Orient RA-AA0B03L19B modelini almayı düşünüyorum ama

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Orient RA-AA0B03L19B modelini almayı düşünüyorum ama

Mesaj orienstyle » 25 Eki 2020, 16:21

Herkese merhbalar. Orient RA-AA0B03L19B modelini almayı düşünüyorum. Sizler ne düşünüyorsunuz? Önerileriniz varsa başka duymaktan memnuniye duyarım.

Asıl soruma gelince. Bu saatte daha önce kullandığım mako xl haricinde bir tane daha çevirme kolu var. Yani kurulması da var. Ben tam olarak anlayamadım kurmalı otomatik diye geçiyor.

-Bu saat otomatik mi kurmalı mı?

-Ben bu saati kullanırken illa kurmak mı zorundayım.

- Bu saat yoksa hem istediğimde mako xl gibi sadece koluma takmam yeterli mi yani kurmalı olması ekstra bir özellik mi?

Genel olarak beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
orienstyle

Re: Orient RA-AA0B03L19B modelini almayı düşünüyorum ama

Mesaj BoluluBatuhan » 25 Eki 2020, 18:25

Kurmalı otomatik demek hem kolunuzun hareketiyle saat kendisini kurabilir hem de isterseniz kurma kolunu çevirerek siz de kurabilirsiniz demek. Yeni otomatik mekanizmalara elle kurma özelliği de ek özellik olarak ekleniyor.

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
BoluluBatuhan

Mesaj orienstyle » 25 Eki 2020, 20:36

Her ikinize de çok teşekkür ederim. Peki bundaki kurma kolu sonsuz mu yoksa bir yere kadar mı kuruluyor? ve son olarak alacağım saat hakkındaki yorumlarınız nelerdir merak ediyorum paylaşmak isterseniz. Mekanizması iyi midir ömürlük müdür?
Kullanıcı avatarı
orienstyle

Mesaj hknmtn » 30 Eki 2020, 01:27

Merhaba. Saat yıllar önce Orient tarafından üretilmiş vintage bir modelin yeniden üretime alınmışı. Birebir aynısı. Benim şahsen beğendiğim vintage bir modeldi. Yenilerinden ben de bir tane almayı düşündüm ama saat zevkim daha küçük çaplı saatlere yöneldiği için bu aralar hedefimde, aklımda yok. Beğendiğim güzel bir model neticede.
İki kurma kolu olayına açıklık getirmeye çalışayım. Kollardan bir tanesi bildiğimiz gibi saati ve takvimi ayarlamaya, istendiğinde güç vermek için mekanizmayı kurmaya yararken, diğeri saatin içindeki bezeli döndürüyor.
Otomatik kurmalı konusunu da şöyle aydınlatmaya çalışayım. Otomatik saatlerde kurarak da güç verilebilmesi evet ekstra bir özelliktir. Ne işe yarar sorusuna cevabım, yeterince hareket alamayan otomatik saatler güç rezervini dolduramaz ve durur. Özellikle masa başı çalışanlarda ya da günlerini hareketsiz geçirenlerde ve tabi saatin takılmadığı günlerde bu tarz şeyler olabilir. Mekanizmada kurma özelliğinin de olması saatin hareket etmediği günlerde de durmaması için kurularak güç verilebilmesine olanak sağlar.
Otomatik saatlerde kurma özelliği var ise. Kurma kolu sonsuzdur. Normal mekanik kurmalı saatlerde güç rezervi tamamen dolunca artık kurma kolu daha fazla kuramaz. Otomatiklerde ise böyle bir şey söz konusu değildir. Tabi sonsuz kurabilmek demek sonsuz güç rezervi anlamına gelmez. Ne kadar kurulursa kurulsun belli bir güç rezervi vardır ve onun üstüne çıkamaz. Yaklaşık 20-25 kurmada rezervini tam doldurur diye tahmin ediyorum. Daha fazla kurmanın zararını bilmem ama mantığı yoktur.
Mekanizma olarak da Orient bence bu konuda kendini kanıtlamış bir markadır.
Orient Super King evet güzel ve kendi halinde ikonik bir modeldir.
Başka önerilere açık olduğunuzu belirtmişsiniz. Ben size Hamilton'un 2 modelini önerebilirim. Orient Super King ile aynı fiyatlarda Swiss Made ve çok kişi tarafında kabul görmüş ayrıca ikinci el piyasası da olan bir marka ve modeller.
https://www.edipsaat.com/hamilton-h64455533
https://www.edipsaat.com/hamilton-h70455733
Farklı kadran renkleri sitede mevcut.
İçinize sinen keyifle kullanabileceğiniz bir saat almanız dileğimle.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj orienstyle » 02 Kas 2020, 16:35

hknmtn yazdı:Merhaba. Saat yıllar önce Orient tarafından üretilmiş vintage bir modelin yeniden üretime alınmışı. Birebir aynısı. Benim şahsen beğendiğim vintage bir modeldi. Yenilerinden ben de bir tane almayı düşündüm ama saat zevkim daha küçük çaplı saatlere yöneldiği için bu aralar hedefimde, aklımda yok. Beğendiğim güzel bir model neticede.
İki kurma kolu olayına açıklık getirmeye çalışayım. Kollardan bir tanesi bildiğimiz gibi saati ve takvimi ayarlamaya, istendiğinde güç vermek için mekanizmayı kurmaya yararken, diğeri saatin içindeki bezeli döndürüyor.
Otomatik kurmalı konusunu da şöyle aydınlatmaya çalışayım. Otomatik saatlerde kurarak da güç verilebilmesi evet ekstra bir özelliktir. Ne işe yarar sorusuna cevabım, yeterince hareket alamayan otomatik saatler güç rezervini dolduramaz ve durur. Özellikle masa başı çalışanlarda ya da günlerini hareketsiz geçirenlerde ve tabi saatin takılmadığı günlerde bu tarz şeyler olabilir. Mekanizmada kurma özelliğinin de olması saatin hareket etmediği günlerde de durmaması için kurularak güç verilebilmesine olanak sağlar.
Otomatik saatlerde kurma özelliği var ise. Kurma kolu sonsuzdur. Normal mekanik kurmalı saatlerde güç rezervi tamamen dolunca artık kurma kolu daha fazla kuramaz. Otomatiklerde ise böyle bir şey söz konusu değildir. Tabi sonsuz kurabilmek demek sonsuz güç rezervi anlamına gelmez. Ne kadar kurulursa kurulsun belli bir güç rezervi vardır ve onun üstüne çıkamaz. Yaklaşık 20-25 kurmada rezervini tam doldurur diye tahmin ediyorum. Daha fazla kurmanın zararını bilmem ama mantığı yoktur.
Mekanizma olarak da Orient bence bu konuda kendini kanıtlamış bir markadır.
Orient Super King evet güzel ve kendi halinde ikonik bir modeldir.
Başka önerilere açık olduğunuzu belirtmişsiniz. Ben size Hamilton'un 2 modelini önerebilirim. Orient Super King ile aynı fiyatlarda Swiss Made ve çok kişi tarafında kabul görmüş ayrıca ikinci el piyasası da olan bir marka ve modeller.
https://www.edipsaat.com/hamilton-h64455533
https://www.edipsaat.com/hamilton-h70455733
Farklı kadran renkleri sitede mevcut.
İçinize sinen keyifle kullanabileceğiniz bir saat almanız dileğimle.

Değerli yorumunuz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Şu an hali hazırda Orient Mako XL siyah olanını kullanıyorum. Hamilton hakkında bilgim yoktu sayenizde onu da keşfetmiş oldum. Retro orient modeli şu an listemin birinci sırasında özellikle siyahlı olanı çok şık duruyor. Çelik kordonlu saatlerle ilgileniyorum sadece. Dediğiniz model de bir an aklımı çeldi kafam epey karıştı :) Araştırmaya devam edeceğim.
Kullanıcı avatarı
orienstyle

Mesaj hknmtn » 03 Kas 2020, 01:30

Hocam ben kafa karıştırmak istemem kesinlikle ama dediğiniz gibi hali hazırda bir Orient zaten var elinizde ve başka önerilere de açık olduğunuz için böyle bir öneride bulundum. Hamilton'un bahsettiğim modellerinin çelik kordonluları da mevcut. Biraz daha pahalı sadece.
https://www.edipsaat.com/hamilton-h70455133
https://www.edipsaat.com/hamilton-h64455133
*Bulmanız kolay olsun diye linkleri paylaştım.
Saat almanın araştırma kısmının zevkli olduğunu düşünüyorum.
Öncede dediğim gibi bahsettiğiniz retro model Orient benim de beğendiğim bir modeldir.
Kafanıza yatan, kullanırken keyif alabileceğiniz bir model satın almanız dileğimle.
*Bu arada eğer imkanınız var ise kafa karışıklığını gidermek için saatleri bileğinizde deneyerek görmek çok faydalıdır.
Sağlıklı günler.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 97 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners