Pilli Saatlerde Pimi Çekerek Durur Vaziyette Bırakmak Bilgi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Pilli Saatlerde Pimi Çekerek Durur Vaziyette Bırakmak Bilgi

Mesaj yyeb » 21 Kas 2020, 06:41

Pilli saatlerde pimi çekerek saati durur vaziyette bırakırsak pilin bitmesinin önüne geçer miyiz yoksa analog hiçbir gösterge çalışmasa da mekanizma yine de pili bitirir mi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
yyeb

Re: Pilli saatlerde pimi çekerek durur vaziyette bırakmak iş

Mesaj BatuhanKLC » 21 Kas 2020, 08:23

İşin ustası değilim fakat kendi fikrim pilin bitmesinin önüne geçersiniz fakat akmasının önüne geçemezsiniz , eğer kaliteli pil kullanmamışsanız başınız ağrıyacaktır . Mümkünse pimi çekmeyin saat çalışıp pilini bitirsin.
Kullanıcı avatarı
BatuhanKLC

Mesaj görkemk » 21 Kas 2020, 09:43

saniye kolunun ağırlığını taşımadan saat çalışacağı için pil ömrü uzar ama bitmesinin önüne geçemezsiniz
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj westernboy » 21 Kas 2020, 13:09

bu bir arabayı çalıştırıp sürmemeye benzetilebilir,süre uzayabilir ama her türlü bitecektir zaten
Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Bir daha dene, bir daha yenil, daha iyi yenil.
Kullanıcı avatarı
westernboy

Mesaj syndrome23 » 21 Kas 2020, 18:48

Nasıl bir saatten bahsediliyor bilmiyorum ama çoğu saat için bir anlamda mekanizmayı dışarıdan gelen etkilere de daha açık bırakmak demek olmaz mı bu? Durduğu yerde çok bir şey olacağını sanmıyorum pek, ama yine de bana mantıklı gelmedi pek. Pil değişimi her türlü daha garanti bir yol gibi göründü
Kullanıcı avatarı
syndrome23

Mesaj justaguy » 21 Kas 2020, 19:16

Pilli saatlerde kolu çekince saniye nasıl durduruluyor bilmiyorum fakat mekanik olarak saniyenin hareketi engelleniyorsa pil daha çabuk bitecektir diye düşünüyorum.

Elektrik motorları genel olarak hareketleri engellenince elektrik dirençleri düşüyor ve sonuç olarak daha çok akım çekiyorlar.
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj Eterna » 21 Kas 2020, 19:41

Vitrinlerdeki çoğu pilli saatlerde saatin kurma kolunun çekik olduğunu ve arada plastik bir parçanın olduğunu görürüz. Tabi her markadan bahsetmiyorum genelde uygun fiyatlı saatlerde gözükür. Saati satın alan kişi plastik parçayı çıkartarak saati çalıştırır.
Kullanıcı avatarı
Eterna

Re: Pilli Saatlerde Pimi Çekerek Durur Vaziyette Bırakmak Bi

Mesaj harun » 07 Ara 2020, 22:10

Modern ve güvenilir quartz hareketlerin çoğu kol çekildiğinde enerji tüketimini azaltır. Böylece pil daha uzun süre dayanabilir. Bu hususta mesela Ronda'nın sitesinde her quartz mekanizması hakkında bilgi var ve bu özelliği sağlayan hareketler için "Power saving mechanism with pullled out stem: Reduction of consumption approximately 70%" açıklaması yapılıyor.

Ancak daha eski quartz mekanizmalarda bu sistem olmadığı için (günümüzdeki daha ucuz/sıradan mekanizmalarda olup olmadığını bilmiyorum) kolu çekip saniyeyi durdurmak bilakis daha çok enerji harcatabilir ve pili daha erken bitirebilir. Tam emin değilim, belki de bu eski mekanizmalarda kolun çekilip çekilmemesi arasında hiç bir fark yoktur.
Kullanıcı avatarı
harun

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 240 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners