Swiss Chronograph Tavsiyesi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Swiss Chronograph Tavsiyesi

Mesaj freedom36 » 23 Oca 2021, 20:03

Herkese merhabalar. Uzun zamandır kalbimde derinlere gömdüğüm saat merakım tekrar su yüzüne çıkmış durumda :D

Hemen konuya girmek isterim. Hem günlük kullanımda hem de klasik/casual giyimde kullanabileceğim bir saat bulmak istiyorum. Zamanında Orient ile homage Panerai ve Rolex Datejust tecrübelerim oldu. Orientleri sattım, panerai homagelar 'kırıldı'; sağ çıkan ve tıkır tıkır çalışan yalnızca noname datejust oldu :roll: Ha bir de beyaz kadar Seagull Seamaster ım bulunuyor, ondan da memnun olduğumu belirteyim. Yıllardır sorunsuz götürüyor çok şükür.

Ama inşallah artık orijinal bir Swiss saat istiyorum. Sebep ise tarz olduğu kadar uzun yıllar kullanacağım, hatta benden sonrakilerin de hatıra olarak kullanmaya devam edeceği bir saate sahip olmak. Zaten hepimiz bu sebepler için burada değil miyiz? 8-)

Beni tekrar araştırmaya sevk eden ise vintage bir Breitling Top Time ile karşılaşmak oldu. Bir chronograph'ın bu kadar hoşuma gideceğini hiç düşünmezdim. Bütçemin üzerinde olsa da güncel/modern Breitling Premium B01 (veya Limited Edition) de çok şık geliyor. Üzerinde üç subdial bulunan Daytona, Autavia, Speedmaster'lar ise dikkatimi çekmiyor açıkçası. Zenith istisna: Fiyattan bağımsız olarak gönlümdeki vazgeçemediğim saat Zenith El Primero 42 mm.

Kısacası derdim 'panda' kadranlar. Bu modellere en yakın bulduğum ise Hamilton Intra Matic Panda oldu. Benim dikkatimi, değişik kordon varyanslarıyla (kahverengi yarış, milano gri bilezik, siyah düz deri gibi) kullanırım düşüncesiyle mavi kadranlı 'reverse panda' (H38416141) çekse de gerçek pandanın rengi itibariyle tam bir klasik olduğu da aşikar. Eh, Breitling ile esas benzeyen de bu tabi :roll:

Şimdi vurucu noktaya gelerek son noktayı koymak isterim:
- Hamilton'ın H31 adını verdiği Valjoux 7753 varyansı, uzun yıllar -örneğin düzenli bakımlarla 30-40 yıl- götürecek bir mekanizma mıdır?
- Zevkler elbette görecelidir ancak hem klasik giyimde hem gündelik yaşamda mavi ters panda kullanmak bir süre sonra siyah-beyaz versiyona dönme pişmanlığı oluşturur mu? Genelde renkli giyindiğimi, özellikle siyah-beyaz kıyafet takıntım olmadığını da eklemek isterim.
- Bu mekanizma-marka-tür bileşimine 15 bin lira verilir mi? Az da olsa bu soru kafamı kemiriyor, çünkü yıl sonunda bu saat 12,5k idi. Bütçenin 15 bin TL/2 bin Usd olduğu düşünülürse başka neler tavsiye etmek istersiniz?
- Racing/chronograph istesem de bezel bulunan bir model düşünmüyorum açıkçası.

Görüşlerinizi öğrenmekten memnuniyet duyacağım. Herkese şimdiden teşekkür ederim.
En son freedom36 tarafından 23 Oca 2021, 20:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
freedom36

Re: Swiss Chronograph Tavsiyesi

Mesaj gargamell » 23 Oca 2021, 20:21

Merhaba. Bütçe aralığınızı söylerseniz daha tutarlı tavsiyeler gelecektir. Selamlar.
The Time-Tested, Battle-Hardened.
Kullanıcı avatarı
gargamell

Mesaj freedom36 » 23 Oca 2021, 20:43

Evet, model kodlarını verirken o hususu es geçmişim. Bütçe en fazla 15 bin TL/2k Usd. Yurt dışından vergi dahil bu tutara denk gelecek tekliflere de açığım ancak uzun yıllar kullanmak istediğimden yıpranmış ikinci el veya vintage istemiyorum açıkçası.
Kullanıcı avatarı
freedom36

Mesaj ibrahim223 » 23 Oca 2021, 20:50

Longines L3.744.4.96.6

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ibrahim223

Mesaj ibrahim223 » 23 Oca 2021, 20:52

Tam tarife uymasa da..Resim

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ibrahim223

Mesaj freedom36 » 23 Oca 2021, 21:02

ibrahim223 yazdı:Longines L3.744.4.96.6

Gördüğüm, ancak düşünmediğim bir model. Teşekkür ederim. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
freedom36

Mesaj rekliox » 23 Oca 2021, 21:58

O tarzın ve fiyatın tasarımı en güzel saati Hamilton intra matic bencede ben benzer homage modelini aldım ama bütçem olsa Hamilton alırdım hatta forumda bir arkadaş satıyor diye biliyorum
Kullanıcı avatarı
rekliox

Mesaj MrPandül » 24 Oca 2021, 00:34

Hamilton intra-matic modelini bir çok farklı kayış ile kullanıyorum ve saatin karakterini çok değiştiriyor ve her ortama uyum sağlıyor o yüzden de hiç sıkılmadan her kıyafet ile kullanabiliyorum, makine olayına gelince sonuçta mekanik parçalar düzenli bakım yapıldığında bir sorun olacağını sanmıyorum.

Resim_SRK9089 by Serkan Şentürk, on Flickr

Resim_SRK9254-1 by Serkan Şentürk, on Flickr

ResimDSCF2152-1 by Serkan Şentürk, on Flickr

ResimDSCF1670-1 by Serkan Şentürk, on Flickr

çeşitli natolar ile de kullanıyorum ama fotoğraflarını bulamadım maalesef
Kullanıcı avatarı
MrPandül

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 110 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners