Elgin Kurmalı Kol Saati 17J Swiss

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Elgin Kurmalı Kol Saati 17J Swiss

Mesaj Earlgrey » 26 Eki 2011, 00:19

Merhaba,

Aldığım diğer vintage saat aşağıda resimleri bulunan Elgin. Bu saatle ilgili de tüm bilgilerim (bu bilgiler doğru mu bilmiyorum); Elgin marka, 17 jewels İsviçre yapımı, 315 calibre, 1960lı yıllarda üretildiği. Saatin makinesinde Elgin 315 yazıyor. Saatin arka kapağının içerisinde Roberta Watch Case Co. Germany 4983 yazıyor.

Saat kusursuz çalışıyor.

Detaylı bilginiz var ise paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler,

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
Earlgrey

Re: Elgin Kurmalı Kol Saati 17J Swiss

Mesaj trenton » 26 Eki 2011, 12:51

1964 yılında amerikan elgin saat şirketinin kapanması ve aynı yıl isim haklarını M.Z. Berger Company isimli şiket tarafından satın alınmasından sonra üretilmiş bir saat ki sizin de dediğinizi doğrulamış oluyorum 1964 sonrası üretilmiş bir saat. amerikan saatlerinin kopyalarını yapan -swiss fake- isviçreliler için bulunmaz bir fırsat olsa gerek elgin saat şirketinin isim haklarının satın almak :) tıpkı waltham gibi... güzel bir saat ve dev bir şirketten geriye kalan ismiyle, insanın içini burkan bir parça...
İrkilmez Ata çocuğu irkilmez:
Zapt edilmez, Atam, zapt edilmez
Biz varken senin hisarının burçları:
Bakışlarımız kılıç uçları,
Bekliyoruz devrimini biz.
Çökmeyeceğiz diz...
Kullanıcı avatarı
trenton

Mesaj Earlgrey » 26 Eki 2011, 22:56

Güzel bilgilendirmen ve paylaşımın için çok teşekkürler trenton. Elgin'in Amerikan saati olduğunu biliyordum ve bu yüzden "neden Swiss acaba?" diye düşünüyordum. Tamamen bu soruma yanıt almış oldum :) Tekrar teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Earlgrey

Mesaj trenton » 27 Eki 2011, 03:37

yazdıklarım yararlı olduysa ne mutlu bana...
benim de daha önce açtığım bir konu vardı 1928 yılında yapılmış elgin kol saati için :)
İrkilmez Ata çocuğu irkilmez:
Zapt edilmez, Atam, zapt edilmez
Biz varken senin hisarının burçları:
Bakışlarımız kılıç uçları,
Bekliyoruz devrimini biz.
Çökmeyeceğiz diz...
Kullanıcı avatarı
trenton

Mesaj Earlgrey » 27 Eki 2011, 11:38

İşyerimden imageshack v.s. ye eklenen resimler v.s. engelleniyor. Sizin konuyu da buldum ama resimleri göremedim malesef. Akşam evden bakarım mutlaka. 1928 ise sizin verdiğiniz bilgilere dayanarak sizin Elgin kendi anavatanında üretilmiş demektir :)
Kullanıcı avatarı
Earlgrey

Mesaj bengisaat » 05 Kas 2011, 01:47

Saatin makinası aklımda kaldığı kadarıyla A.S. 1977 olması lazım.
Bu makina isviçre yapımı olup o yıllarda piyasadaki sıradan bir çok markanın kurmalı saatlerin kullandığı bir makinaydı.
Elgin firması el değiştirdikten sonra kendi makinalarının yerine bu tip seri üretim makinalarından birini kullanmış,Elgin yazısının pek bir anlamı yok.
Tıpkı günümüzde bir çok ünlü markanın miyota makina kullandığı gibi , yani o yıllarda kullanılan bu makinaların yerini günümüzde miyotalar almış durumda.

Piyasadaki daha ucuz makinaların biraz daha kaliteli olanlarını kullanarak saat toplama işinin ilk örneklerinden...

Bu makinaları kullanan markalardan bir kaç örnek.

Vialux başta olmak üzere omax (Bunun otomatik olan a.s. 2066 serisini kullanırdı),Nacar,Vialux,Cortebert,Atomik,Rigi,Gala,Velis,Singer,Hislon,Chivas,Technos,Falcon V.S. ...
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj Earlgrey » 05 Kas 2011, 20:39

Makineleri seri olarak üretmişler ve kimin adına üretiyorlar ise o firmanın adını ekstradan kazımışlar demek ki. Ben de bu makineler hep birbirine benziyor diyordum :)
Engin bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Earlgrey

Mesaj calcal » 10 Kas 2011, 01:54

bu arada MZ Berger Company şirketinin gruen gibi bir çok firmanın da isim hakkını alan amerika newyork long island city merkezli bir firma olduğu ve esas uzmanlık alanının da "Çin'de üretim yapmak" olduğunu unutmamak gerekir bence...
Kullanıcı avatarı
calcal

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners