Aile ve Homage Saat Gorusleri

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Aile ve Homage Saat Gorusleri

Mesaj afl » 17 Eki 2019, 09:40

Homage genelde yüksek bütçeli ve popüler saatler için söz konusu olduğundan, almanın bir sebebi olmalı ki, bu genellikle orijinaline uzak bütçeler sebebiyle oluyor. O zaman al ve göz zevkini tatmin et, zevkle kullan durumu ortaya çıkıyor. Aslında bu, gazı alma ve tatmin olma açısından çok mantıklı bir seçim. Ama bu seçimler doğal olarak bütçeyi sarsmadığı için, gelir geçer oluyor ki bu da orjinaline sahip olmak ile homage arasındaki asıl hissiyat farkını doğuruyor. Bir tarafta bakınca hep mutlu olduğunuz bir saat diğer tarafta belki 6 ay sonra bir daha görmeyeceğiniz ve elden çıkarıp hatırlamayacağınız bir saat. Tissel, Steinhart gibi güçlü markaların yanı sıra Davosa gibi bir aşama daha yüksek markalar da var. Hepsi görsel olarak güzel hatta bir çoğu da gayet kendini kanıtlamış mekanizmalar kullanıyor. Yani aslında kalite açısından gayet kabul edilebilir. Fakat ben hiç bir homage'ın kalıcı olduğunu görmedim. Asıl fark bu. Ve taklit saat imajından hiç kurtulamayacak. Başta değindiğim gibi, gaz alma ve geçici tatmin için en uygun çözüm gibi görünse de uzun vadede bana pek doğru gelmiyor.

Senin koleksiyon özelinde ise söyleyeceğim şey çok basit. Bu kadar iyi seçilmiş saatlerin yanına asla bir homage koyma.
Maranez ve karar verdiklerini elden çıkardıktan sonra bir saat isteyip istemediğine karar verirsin.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj görkemk » 17 Eki 2019, 10:31

Resim
Resim

spor bir modele ihtiyaç var gibi duruyor bilek ince görünüyor , 36mm marathon dalış saati düşünülebilir

yina laconun basic london 36mm aviation saati olabilir

Resim

her iki saatte ugun fiyatlara bulunabilir özellikle laco 500 dolar altına bulunabilir
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj kiwi21 » 17 Eki 2019, 13:12

Düşüncelerini paylaşan herkese tekrardan teşekkür ederek mesajıma başlayayım.

Homage konusunda genel düşünce uzak durmam gerektiği yönünde. Sanıyorum sizlerin de düşüncelerine uyarak bu fikri uygulayacağım. :thumbup:

Öneriler hep saat elden çıkar ve eğer eklenecekse field/pilot ekseninde. Saat hobisine merak salmadan önce pilot saatler hiç ilgimi çekmezken ilk mesajımda da belirttiğim gibi IWC'nin 36mm versiyonuyla birlikte radarıma girmiş durumdalar. Bütçeyi 36mm-38mm pilot saati ile harcayabilirim.

Saatleri elden çıkarmak konusunda da forum takipçileri bilir her yeni saat alımı/kutu açılışı başlığımda belirttiğim "hanımdan aldığım destek" dün birkaç saati elden çıkaracağım dediğimde "hanımdan gelen veto" şeklinde oldu :D Siz beyler de bilirsiniz ki emir büyük yerden. :D

Aslında aile özelinde şöyle bir durum var; Timex ve Swatch boyutundan kaynaklı zaten eşimle ortak kullanım alanında olan saatler.

Rolex, Nomos demirbaşlar. Dün forumumuzun çok değerli bi üyesi (!) ile yaptığım konuşmada tabir-i caizse bayılarak kullandığım Hamilton'ın boyutunun bileğime büyük olduğunu söyleyerek beni saatten soğutmaya çalıştı :twisted:

Elden çıkmaya en olası saatler Maranez-Skx ikilisi gibi duruyor. Öyle bir durum söz konusu olduğunda da çelik bilezikli bi diver ihtiyacı ortaya çıkacak :? :roll:

Aslında bi saat sever için en keyifli süreç alım/satım süreci olduğundan dolayı bu süreci benimle yorumlarıyla paylaşan herkese teşekkürler. :champ:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj Ahmetrefik » 17 Eki 2019, 13:51

afl yazdı:Homage genelde yüksek bütçeli ve popüler saatler için söz konusu olduğundan, almanın bir sebebi olmalı ki, bu genellikle orijinaline uzak bütçeler sebebiyle oluyor. O zaman al ve göz zevkini tatmin et, zevkle kullan durumu ortaya çıkıyor. Aslında bu, gazı alma ve tatmin olma açısından çok mantıklı bir seçim. Ama bu seçimler doğal olarak bütçeyi sarsmadığı için, gelir geçer oluyor ki bu da orjinaline sahip olmak ile homage arasındaki asıl hissiyat farkını doğuruyor. Bir tarafta bakınca hep mutlu olduğunuz bir saat diğer tarafta belki 6 ay sonra bir daha görmeyeceğiniz ve elden çıkarıp hatırlamayacağınız bir saat. Tissel, Steinhart gibi güçlü markaların yanı sıra Davosa gibi bir aşama daha yüksek markalar da var. Hepsi görsel olarak güzel hatta bir çoğu da gayet kendini kanıtlamış mekanizmalar kullanıyor. Yani aslında kalite açısından gayet kabul edilebilir. Fakat ben hiç bir homage'ın kalıcı olduğunu görmedim. Asıl fark bu. Ve taklit saat imajından hiç kurtulamayacak. Başta değindiğim gibi, gaz alma ve geçici tatmin için en uygun çözüm gibi görünse de uzun vadede bana pek doğru gelmiyor.

Senin koleksiyon özelinde ise söyleyeceğim şey çok basit. Bu kadar iyi seçilmiş saatlerin yanına asla bir homage koyma.
Maranez ve karar verdiklerini elden çıkardıktan sonra bir saat isteyip istemediğine karar verirsin.

Kerem Harika özetlemişsin :thumbup: +1
zaman o kadar tuhaftır ki; gençken, çocukken hiç önemi yoktur, sonra gün gelir kaç yaz'ının kaldığını saymaya başlarsın.
Kullanıcı avatarı
Ahmetrefik

Mesaj Ahmetrefik » 17 Eki 2019, 14:00

Kıvanç bence Homage saate gerek yok elindekilere bakınca , ben de geçmişte çok sayıda farklı homage saatler kullandım , açıkçası Kerem'e tamamen katılıyorum çok iyi tespit etmiş biryerden sonra sana orjinalindeki tadı vermiyor, uzun vadeli olmuyor, homage saat yıllanmıyor.
Kısa vade için görüşüm evet mutlu eder, tavsiyem pilot watch markalardan biri olur :thumbup:
zaman o kadar tuhaftır ki; gençken, çocukken hiç önemi yoktur, sonra gün gelir kaç yaz'ının kaldığını saymaya başlarsın.
Kullanıcı avatarı
Ahmetrefik

Mesaj raven » 17 Eki 2019, 14:10

Çoğunluk benim de önerdiğim gibi "pilot" önermiş. Alın bir pilot modelgitsin :thumbup: :D
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Mesaj Xhantos » 17 Eki 2019, 14:44

Homage alıp aileye katmayın, bu saatlerin yaına koymayın... başka yerde dursun :)

Bu soruyu sorduğunuza göre bir deneme ihtiyacı var gibi duruyor.

Benim konuda tecrübem yok ama gördüğüm Tisell'den memnun olan çok.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj hakanefe » 17 Eki 2019, 15:13

Kıvanç selam. Bence Hamilton ve Maranez’ i sat. Eline geçen parayla da Hamilton Khaki Mechanical al derim. Skx diver olarak dursun. Resmini de bırakayım şuraya.

Resim
Kullanıcı avatarı
hakanefe

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 83 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners