Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj ibrahim223 » 11 Oca 2020, 21:32

ttb yazdı:Mekanik saat takan birisi her ne kadar belli bir sapmayı kabullenmiş gibi gözükse de hepimiz aslında bir quartz saat kadar hassas bir zaman tutmanın peşindeyiz diye düşünüyorum.
15 seneyi deviren tag heuer 300m chrono aquaracer (caliber16 cocs yok) saatim -14 sn/gün ile çalışırken , omega po chrono titanium saatim (cliber 9300 ve 6 yaşında) ve 6 günde toplam -2 sn gibi bir sapması var ve bu kadar dakik oluşundan çok memnunum hep insan kolunda onu görmek istiyor.

Şahsen 1 ay önce aldığım sub no date rolex ise -2,4 sn/gün gibi bir ortalama ile yılların omegasına pek kafa tutacak hassaslıkta çıkmadı malesef.
Yine de belli bir zaman sonra mekanik aşınmaların yanı sıra ilk kurma gücünün bu işte önemli olduğunu düşünüyorum en az 35 yarım tur çevirmeden otomatik saatinizi kolunuza takmayın diyorum.

Selamlarımla
"sub no date rolex ise -2,4 sn/gün gibi bir ortalama.." cümlesi içime dert oldu.. [emoji53]

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ibrahim223

Mesaj ttb » 11 Oca 2020, 23:19

ibrahim223 yazdı:
ttb yazdı:Mekanik saat takan birisi her ne kadar belli bir sapmayı kabullenmiş gibi gözükse de hepimiz aslında bir quartz saat kadar hassas bir zaman tutmanın peşindeyiz diye düşünüyorum.
15 seneyi deviren tag heuer 300m chrono aquaracer (caliber16 cocs yok) saatim -14 sn/gün ile çalışırken , omega po chrono titanium saatim (cliber 9300 ve 6 yaşında) ve 6 günde toplam -2 sn gibi bir sapması var ve bu kadar dakik oluşundan çok memnunum hep insan kolunda onu görmek istiyor.

Şahsen 1 ay önce aldığım sub no date rolex ise -2,4 sn/gün gibi bir ortalama ile yılların omegasına pek kafa tutacak hassaslıkta çıkmadı malesef.
Yine de belli bir zaman sonra mekanik aşınmaların yanı sıra ilk kurma gücünün bu işte önemli olduğunu düşünüyorum en az 35 yarım tur çevirmeden otomatik saatinizi kolunuza takmayın diyorum.

Selamlarımla
"sub no date rolex ise -2,4 sn/gün gibi bir ortalama.." cümlesi içime dert oldu.. [emoji53]

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

;) regülasyona göndermeyi düşünmemekle beraber fazla kafayı takmamaya çalışıyorum yoksa benim de içime dert olabilir her an :roll:

Omega 9300 fakat çok hassas bir mekanizma bir kere daha görmüş oldum.

Bu arada tüm saatlerimin (-) 'te çalışması ya da neden bazı saatlerin sürekli (+) bazılarının (-) de kalması ya bulunduğumuz yer ile ya da saatin mekanizması ile mi alakalı bilemiyorum.

Ama günde 4-5 sn ye kadar olan sapmaların sorunlu olduğunu düşünmüyorum.
Kullanıcı avatarı
ttb

Mesaj sieger » 11 Oca 2020, 23:54

mesela rolexlerde aslinda hepsi fabrikadan %99 benzer ayarla cikiyorlar. Bu sebeple ilk baslarda ben hep gece iyice sarj edip(tam boyle mi denir bilemedim) 24 saat farkli pozisyonlarda bekletiyorum. Sonra hepsini kaydediyorum, atiyorum, dial up +1 saniye, crown down -2 saniye gibi. Sonra kendim kullaniyorum sabah wound edip aksama kadar, ve bakiyorum, aksama kadar +1 mi olmus, -1 olan pozisyon hangisiyse gece ona koyyorum. Bu genel, sonra haftada 1 bakiyorum, 1 haftada ne kadar degismis, ona gore bi sekilde sistem oturuyor. Misal bendeki sub datei 16610, hafta ici dial up, haftasonu crown down koydugumda +-0 oluyor. O kadar dert mi? Kesinlikle degil, ama 2 ay sonra bu netligi gormek cok da mutlu ediyor, zira elimdeki quartz saat bu kadar dakik degil, ve bi sekilde bu benim kullanimima hassasiyetime bagli olmasi beni ayrica mutlu ediyor. Tamam bi atomik kadar dakik olsa baska bir guven hissi olur ama, yine de uzaktan izlemek yerine uzerinde etkimin olabildigini bilmek cok tatmin edici bir durum.
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Mesaj darksilence » 19 Oca 2020, 22:35

Eski mesajlarımı okuduğumda en son sapmayı ortalama günlük +1,67 sn olarak belirtmişim. Geçenlerde yine bir ortalama aldım ve sonuç +1,1 sn/gün çıktı. Saatim Cosc değerlerinin altın zamanlarını yaşıyor şu an :thumbup:

Bu da saatimin Cosc sertifikası
Resim
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

Mesaj onur226 » 29 Oca 2020, 22:11

Ben bir Oris almayı düşünüyorum. Hatta alınık saatler formunda ilanım var.
Sorum şu. Halihazırda Longines bir saatim var, sapması + - 2 saniye.
Acaba Oris ten de buna yakın bir performans alabilir miyim.
Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
onur226

Mesaj danGerfuLL » 29 Oca 2020, 22:36

Saparsa ekime sapmazsa kasıma diyen bir ben yokumdur umarim. [emoji846]

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj SEmre » 29 Oca 2020, 23:10

danGerfuLL yazdı:Saparsa ekime sapmazsa kasıma diyen bir ben yokumdur umarim. [emoji846]

Yalnız değilsin ;)
Kullanıcı avatarı
SEmre

Mesaj danGerfuLL » 29 Oca 2020, 23:13

SEmre yazdı:
danGerfuLL yazdı:Saparsa ekime sapmazsa kasıma diyen bir ben yokumdur umarim. [emoji846]

Yalnız değilsin ;)
Adaşım demek ki bu sapma meseleleri pek Emrelere göre değil. [emoji846]

Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners