Kitap Tavsiyesi

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Kitap Tavsiyesi

Mesaj dakiktiktak » 07 Kas 2019, 13:53

Herkese merhaba.
Bu yıl kızım iyi bir üniversitenin (Uluslararası İlişkiler) İngilizce Hazırlık Sınıfı'nda okuyor.
İstiyorumki İngilizce bilgisini her alanda ilerletsin.
İngilizce alt yapısı fena değil ama alanını düşününce okuma, yazma ve konuşma kabiliyetinin "perfect" olması gerektiği kanaatindeyim.
Kitap okumanın, özellikle ifade etme kabiliyetini, gramer bilgisini ve bağlaçları kullanmayı dolaylı olarak bilinç altına yerleşmesinde yardımcı olacağını düşünüyorum.
Bu sebeple okuması kolay, akıcı, bilgilendirici, eğitici ve kısmen de olsa mesleğe hazırlayan kitap önerilerinize ihtiyacımız var.
Katkılarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
İyi forumlar dilerim.
DT
Herkesin bir mesleği, bir de meşgalesi olmalı.
Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver
Kullanıcı avatarı
dakiktiktak

Re: Kitap Tavsiyesi

Mesaj cengawer42 » 07 Kas 2019, 14:25

Merhaba.

Düşünceniz çok güzel ve yerinde. Ben kitap tavsiyesinde bulunamayacağım. Ancak okumak yeterli pratiği sağlamıyor malesef. Gramer ve kelime bilgisinden sonra en büyük eksiklik pratik. Ben eski anadolu liselerinden mezunum, hazırlık sınıfı eğitimi aldım hatta bir dönem fen ve matematik derslerini ingilizce gördüm. Kendi hayatımdan basit bir örnek vereyim size." You're welcome. "(bire bir çeviride:Siz-ler hoşgeldiniz ) cümlesini kitaplarda her okuduğumda bana saçma gelir ve bir anlam veremezdim. Çünkü karşılaştıktan ve bir şeyler yapıldıktan sonra kullanılıyordu genelde. En sonunda arkadaşlarımla pratik yaparken ben arkadaşıma teşekkür cümlesi kurdum ve oda bana "You are welcome." cevabı verdi. ancak o zaman "rica ederim." anlamında kullanıldığını anladım. Hele durum espri ise durum daha da farklı oluyor. bunu aşmak için altyazısız fim ve diziler izlenebilir.
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

İnstagram: cengcraft
Kullanıcı avatarı
cengawer42

Mesaj Ankthas » 07 Kas 2019, 15:08

dakiktiktak yazdı:Herkese merhaba.
Bu yıl kızım iyi bir üniversitenin (Uluslararası İlişkiler) İngilizce Hazırlık Sınıfı'nda okuyor.
İstiyorumki İngilizce bilgisini her alanda ilerletsin.
İngilizce alt yapısı fena değil ama alanını düşününce okuma, yazma ve konuşma kabiliyetinin "perfect" olması gerektiği kanaatindeyim.
Kitap okumanın, özellikle ifade etme kabiliyetini, gramer bilgisini ve bağlaçları kullanmayı dolaylı olarak bilinç altına yerleşmesinde yardımcı olacağını düşünüyorum.
Bu sebeple okuması kolay, akıcı, bilgilendirici, eğitici ve kısmen de olsa mesleğe hazırlayan kitap önerilerinize ihtiyacımız var.
Katkılarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
İyi forumlar dilerim.
DT

Gidip şimdiden Sokrates'in savunması, Devlet, Prens, Leviathan, Toplum Sözleşmesi falan okutmayın hiç zaten hocaları zorunlu olarak okutturacaktır o sıkıcı kitapları zamanı gelince, daha hazırlıkmış, okulun tadını çıkartsın. Kitap okumayı zaten seviyorsa roman vs türünde kolay okunan kitapları orjinal dilinden okuyabilir, Harry Potter, Jack London, Charles Dickens vs iyidir başlangıç için.

Kitapla bir yere kadar, mutlaka dizi, film, müzik, oyun bunlara yönlendirin yaşına uygun şeyleri severek yaparsa daha etkili olur. Mümkünse bu yaz tatilinde yurtdışına gönderin, hatta 2. bir dil için Fransa, İspanya, Almanya gibi ülkeler daha iyi olur, İngilizce kolay bir dil zaten bir şekilde hallolur esas ikinci bir dil öğrenmeye başlasın. 2. ya da 3. sınıfta da mutlaka Erasmus'a gitsin bir yıllık. Ben iddia ediyorum, o dilin konuşulduğu yerde yaşamadan bir dili tam olarak öğrendim diyemez hiç kimse. velhasıl mezun olduktan sonra da bence yapabiliyorsa yurtdışına yerleşsin, sizi de yanına alsın zira bu ülkeden bir cacık olmaz.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj copycat » 07 Kas 2019, 15:19

Naçizane İngilizce podcast dinlemesini tavsiye ederim. Hemen her konuda ve seviyede podcast yayını bulmak mümkün. Direkt dil pratiği amaçlı yayın yapan podcast kanalları da var.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj azizkaya » 07 Kas 2019, 18:35

Benim önerim okuma ve dinlemeden çok yazma ve konuşma üzerine olacak. Akademik seviyede çeviri yapıyorum ama yolda biri yol sordu mu elim ayağım dolaşıyor, Tarzanca anlaşmaya çalışıyorum. Konu tamamen dili kullanması bence.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj EasyPassy » 08 Kas 2019, 16:53

Yabancı dilde kendini geliştirmek için kitap okumak, en azından benim deneyimimde, ders çalışmaya benziyor. Dolayısıyla dil öğrenmeye tutku ile bağlı olmayan bir birey, dil yeteneği ne kadar yüksek olsa da, bundan pek haz almayacaktır bence. Öncelikle tavsiyem hoşuna giden film ve dizileri izlesin ve asla Türkçe altyazı kullanmasın, gerekiyorsa İngilizce altyazılı izlesin.

Yine de birkaç kitap okusun derseniz; uzun olmayan, düşündürücü fakat dili yalın kitaplar okunabilir. Örneğin Küçük Prens (The Little Prince), Hayvan Çiftliği (Animal Farm) vb. Eğer sevdiği kitapları tekrar okumaktan hoşlanıyorsa, daha önce okuyup çok beğendiği bir kitabın İngilizcesini okuyabilir. Bunun yanında eğer ilgiliyse İngilizce gazeteler de okuyabilir. Okulunu İngilizce okuyacağı için hocaları da elbet mesleki açıdan onu geliştirecek kitaplar önerecek veya işleyecektir.

Okuldan bahsetmişken, bu dönemde yurt dışı ayağı da mevcut birçok aktivite yapabilir. Örneğin okulunda Model United Nations ("MUN"), European Youth Parliament ("EYP"), İngilizce münazara gibi kulüpler varsa bunlara katılsın, yarışmalara gitsin. Hele MUN ve EYP onu mesleki açıdan çok olgunlaştıracaktır. Diğer yandan okul dışında da birçok organizasyonda yer alabilir; aklıma ilk gelen örnekler YGA ("Young Guru Academy"), Uluslararası Ticari Bilimler Ekonomi Öğrenciler Birliği ("AIESEC - Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales") oldu. Son olarak okul döneminde staj da yapacaktır; burada Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi, çeşitlik elçilikler, Dış İşleri Bakanlığı vb. yerlere başvurabilir.

@Ankthas'a yurt dışı deneyimi açısından yüzde yüz katılıyorum. Öğrenciyi yurt dışına göndermek her zaman kolay olmayabilir, özellikle de ekonomik açıdan, ancak en azından Erasmus'ta bir miktar hibe verilmekte, bu da sizi biraz rahatlatabilir. Eğer imkanınız yetiyorsa tereddüt etmeden gönderin; bırakın kendi yaşasın, kendi öğrensin, kendi deneyimlesin.
Kullanıcı avatarı
EasyPassy

Mesaj BeastLy » 08 Kas 2019, 18:14

Dil derste veya ders kitaplarında öğrenilmez.Pratik (deneyimlenerek) yapılarak öğrenilir.Bu yüzden kesinlikle yurt dışına göndermenizi tavsiye ediyorum.Hem bu sayede daha iyi,temelden ve daha doğru bir şekilde öğrenmiş olur.Ayrıca Reddit,interpals gibi siteleri daha sık kullanabilir.Hem bu sayede dünyada yaşanılan olayları ingilizce takip edebilir ve oradaki tartışmalara katılarak dilini geliştirebilir. (Reddit için) İnterpalste ise dil değişimi yaparak yabancı kişilerle konuşabilir ve pratik yapabilir.Hem de yabancı ülkelerin kültürleri hakkında bilgi sahibide olabilir.Ayrıca filmleri,oyunları ve kitapları ingilizce okumasını tavsiye ediyorum
Eğer şimdi uyuyakalırsan rüya göreceksin. Eğer şimdi çalışırsan rüyanı yaşayacaksın.
Kullanıcı avatarı
BeastLy

Mesaj Oguzhanm » 08 Kas 2019, 18:24

cengawer42 yazdı:Merhaba.

Düşünceniz çok güzel ve yerinde. Ben kitap tavsiyesinde bulunamayacağım. Ancak okumak yeterli pratiği sağlamıyor malesef. Gramer ve kelime bilgisinden sonra en büyük eksiklik pratik. Ben eski anadolu liselerinden mezunum, hazırlık sınıfı eğitimi aldım hatta bir dönem fen ve matematik derslerini ingilizce gördüm. Kendi hayatımdan basit bir örnek vereyim size." You're welcome. "(bire bir çeviride:Siz-ler hoşgeldiniz ) cümlesini kitaplarda her okuduğumda bana saçma gelir ve bir anlam veremezdim. Çünkü karşılaştıktan ve bir şeyler yapıldıktan sonra kullanılıyordu genelde. En sonunda arkadaşlarımla pratik yaparken ben arkadaşıma teşekkür cümlesi kurdum ve oda bana "You are welcome." cevabı verdi. ancak o zaman "rica ederim." anlamında kullanıldığını anladım. Hele durum espri ise durum daha da farklı oluyor. bunu aşmak için altyazısız fim ve diziler izlenebilir.

Bende aynı şekilde eski anadolu liselerinin şanlı günlerinde mezun olmuş bir öğrencisiydim. Kitap okuma ile öğrenmesi çok zor. Ben kitap okuyarak öğrenmedim. Günümüzde yapacağı en kolay şekli ingilizce dizi ve filmleri öğrenme motivasyonu ile izlemesidir. Tabi ikinci ve en kokay yolu yurtdışına çıkmaktır. Ama bu günümüz dil okulları ile çok zor. Çünkü bu okullarda 2 hafta gezi gençler için instagram malzemesi olmaktan öteye geçmiyor.

Benim önerim eğer imkanlar var ise tek başına yurtdışına çıkmasıdır. Ben üniversitede iken tek başıma Roma-Helsinki arasını interrail ile gezmiştim. Benim tercihim bu yönde idi.
Tabi birde work and travel programları var. Bu sayede anadili seviyesinde ingilizce öğrenen arkadaşlarım da oldu. Ama işin sonu maddiyatta bitiyor. Birde üçüncü seçenek var. Kızınız şimdiden ortalamasını yüksek tutup erasmus yapabilir. Ülkesine göre aylık 300-400-500 € destek veriyor üniversiteler.
Kullanıcı avatarı
Oguzhanm

Sonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners