Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj fatih2955 » 29 Eki 2018, 13:07

Brera yazdı:
fatih2955 yazdı:Seiko Presage SPB045J1 bir yıldan fazladır kullanıyorum. Son bir aylık kullanım ortalamam günlük 16 saatden fazla kolda ,diğer zamanlarda ise genelde taç yukarı veya yüzü ters şekilde (yüzü zeminle temas) gelecek uygun bir yere koyuyorum. 3/4 saat bilgisayar başında oluyorum. İlk satın aldığımda sapması aldığımda ortalaması 5/7 saniye/ay idi. Şimdi daha düştü. Bir fikir ve konuya katkı açısından bilginize sunarım. Sanki COSC+ gibi maşallah. Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok başarılı. Genel olarak elebore olmayan ETA ve yeni Seiko mekanizmalarının çoğu artık COSC sınırlarında izliyor ve zaten olması gereken de bu. Bu kadar gelişmiş teknolojik çağda COSC çok büyük bir teferruat olarak görülmemeli, standartlaşmalı.. Bu arada kullandığınız uygulama nedir? iOS’ta toolwatch’tan başka bir uygulama bulamadım, sizinkinin arayüzü daha iyimiş.

iOS da var ama Android var mı bilmiyorum.
Twixt Time, Coldflower Design Corp. https://itunes.apple.com/tr/app/twixt-t ... ?l=tr&mt=8

Kullanıcı avatarı
fatih2955

Mesaj sambadejan » 31 Eki 2018, 13:21

Merhabalar. Yaklaşık iki hafta önce forumda öğrendiğim değerli bilgiler sayesinde aldığım ilk otomatiğim 4R36 mekanizmalı Seiko SRPA21K saatimin günlük sapması +20~ saniye civarlarında. İlk elime geçtiği gün +40~ civarlarında bir sapma yapmıştı. Zamanla daha da düzelir mi bilmiyorum ama saat iki günde neredeyse +1 dakika ileriye gidiyor. Bu işte bir anormallik var mıdır acaba ne dersiniz?
Kullanıcı avatarı
sambadejan

Mesaj Okanito » 06 Kas 2018, 02:13

sambadejan yazdı:Merhabalar. Yaklaşık iki hafta önce forumda öğrendiğim değerli bilgiler sayesinde aldığım ilk otomatiğim 4R36 mekanizmalı Seiko SRPA21K saatimin günlük sapması +20~ saniye civarlarında. İlk elime geçtiği gün +40~ civarlarında bir sapma yapmıştı. Zamanla daha da düzelir mi bilmiyorum ama saat iki günde neredeyse +1 dakika ileriye gidiyor. Bu işte bir anormallik var mıdır acaba ne dersiniz?

Normaldir ve sorun teşhisini koymak için daha çok erken, zaten 7Sxx serisinin altyapısını kullanıyor sizin mekanizma. 6 ay sonra ölçtüğünüzde çok daha düşük sapma ölçeceksiniz düzenli kullanırsanız. Boşuna servise vermeyin, mekanizmanın karekteri bu..[emoji16]

Kullanıcı avatarı
Okanito

Mesaj sambadejan » 06 Kas 2018, 02:37

Brera yazdı:
sambadejan yazdı:Merhabalar. Yaklaşık iki hafta önce forumda öğrendiğim değerli bilgiler sayesinde aldığım ilk otomatiğim 4R36 mekanizmalı Seiko SRPA21K saatimin günlük sapması +20~ saniye civarlarında. İlk elime geçtiği gün +40~ civarlarında bir sapma yapmıştı. Zamanla daha da düzelir mi bilmiyorum ama saat iki günde neredeyse +1 dakika ileriye gidiyor. Bu işte bir anormallik var mıdır acaba ne dersiniz?

Normaldir ve sorun teşhisini koymak için daha çok erken, zaten 7Sxx serisinin altyapısını kullanıyor sizin mekanizma. 6 ay sonra ölçtüğünüzde çok daha düşük sapma ölçeceksiniz düzenli kullanırsanız. Boşuna servise vermeyin, mekanizmanın karekteri bu..[emoji16]

İki gün önce kadran yukarı bakar şekilde bıraktım, yaklaşık 14 saat boyunca dokunmadım(tam 24 saat bu konumda test etmedim): +35~ saniye civarı sapma yaptı. Bu konuda tecrübem olmadığından bir fikir sahibi de olamıyorum. Daha çok erken diyorsanız problem yok benim için.
Kullanıcı avatarı
sambadejan

Mesaj Okanito » 06 Kas 2018, 12:44

sambadejan yazdı:
Brera yazdı:

İki gün önce kadran yukarı bakar şekilde bıraktım, yaklaşık 14 saat boyunca dokunmadım(tam 24 saat bu konumda test etmedim): +35~ saniye civarı sapma yaptı. Bu konuda tecrübem olmadığından bir fikir sahibi de olamıyorum. Daha çok erken diyorsanız problem yok benim için.

Saat bilekteyken sürekli farklı pozisyonlarda olduğu için atıyorum, saati geriye düşürecek bir durum başka bilek pozisyonuyla dengelediğini varsayarsak; daha stabil bir sapma görebiliriz. İsterseniz şöyle deneyebilirsiniz: Saatinizi 2-3 gün boyunca kullanmadan sadece günde bir kez kurarak sapmalarını inceleyin. Muhtemelen bu 35 saniyeden daha düşük bir değer alırsınız. Çünkü o bilekten çıkarıp sabitte tuttuğumuz sonraki gün sapma fazla oluyor saatin konulma şekliyle.

Ama dediğim gibi yeni bir saat için daha çok erken. Kendi saatlerim açıkçası aylar içerisinde daha iyi zaman tuttu, birçok saatsever de aynı kanıda.

Kullanıcı avatarı
Okanito

Mesaj sambadejan » 09 Kas 2018, 16:28

Brera yazdı:
sambadejan yazdı:
Brera yazdı:

Saat bilekteyken sürekli farklı pozisyonlarda olduğu için atıyorum, saati geriye düşürecek bir durum başka bilek pozisyonuyla dengelediğini varsayarsak; daha stabil bir sapma görebiliriz. İsterseniz şöyle deneyebilirsiniz: Saatinizi 2-3 gün boyunca kullanmadan sadece günde bir kez kurarak sapmalarını inceleyin. Muhtemelen bu 35 saniyeden daha düşük bir değer alırsınız. Çünkü o bilekten çıkarıp sabitte tuttuğumuz sonraki gün sapma fazla oluyor saatin konulma şekliyle.

Ama dediğim gibi yeni bir saat için daha çok erken. Kendi saatlerim açıkçası aylar içerisinde daha iyi zaman tuttu, birçok saatsever de aynı kanıda.

Müsait olduğum en kısa zamanda dediğiniz şekilde test edip sonuçları burada paylaşacağım. Ayrıca cevaplarınız içinde teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
sambadejan

Mesaj krstarica » 13 Kas 2018, 09:55

Uygulamaya falan çok gerek yok, kronometreyi açın telefonunuzda. Sonrasında saatin saniyesi tam 00 iken tuşa basıp kronometreyi harekete geçirin. İstediğiniz zaman diliminde krometreden takip edin gün içinde ne kadar saptığını.
Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje, ali žalim što nemaju svoje.(Başkalarının benim fikirlerimi çalmasından ötürü üzülmüyorum, acıyorum çünkü kendi fikirleri yok.)-Nikola Tesla
Beograd-Serbia
Kullanıcı avatarı
krstarica

Mesaj turtle » 28 Kas 2018, 10:43

Resim

2 hafta önce aldığım seiko srpa 21k turtle mekanik saatim günde ortalama 10 saniye geri kalıyor.

seiko tarafından, mekanizmanın günde +45, -35 sn sapması normal değer olarak verilmiş.

bir saatçiye gidip ayarlatmamı tavsiye eder misiniz, yoksa zaten daha iyisi olmaz mı?
Kullanıcı avatarı
turtle

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 40 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners