Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj Okanito » 28 Kas 2018, 12:26

turtle yazdı:Resim

2 hafta önce aldığım seiko srpa 21k turtle mekanik saatim günde ortalama 10 saniye geri kalıyor.

seiko tarafından, mekanizmanın günde +45, -35 sn sapması normal değer olarak verilmiş.

bir saatçiye gidip ayarlatmamı tavsiye eder misiniz, yoksa zaten daha iyisi olmaz mı?

Aralık içerisinde zaten, Günlük 10 saniye skalası gayet iyi. Endişe edecek bir durum yok :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Okanito

Mesaj fatih2955 » 28 Kas 2018, 14:06

Akşam saati kolunuzdan çıkardıktan sonra farklı şekilde bırakırsanız ilet yada geri gitmesini kontrol edebilirsiniz. Bu konu forumlarda anlatılmıştı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
fatih2955

Mesaj turtle » 04 Ara 2018, 09:05

çok sağolun arkadaşlar, forumda biraz araştırdıktan sonra, saati her akşam kurmayı bıraktım (benim turtle hem otomatik hem de kurma imkanı var) ve akşamları yatarken camı altta kalacak şekilde tuttum, böylece günlük 10 saniyelik fark 5 saniyeye düştü. :thumbup: Herkese çok teşekkürler tekrar. :D
Kullanıcı avatarı
turtle

Mesaj esd » 06 Oca 2019, 10:09

Merhabalar ben hem forumda yeniyim hem de otomatik saat tecrübemde yeniyim. Benim şu tarz değerleri yorumlamada yardımlarınızı bekliyorum,'' mekanizmanın günde +45, -35 sn sapması normal değer olarak verilmiş '' tarzı mekanizma bilgilerini nasıl yorumlamam gerekiyor? Yani günde 35 sn ye geri kalıyorsa ayda 1050 sn yani 17,5 dk geri mi kalıyor demeliyiz.Yani her ay saati tekrar tekrar ayarlamamız mı gerekecek? Böyle olmadığını ümit ediyorum,inşallah ben yanlış yorumluyorum dur :shock:
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj Mandos » 06 Oca 2019, 13:06

esd yazdı:Merhabalar ben hem forumda yeniyim hem de otomatik saat tecrübemde yeniyim. Benim şu tarz değerleri yorumlamada yardımlarınızı bekliyorum,'' mekanizmanın günde +45, -35 sn sapması normal değer olarak verilmiş '' tarzı mekanizma bilgilerini nasıl yorumlamam gerekiyor? Yani günde 35 sn ye geri kalıyorsa ayda 1050 sn yani 17,5 dk geri mi kalıyor demeliyiz.Yani her ay saati tekrar tekrar ayarlamamız mı gerekecek? Böyle olmadığını ümit ediyorum,inşallah ben yanlış yorumluyorum dur :shock:

En üst sınırlar onlar. Seiko’nun 5 serisi saatlerinde böyleydi. Ama onun yarısı, çoğu zaman daha iyisi zaman tutuyorlar merak etmeyin. Kendi adıma zaten sadece haftasonları spor saat taktığımdan çoktan durmuş oluyorlar ve tekrar ayarlıyorum. Ayarlamak da yarım dakika sürmüyor. :)
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj esd » 06 Oca 2019, 15:22

En üst sınırlar onlar. Seiko’nun 5 serisi saatlerinde böyleydi. Ama onun yarısı, çoğu zaman daha iyisi zaman tutuyorlar merak etmeyin. Kendi adıma zaten sadece haftasonları spor saat taktığımdan çoktan durmuş oluyorlar ve tekrar ayarlıyorum. Ayarlamak da yarım dakika sürmüyor. :)[/quote]
29 Aralık Cumartesi günü yani 1 hafta önce Seiko 5 sports otomatik saat aldım. Referans kodu srpa53j.Pazartesi gününden itibarende takmaya başladım. Ilk başlarda ortalama 2 dk falan geri kaldığını gördüm. Dedim daha yeni takmaya başladım heralde tam kendine gelmedi. Fakat gün geçtikçe farkın daha da arttığını gördüm. Dün itibariyle de 12 dakikalık geri kaldı. Yani saati ayarlamamın üzerinden daha 12 saat geçmeden 12 dakikalık bir fark oluştu. O yüzden de bu soruyu sorma gereksinimini duydum. Benim saat te bir sıkıntı olduğu aşikar yarın aldığım yere danışacağım
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj CptOz » 06 Oca 2019, 16:32

Seiko 7s26,36 mekanizmalarda günlük sapma sınırı - 20 ile +40 arasinda değişebilir. Yani günde 40 sn den fazla hata varsa saatin ayar (regüle) ihtiyacı var demektir. Bence günde 20 saniyeye kadar çok önemli değil ama sırf meraktan bir Seiko 5 saatimi ve Vostok saatleri ayarladım. Örneğin bir amphibian saatimde bir iki hafta denemeden sonra şu an sapma 1 sn altında. Ama kullanıma göre ve zamanla bu değişebilir. Sonuçta otomatik saatlerden üst duzey (chronometer) bir saat değilse hassas zaman tutma beklenmemeli. Resim
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj esd » 06 Oca 2019, 18:41

ozgtegin yazdı:Seiko 7s26,36 mekanizmalarda günlük sapma sınırı - 20 ile +40 arasinda değişebilir. Yani günde 40 sn den fazla hata varsa saatin ayar (regüle) ihtiyacı var demektir. Bence günde 20 saniyeye kadar çok önemli değil ama sırf meraktan bir Seiko 5 saatimi ve Vostok saatleri ayarladım. Örneğin bir amphibian saatimde bir iki hafta denemeden sonra şu an sapma 1 sn altında. Ama kullanıma göre ve zamanla bu değişebilir. Sonuçta otomatik saatlerden üst duzey (chronometer) bir saat değilse hassas zaman tutma beklenmemeli. Resim

-20 ile +40 saniye arası değişebilir cümlesi atıyorum bir gün 20 sn geri kaldı diğer gün 30 sn ileri gitti total de 10 sn ileri gitmiş oldu gibi mi oluyor? Bir de bu sapmalar her gün olacak diye bir durum yok değil mi? Yani her gün geri yada ileri gitse biz saatleri her ay yeniden ayarlamamız lazım. Eğer böyleyse ben bu işten soğurum :)
Kullanıcı avatarı
esd

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners