Model Trenler

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Model Trenler

Mesaj TheCooper » 16 Ara 2011, 18:36

Merhabalar...

Model trenlerle uğraşanımız var mı aramızda?Ben de yeni yeni merak salmaya başladım bu hobiye.Biraz masraflı bir hobi.Ama değeceğini düşünüyorum.Nasıl ve nereden başlamalıyım?Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...
Nacar en metin saattir...
Kullanıcı avatarı
TheCooper

Re: Model Trenler

Mesaj Archimed » 17 Ara 2011, 14:56

Selamlar The Cooper,

Model trenler benim de çocukluktan beri ilgimi çeken bir uğraştır. Çocukken oyuncak boyutunda ilgimi çekerdi. 38 yaşımdaki halimle model trenlere olan ilgimin de oyuncaktan ziyade modelcilik kapsamında bir hobi olabileceğini düşünüyorum.

Bundan 2-3 yıl önce Kadıköy Nautilius'ta model trenciler (veya benzer bir adı olan dernek) güzel bir stand kurmuştu. Kendi tanıtımlarının yanı sıra; oldukça büyük bir platformda (tahminen yan yana 2 adet bilardo masası büyüklüğünde) güzel bir demo yapmışlardı. Demoda çeşitli tüneller, köprüler, makaslar, istasyon ve binaların yanı sıra yük tren setleri, hızlı tren setleri falan vardı. Dernekle ilgili nette araştırma yaparsan işine yarayabilecek verilere ulaşabileceğini tahmin ediyorum. Dier taraftan Kızıltoprak tarafında birkaç tane model araba, uçak ve tren satan mağazalar var. Bildiğim kadarıyla model trenlerde en iyi koleksiyonlar Marklin ve Twain markalarına ait. Bazı oyuncakçılarda satılan tresn setlerinin ise çocukların heveslerini almaya yarayabileceğini, modelcileri tatmin etmeyeceğini düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir :) Ayrıca sahibinden.com ve gittigidiyor'da araştırma yaparsan çeşitli tren setleri ile tamamlayıcı elemanlara da (istasyonlar ve kasabalardaki çeşitli binalar, ışıklandırmalar, makaslar, köprüler, tüneller, vs) ulaşabilirsin.
Kullanıcı avatarı
Archimed

Model Trenler

Mesaj bulenty » 04 Mar 2012, 00:59

TheCooper yazdı:Merhabalar...

Model trenlerle uğraşanımız var mı aramızda?Ben de yeni yeni merak salmaya başladım bu hobiye.Biraz masraflı bir hobi.Ama değeceğini düşünüyorum.Nasıl ve nereden başlamalıyım?Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Olmaz olurmu. 40 yıllık hayalim,14 yıllık uğraşım,hobim.Niye 30 yıl bekledim?Mal bulmak zordu,internet falan yoktu,yurtdışından mal almak veya getirtmek çok sıkıntılıydı vs.

Çok yönlü,zevkli,oldukça masraflı bir uğraş.Çok yönlü dememin sebebi;bir kurgu oluşturuyorsunuz.Bunun içinde maket ev,işyeri istasyon binası model otomobil veya araç ve insan figürü var.

Şu anda daha fazla yazamıyorum.Birkaç fotoğrafla zenginleştirmeye çabalayayım.İlgi olursa ayrıntılara girerim.

Resim
Resim
Resim
Resim
Hobisi olan insan,zararsızdır ve hatta iyi,güzel insandır
Kullanıcı avatarı
bulenty

Mesaj mlm » 04 Mar 2012, 01:18

Bulenty, tam da kızıma model tren aradığım bir zamanda imdadıma yetiştiniz :)
Maksimum 100 TL. civarında bana ne önerebilirsiniz veya herhangi birşey önerebilir misiniz? (Söylediğim rakam belki bu güzel hobi için komik kalabilir diye düşündüm :oops: )
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj drk » 04 Mar 2012, 01:21

Tebrikler, harika görünüyor :champ:

Bir sorum var; sanırım evin bir köşesinde sürekli olarak sergileniyor, temizliğini nasıl yapıyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj asymptote » 04 Mar 2012, 01:50

Fotoğraflar için teşekkürler :thumbup: Bize modeller hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?, mesela trenler hareket ediyor mu? Hareket ediyorsa mutlaka videolarını görmek isteriz.. :geek:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj bulenty » 04 Mar 2012, 02:10

Bir odanın yarısından fazlasını kaplamakta;her şey 1/87 scale,buna HO deniyor.

Trenler ,turntable dahil her şey hareketli(insanlar değil :)) ve aslının 1/87 küçültülmüsü.

Lokomotifler duman çıkartır orjinal sesi olanlar vardır,hani şu meşhur çuf çuf olayı,,,düdüğü zili olanlar vardır..Yani kısaca model...hepsinin

asıl olanlarının tipi numarası vs ne göre üretilirler.Bir lokomotif mısmıl bir longine fiatı gibidir.Saat formu olduğu için öyle söyliyeyim.

Kumanda merkezi digitaldir.Kontrol mekanizması sayısına göre birden fazla loko hareket ettirebilirsiniz

Video müsait zamanda eklerim.

İlginiz beni memnun etti,böyle şeyler paylaşıldıkça güzelleşir,,forumlarda onun için varya

mlm arkadaşım,ebay da kullanılmış o fiata belki bulabilirsiniz.Kızınız kaç yaşında bilmiyorum ama bu hobi veya aparatlar ancak bilinçli bir 16+yaştan sonra başlar.Babadan görmüşlüğü varsa başka..
Kullanıcı avatarı
bulenty

Mesaj bulenty » 04 Mar 2012, 02:20

Drk yazdı:Tebrikler, harika görünüyor :champ:

Bir sorum var; sanırım evin bir köşesinde sürekli olarak sergileniyor, temizliğini nasıl yapıyorsunuz?

Platformun temizliği üstündeki aparatlar ve yollar hariç yapılmaz...yaşamda doğayı yani çarı çöpü kayayı temizliyemessiniz.Treler zaman zaman temizlenir ama siz hiç gıcır gıcır buharlı loko gördünüzmü :)yani olay mümkün mertebe doğal tutulmaya çalışılır.Binarın tozu alınır,çok kirlendiyse özel aparatlarla temizlenip boya koruyucu yapılır.Binaların hepsi demonte gelir ,onları yapmak ayrı bir zevktir.İnce işçilik gerektirir çünkü çok ayrıntı vardır.Odanın temizliği ise bizzat benim tarafımdan yapılır.

Loko ve vagonların nasıl ayrıntılı olduğunun ve tabi binaların bir ara zoom ile çeker yayınlarım.

Bu aralar yeni lokomotif almak durumum var onun için bir kaçını ebay da elden çıkardım mlm arkadaşımızı daha önce tanısaydım100 TL ye değil ama $130 a birini verebilirdim.:)
Kullanıcı avatarı
bulenty

Sonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners