Eta CO7.111 kalibre regülasyon

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Eta CO7.111 kalibre regülasyon

Mesaj danGerfuLL » 12 Haz 2019, 00:49

Mlozturk yazdı:
danGerfuLL yazdı:5 gunluk sapma bende bu sekilde. Sapma yonunden gayet iyi mekanizma. Diger yandan bir ara Hamilton kullanmistim 80 saatlik onun da sapmasi fena degildi. Kendi ustama sapma ayari yaptirmistim cok daha iyi hale gelmisti.Resim

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dangerful hayalimde ki saatlerdendir PRS516 ama ben hep chronometre li versiyonu düşlüyorum. :)

Kendi ustama sapma ayarı yaptırmıştım kısmını biraz daha açarmısınız eğer o işlem Balans yayı üzerinden bir regülasyon ise zaten siz bize aradığımız cevabı verdiniz demektir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Otomatik kronometre saatleri de ben tercih etmiyorum, kadran cok karisik geliyor bana. Ustamin yapmis oldugu isleme dikkat etmedim; ancak soylemis oldugu sey su oldu bu saatteki mekanizma sapmasi Rolexler ile benzer ayarlaniyor demisti. Tabi tam olarak hangi model hangi mekanizma vs. soylemedi. Muhtemelen balans yayi uzerinden ayarladi sapmayi.
Sapma 15 sn uzerine cikinca ayarlayip 5 sn altina indirmisti.

Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj dogodenizli » 12 Haz 2019, 00:49

Mlozturk yazdı:
danGerfuLL yazdı:5 gunluk sapma bende bu sekilde. Sapma yonunden gayet iyi mekanizma. Diger yandan bir ara Hamilton kullanmistim 80 saatlik onun da sapmasi fena degildi. Kendi ustama sapma ayari yaptirmistim cok daha iyi hale gelmisti.Resim

Dangerful hayalimde ki saatlerdendir PRS516 ama ben hep chronometre li versiyonu düşlüyorum. :)

Kendi ustama sapma ayarı yaptırmıştım kısmını biraz daha açarmısınız eğer o işlem Balans yayı üzerinden bir regülasyon ise zaten siz bize aradığımız cevabı verdiniz demektir.

Beyefendi çok ince yakalamış ayrıntıyı. Cevap yukarıda gizli galiba
Kullanıcı avatarı
dogodenizli

Mesaj Mlozturk » 12 Haz 2019, 01:01

danGerfuLL yazdı:
Mlozturk yazdı:

Otomatik kronometre saatleri de ben tercih etmiyorum, kadran cok karisik geliyor bana. Ustamin yapmis oldugu isleme dikkat etmedim; ancak soylemis oldugu sey su oldu bu saatteki mekanizma sapmasi Rolexler ile benzer ayarlaniyor demisti. Tabi tam olarak hangi model hangi mekanizma vs. soylemedi. Muhtemelen balans yayi uzerinden ayarladi sapmayi.

Değerli forum takipçileri büyük ihtimalle dosya kapandı dangerful a konuya iştiraki ve sorunumu , büyük ihtimalle , çözen paylaşımı için çok teşekkür ederim. Kendisinden tek ricam mümkünse ustasına herhangi bir ara ulaşıp yaptığı işlem hakkında net bir bilgi alması olur.

Ender beyin paylaştığı video da olduğu gibi bu mekanizmalar Balans yayına müdahale edilerek regüle edilebiliyor.

Kullanıcı avatarı
Mlozturk

Mesaj danGerfuLL » 12 Haz 2019, 08:06

Mlozturk yazdı:
danGerfuLL yazdı:
Mlozturk yazdı:

Değerli forum takipçileri büyük ihtimalle dosya kapandı dangerful a konuya iştiraki ve sorunumu , büyük ihtimalle , çözen paylaşımı için çok teşekkür ederim. Kendisinden tek ricam mümkünse ustasına herhangi bir ara ulaşıp yaptığı işlem hakkında net bir bilgi alması olur.

Ender beyin paylaştığı video da olduğu gibi bu mekanizmalar Balans yayına müdahale edilerek regüle edilebiliyor.

Ustamin yanina ugradigimda muhakkak soracagim ve buraya da aktaracagim.

Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj Guapo » 23 May 2022, 00:18

Merhabalar;

Tissot gentleman powermatic 80 kullanıcısıyım konuyu yeni keşfettim ve Mlozturk gibi düşündüğüm için kullan at bir mekanik saat sahibi olmak asla istemem. Saatimle aramda manevi bir bağ olmalı bu sebeple konu dikkatimi fazlasıyla çekti. Kullan at değil de gerçek bir mekanizmaya sahip miyiz değil miyiz buna kesin bir cevap bulabildiniz mi. Şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Guapo

Mesaj castilla » 24 May 2022, 17:33

Powermatic 80 saatini bakıma götüren var mı hiç? Ya da yıllar geçince sapma durumu ne oluyor? 5 senelik rolexim günlük 6-7 saniye ileri gitmeye başladı ama içini açtırmak istemiyorum.Powermatic 80 de bir kaç sene sonra biraz sapma yapsa çok problem değil bence komple kullan at demek haksızlık olur.Tissot bu mekanizmayi bir çok saatinde kullandığına göre bir bakim veya ayar konusunu da düşünmüş olsa gerek..

Kullanıcı avatarı
castilla

Mesaj Guapo » 24 May 2022, 18:13

castilla yazdı:Powermatic 80 saatini bakıma götüren var mı hiç? Ya da yıllar geçince sapma durumu ne oluyor? 5 senelik rolexim günlük 6-7 saniye ileri gitmeye başladı ama içini açtırmak istemiyorum.Powermatic 80 de bir kaç sene sonra biraz sapma yapsa çok problem değil bence komple kullan at demek haksızlık olur.Tissot bu mekanizmayi bir çok saatinde kullandığına göre bir bakim veya ayar konusunu da düşünmüş olsa gerek..

Ben saati alalı tam 1 sene oldu oldu çoğunlukla dolapta duruyor, haftada birkaç kez kullanıyorum. Uzun süre bilekte kaldığında 1 dakika yattığı zamanda 1,5 dakikaları geçmiyor aylık sapması. 3, 5 sene sonra ne olur bilemem. Kullan at demek haksızlık olur tabii ki fakat servise gönderdiğimde başka bir mekanizmanın takılması ya da uzun vadede bakım ve onarımının yapılamayacak duruma gelmesi olasılığı biraz kullan at mantığını çağrıştırıyor bende. Birkaç gündür araştırıyorum gördüğüm kadarıyla regülasyon yapılabiliyor. Zaman içinde saat ustaları da bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olacaklardır dolayısıyla bir ihtimal de olsa servise giden saatlerde, hiç hoş olmayan farklı mekanizma takılması ihtimali bir nebze ortadan kalkacaktır (tabii ki bu bir iddia önceki sayfalarda yazılanlara istinaden söylüyorum doğruluğuyla ilgili kesin bir bilgim yok). İki video linki bırakıyorum aşağıya konuyla ilgili, ilk videoda 6:30'da anlatıyor meseleyi kısaca ayrıca EnderE'nin attığı video ve paylaştığım ikinci link de cevabın sağlamasını yapmamıza yarar diye düşünüyorum. Bu arada 5 sene revizyon bakım için uygun bir zaman diye biliyorum saatinizin sapması da arttıysa bir ustaya götürün derim naçizane.

https://www.youtube.com/watch?v=hHGi3xt1PAQ

https://www.youtube.com/watch?v=oPf042EIyF0
Kullanıcı avatarı
Guapo

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners