Chronometer (Kronometre) / COSC Teknik Bilgi ve Söyleşi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Chronometer (Kronometre) / COSC Teknik Bilgi ve Söyleşi

Mesaj SeRxx » 24 Ara 2011, 22:47

asymptote yazdı:
mucadeleci yazdı: misal bir sandık dolusu mücevher bulsanız sandığın içindeki mi kıymetli sandık mı? bir kafeste kuş görseniz kafes mi kıymetlidir kuş mu? bir insan görseniz kalıbına mı bakarsınız kalbine mi? buradan çıkışla saatlerin kalbine bakmaya çalışıyorum :)

çok iyi yapıyorsunuz, forum isminizin de hakkını veriyorsunuz böylelikle sizi tebrik ediyorum :thumbup:

:super: :champ: :thumbup:
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Mesaj mucadeleci » 28 Ara 2011, 16:22

Sevgili abilerim, arkadaşlarım ve ustalarım, bir kaç gündür mekanik saatin nasıl çalıştığını kafamda oturtmaya çalıştım, oturduğum yerde ne kadarda muazzam bir buluş "içten yanmalı motordan bile daha zekice bir mekanizma" diyerek içimdeki hayranlıkla mekanizmanın nasıl çalıştığı görüntüsünü aklıma getiriyorum (bu nokta da aklımda forumda paylaşılan görüntüler var bu anlamda paylaşımda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum). şimdi aklımdaki soruyu size doğru olarak aktarmaya çalışacağım; vph yada bph (ikisi arasında fark var mı bilmiyorum) olarak bilinen terimler ne anlama gelir, saat mekanizmasının hassasiyetini yansıtır mı, bunları arttırmak için gereken mekanik değişiklikler nelerdir ve malzeme değişikliğini de neden beraberinde getirmek zorundadır.

benim anladığım kadarı ile, saat mekanizması içinde bulunan "escapement wheel" in "barrel" den aradaki çarklar vasıtasıyla aldığı kuvvet sayesinde sürekli dönme arzusu ile "pallet fork" u ve dahi "balance" ı harekete geçirmesi ve "pallet fork" un da "escapement wheel" in sürekli dönme arzusunu dakikada belli sayılarla durdurduğunu anlatan terim vph: vibration per hour yada bph; beat per hour oluyor.
Not: yukarıda mekanizma ile ilgili kullandığım terimler aşağıdaki video da geçen terimlerdir. terim karmaşasına mahal vermemek için tüm terimleri aşağıdaki videodan kullandım.

şimdiden ilginize teşekkür eder saygılar sunarım :)
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj asymptote » 28 Ara 2011, 19:20

"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj fsinan » 01 Oca 2012, 11:28

Nazar değmesin, yeni hydroconquest'im, gündüz, gece, yan, ters, düz nasıl yatırırsam yatırayım düzenli ve değişmez olarak 6sn ileri gidiyor. Rolex kitapçığındaki crown üstüne yatırırsan yavaşlar vs konusu da olmadı, sürekli ve stabil şekilde aynı kararlılıkla çalışıyor maşallah. Gün geçtikçe nasıl değişir bilmiyorum.

Demek ki, hassasiyeti çok yüksek saat üretmek o kadar da zor yahut inhouse makineler yapmak demek değil, bir marka kültürü ve imajı oluşturmak ve kalite kontrol sistemini hassaslaştırmak yeterli. Klasik artık, en ucuz seviye bir makine bile iyi ele alındığında alınabilecek en iyi sınıflandırma kalitesini veriyor.Longines'in son zamanlarda ETA makinelerin de top grade'ini kullandığının ve özellikle kalibre ettiğinin çok fazla yazıldığı forumlardaki yazılanlar sanıyorum doğru

Arkadaşımın yeni aldığı sınırlı üretim Monaco'sunun günde neredeyse 1 dakika civarı ileri gittiğini biliyorum,söyleyince saatini hiç istemese de kalibre ettirmeye karar verdi, saatçi normal olduğunu belirtmiş, nasıl normal yahu?
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Mesaj Modern60 » 01 Oca 2012, 19:14

Merhaba fsinan. Longines swatch group un kurucu üyelerinde olduğu için makineleri etadır.Topgrade denilen seviyedeki makineleri zaten uzun zamandan beri kullanmaktadır. Kalibre bir makinenin düzenek sistemi ya da çapı demektir. Sizin demek isdediğiniz galiba hassas ayarlama. Bu ayar bence saatin alımından en erken 8 ay sonrasında yapılmalıdır. Bir dakika günde kazanç yada kayıp, makinede daha ciddi bir sorun anlamına da gelebilir. Servise götürülüp ciddi bir kontrolden geçirilse daha iyi olur. Çünkü günümüzde kronometer olmayan standart regülasyon yapılmış saat makineleri bir günde maksimum 10 saniye ileri, 8 saniye geri kalacak kadar ince ayar edilir. Bu da bir dakikalık farkı 6 günde yapması demektir. Servise götürüldüğünde "maşa sisteminde bir sorun olabilir" diye tembihlemek daha doğru olur. Yoksa ustalar hemen tornavidayı alıp ayar yapmaya çalışırlar. Bu sebeple ince ayar daha da beter bir duruma gelir hatta merkez çarkların zedelenmesine kadar gidebilir.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj mucadeleci » 01 Oca 2012, 19:20

hocam aklıma bir soru takıldı, bundan 100-200 sene önce bir saatin sapma payını neye göre hesaplıyorlardı referansları ne oluyordu. bugün işimiz kolay t.v., radyo, internet v.s. elimizin altında fakat o gün için bu durumun çözümü nasıl oluyordu ?
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj Modern60 » 01 Oca 2012, 19:31

Son yüz seneden elektrikli ve daha sonra atom saati referans alınmıştır. Ama iki yüzyıl kadar önce(kronometrinin başlangıcı ve isochroninin keşfi) vibrograflar, atılan adımlardaki tik ve takların algılanmasıyla yatay kağıt üzerinde kalemle çizilen eğrinin grafiklerindeki sapmalardan düzeltme yapılırdı bildiğim kadarıyla. Bu gün vibrograflar 1/100 saniyeye kadar elektronik olarak ayar yapmakta kullanılabiliyorlar. Soru çok güzel olduğundan ciddi bir araştırma ile doğrulamakta fayda var.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj mucadeleci » 01 Oca 2012, 19:42

teşekkür ederim *modern60, titreşimi kağıda çıktı alıyor söylediğiniz cihaz ama yinede küçücük çarklardan kaleme aktarılması da yine ilginç, cengiz ustanın tavsiyesi çok doğruydu, benim bir saat atölyesinde vakit geçirmem şart yoksa Horoloji ilmini anlayamayacağım zaten çözmek şöyle dursun başlangıç seviyesinde neyin ne olduğuna vakıf olsam rahat edeceğim :)
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Ukaraca ve 32 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners