Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj Reczebb » 19 Ara 2019, 12:23

4r mekanizmada (presage 4R57A) cok yuksek verim alamasam da; Alpinist ile (6R15) kullanmaya basladigim ilk 3 gunde cok iyi verim aldim. Ileride nasil degisir bilmiyorum ama durum bu şimdilik.Resim

SM-M205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
“Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır.”
Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj eraslani » 19 Ara 2019, 12:55

Reczebb yazdı:4r mekanizmada (presage 4R57A) cok yuksek verim alamasam da; Alpinist ile (6R15) kullanmaya basladigim ilk 3 gunde cok iyi verim aldim. Ileride nasil degisir bilmiyorum ama durum bu şimdilik.Resim

Tabloya bakıp saatin 3 günlük toplam sapması yaklaşık 5 sn demek mi doğru yaklaşım olur,yoksa sapma değerleri +5 ile -5 arasında gezindiği için 10 sn demek mi?
Benim şahsi görüşüm sapmaların tutarlı olması gerektiği yönünde.Bir saat günde 5 sn ileriye gidiyorsa,sürekli aynı şekilde çalışması beni rahatsız etmez.5 ileri gidip 3 geri giderek ortalama 2 oluyorsa beni çok rahatsız eder.
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Reczebb » 19 Ara 2019, 14:28

eraslani yazdı:
Reczebb yazdı:4r mekanizmada (presage 4R57A) cok yuksek verim alamasam da; Alpinist ile (6R15) kullanmaya basladigim ilk 3 gunde cok iyi verim aldim. Ileride nasil degisir bilmiyorum ama durum bu şimdilik.Resim

Tabloya bakıp saatin 3 günlük toplam sapması yaklaşık 5 sn demek mi doğru yaklaşım olur,yoksa sapma değerleri +5 ile -5 arasında gezindiği için 10 sn demek mi?
Benim şahsi görüşüm sapmaların tutarlı olması gerektiği yönünde.Bir saat günde 5 sn ileriye gidiyorsa,sürekli aynı şekilde çalışması beni rahatsız etmez.5 ileri gidip 3 geri giderek ortalama 2 oluyorsa beni çok rahatsız eder.
Simdi rahatsiz olma durumu kisisel birsey oldugu icin bisey diyemem. Ama saat (alpinist ozelinde yazmıyorum) belli bir salinim icerisinde ise (+-3 gibi) bu daha uzun periyotlarda daha dogru bir zaman tutma olabilir. Surekli 5sn ileri giden bir saat, ki surekli tam 5 sn ileri gitmez 3 sn 7 sn olacagi icin yine tahmin edilemezlik doguracaktir. E saatin konumunun da (kolda, yada masa ustune cesitli sekillerde birakilmis) bunu etkileyeceği malum. +- sapma, minik sapmalar oldugu surece, ortalamaya yaklasmayi sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Zaten saatin surekli tam olarak 5 sn ileri gittigini varsaysak bile, bir hafta sonra 35 sn olmuştur kafadan 35 sn durdurup bekleyeyim diyen olmaz.

Benim attigim ornekle ilgili olarak dikkat ederseniz +1 ve -3 degerleri kola takili olmayan masa uzerinde 2 farkli sekilde bırakılmış zamanda alinan degerler. Kolda 4 sn civari aldim. Yani benim anladigim (3 gunluk veri tam guvenilir olmasa da) saat sunu diyor: Saga sola biraz yalpa yapiyorum ama yoldan çıkmıyorum.

Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj Reczebb » 19 Ara 2019, 14:37

Tabi bu arada yukarida, daha önce yazdigim gibi makul sapmalar hic problem degil benim icin. Zaten belli bir kaliteye sahip mekanikler %0,001 hata payiyla calisiyor. Boyle bir kriterim olsa elbette quartz'a yönelirdim[emoji846]

Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj eraslani » 19 Ara 2019, 16:27

Sapma benim icin de cok onemli bir kriter değil ,ayrıca sizin saatin değerleri oldukça tatminkar.Gule güle kullanılsın :champ:

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Reczebb » 19 Ara 2019, 19:21

eraslani yazdı:Sapma benim icin de cok onemli bir kriter değil ,ayrıca sizin saatin değerleri oldukça tatminkar.Gule güle kullanılsın :champ:

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkürler. Bizimki muhabbet işte. Siz de guzel gunler de kullanin[emoji846]

Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj ekdellal » 19 Ara 2019, 20:34

Sapma benim için önemli ne yalan söyliyim [emoji16]
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Mesaj ttb » 11 Oca 2020, 19:40

Mekanik saat takan birisi her ne kadar belli bir sapmayı kabullenmiş gibi gözükse de hepimiz aslında bir quartz saat kadar hassas bir zaman tutmanın peşindeyiz diye düşünüyorum.
15 seneyi deviren tag heuer 300m chrono aquaracer (caliber16 cocs yok) saatim -14 sn/gün ile çalışırken , omega po chrono titanium saatim (cliber 9300 ve 6 yaşında) ve 6 günde toplam -2 sn gibi bir sapması var ve bu kadar dakik oluşundan çok memnunum hep insan kolunda onu görmek istiyor.

Şahsen 1 ay önce aldığım sub no date rolex ise -2,4 sn/gün gibi bir ortalama ile yılların omegasına pek kafa tutacak hassaslıkta çıkmadı malesef.
Yine de belli bir zaman sonra mekanik aşınmaların yanı sıra ilk kurma gücünün bu işte önemli olduğunu düşünüyorum en az 35 yarım tur çevirmeden otomatik saatinizi kolunuza takmayın diyorum.

Selamlarımla
Kullanıcı avatarı
ttb

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners