Vostok Modlama Hakk覺nda Detayl覺 Bilgiler

Rus Saatleri Hakk覺nda Bilgilere Ulaabileceiniz B繹l羹m

Vostok Modlama Hakk覺nda Detayl覺 Bilgiler

Mesaj Kakefe » 11 Haz 2018, 13:52

Merhaba

Ozelden cok soru aliyorum ve bu sebeple bu konuda bilgi edinmek isteyen tum arkadaslara faydasi olur dusuncesi ile Vostok modlamaya iliskin bilgileri bir araya getirmek istedim.

Oncelikle kasalara ait olculerle baslayayim

Resim
Resim
ResimResimResimResimResim

Amphibia ile Amphibia SE arasindaki fark, SE nin meranom firmasi tarafindan uniq kadran ve kollar ve bezel ile modifiye edilmesi ve buna ek olarak bircok SE serilerinde kasalarin brushed opsiyonunun da bulunmasidir.

Guncel Vostok ait kasalarin tumu %100 paslanmaz celiktir ve korozyona ugramaz.

Komandirskie classic serileri ise kaplamadir. Sadece caseback celiktir.

Vostoklarin su gecirmezligi 200 m dir. Komandirskie lerin ise 100 m dir.

(Ek bilgi : Vostoklarda hizli tarihi degistirme ozelligi yoktur ama saati 12:00 dan sonraya alip tekrar 8:00 e getirerek ve 12 ye kurarak tarih normalden daha hizli degistirilebilir.)

Bezel ve bezel insertten baslayacak olursak :

Bircok bezel ve bezel insert(bezelin icine yapistirilan ring) ayri satilmaktadir. Bazi saticilar ise ikisinin birarada oldugu yekpare bezellerin satisini yapmaktadir. Asagida farkini resimlerle anlatmaya calistim

Bezel insert
Resim

Bezel insertlerin olcusu icten 31,5 distan 38 mm dir. Seiko skx 007 veya 7002 serisine uygun tum insertler vostoklarda da kullanilabilir.

Bezel
Resim

Vostok saatler icin uretilen bezelleri ( komandirskie ler dahil ) tum kasalarda kullanabilirsiniz ama tek bir fark ile bu farki asagida aciklayacagim.
SE modellerin ve yeni nesil birkac model bezel paslanmaz celiktir. Classic seriilerinde princ uzeri kaplama bezeller bulunmaktadir.

Bezelin kasaya montajinin yapilmasi icin bezelin icine ince sekizgen bir tel bezelin icindeki yuvaya yerlestirilir ve ittirip cevirerek bezel kasaya monte edilebilir. Eger montajda bir sorun var ise buyuk ihtimalle tel yuvaya iyi yerlestirilmemistir. Eger bezel cok kolay donuyor ise telin kosegenleri azalmis demektir. Teli bezelden cikarip bir pense ile sekizgen koselerin keskinlestirilmesi gerekebilir.

Asagidaki foto da dogru yerlestirmeye ornek bulabilirsiniz.
Resim
Resim

Pratik bilgi : Eger bezeli degistirecekseniz saatin uzerindeki bezelin icindeki teli yeni bezelde kullanmanizi oneririm.

Evet gelelim kasa bezel uyumuna :
https://meranom.com/ru/amphibian-classic/spare-parts/vostok-amphibia-silver-bezel.html

meranomdaki bu bezel tipi tum kasalara uyumludurlar. FAKAT :

Sadece bezel montaji icin kasa tiplerini ikiye ayirmak gerekir se

A tipi: 060, 120, 420 , 710 960

B tipi: 090100110650670020

A tip kaslarda cam ile tepenin arasindaki mesafe B tip kasalara gore daha azdir bu sebeple genis tipli kasaya tam oturan bezeller bu tur kasalara ( A tipi ) uygun degillerdir.

Ornek olarak

https://meranom.com/ru/amphibian-classic/spare-parts/bezel-02-15-30-45-black.html

bu linkte olan bezeller A tipi kasalara monte edilemez cunku bezel tepe nin cevrilmesine engel olur.

Ama bu sorunu asmak icin centikli bezeller mevcuttur. Centikli olan bu bezeller TUM kasalarda kolaylikla kullanilabilmektedir. Ornek:

Resim

Gelelim kadranlara

Kadranlarin olcusu 28mm dir. Iki ayakli yapisi ile mekanizmaya monte edilir. 24xx mekanizmalar ile 22xx mekanizmalarin ayak monte yerleri birbirinden farklidir.
Kadran satin alinirken buna dikkat edilmelidir ama su anda satista olan kadranlarin %90 i 24 mekanizmalara uygundurlar.

Tum kadranlar tum kasalara uygundurlar ufak bir nuans ile :

Komandirski ler ile amphibia kasalarin su gecirmezlik farklarindan bahsetmis idim. Amphibia da goruntu camin cevresindeki halka sebebi yaklasik 0,5 milim daha kucuktur bu yuzden bazi amphibia kadranlari komandisrki kasalarda estetik acisindan iyi durmayabiliyor.

Kollar :

22xx ve 24xx mekanizmalara ait kollar birbiri ile uyumludurlar. Zevke gore degisik kollar kullanilabilir. Mesela benim en sevmedigim standart vostoklarda saniye kolunun kisaligidir o sebeple OEM kollari tercih ediyorum.

Cok hizli olarak toparladigim bilgiler bu sekilde
youtube da vostok modlama sina iliskin 癟ok fazla video bulunmakta.
Modlama bazit bir saat seti ile gerceklestirilebilinen ve yapt覺k癟a gelistirilebilen bir yeti.. Parcalarin da 癟ok pahal覺 olmadigi d羹羹n羹l羹rse deneme yan覺lmaya 癟ok m羹sait Kendi zevkinize gore uniq saatler oluturabilirsiniz
vaktim olunca par癟alar覺 temin edebileceiniz yerleri buraya yazmaya calisacagim ve ornekler icin instamdaki fotolara da bakabilirsiniz. Bu thread altinda bilgilerimizi paylasabiliriz.

instagram @watchcolony
Kullan覺c覺 avatar覺
Kakefe

Ya: 50
Kay覺t: 21 Nis 2013, 15:06

Re: Vostok modlama bilgi

Mesaj Ankthas » 11 Haz 2018, 14:30

Harika bal覺k, elinize sal覺k :champ: Vostok 繹zelinde modlama ger癟ekten 癟ok kolay, Meranom sayesinde istenen par癟alar olduk癟a kolay bulunabiliyor, 癟ou par癟a da interchangeable olduundan dolay覺 "hayalinizdeki saat"i kendinizin yapmas覺na olanak sal覺yor. Akam ben de kendi modlad覺覺m Vostok'umu paylaaca覺m. Youtube'da ve Watchuseek forumunda pek 癟ok kaynak var modlama tutoriallar覺 i癟in, bir 繹rnek:

https://www.youtube.com/watch?v=J1yf5Tzmp1A&ab_channel=AntonSemionov

Vostok Amphibia'lar覺n 癟ou fabrika 癟覺k覺覺 itibariyle pek iyi zaman tutam覺yor ve g羹nde +50-60 saniyelik sapmalar g繹zlemlenebiliyor, bu sorunu da gene reg羹le ederek 癟繹zmek olduk癟a kolay:

https://www.youtube.com/watch?v=vHnIwDLmLcE&ab_channel=HeartofTexasArmory

襤ngiltere saat forumundan "Wotsch" nickli arkada modlama iinin pirlerinden, 癟ok ilgin癟 tasar覺mlar 癟覺kar覺yor ortaya:

http://www.thewatchforum.co.uk/index.php?/topic/98560-modding-a-vostok-amphibia-resources-tips-and-tricks/

Burada da 100 adet modlu Amphibia var, ger癟ekten ilham verici:

https://vostokamphibia.com/100-best-vostok-amphibia-mod-watches/
Deniz
Kullan覺c覺 avatar覺
Ankthas

Ya: 34
Kay覺t: 09 May 2017, 19:29

Mesaj Kakefe » 11 Haz 2018, 16:16

Bana en cok gelen sorulardan biri de fircalama.. Bircok vostok kasa ve bilezik polished geldigi icin benim gibi parlak kasalari sevmeyenler icin en iyi yontem fircalama islemi.. Eskiden su zimparasi kullanirken artik asagida linkde bulunan bloklari kullaniyorum ve iyi sonuclar aliyorum.
Kasalar bilezikler parlak olan hersey fircalanabilir.. bu bloklarin inceliklerine gore cesitleri var.
Fircalarken fircalama yonune dikkat etmek gerekiyor..

https://www.cousinsuk.com/product/garryflex-abrasive-blocks

instagram @watchcolony
Kullan覺c覺 avatar覺
Kakefe

Ya: 50
Kay覺t: 21 Nis 2013, 15:06

Mesaj cbmad » 11 Haz 2018, 17:42

ok g羹zel payla覺m ve bilgiler teekk羹rler :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 45
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

Mesaj Ankthas » 12 Haz 2018, 18:40

Scuba Dude'羹m羹 her ne kadar severek ald覺ysam da houma gitmeyen k覺s覺mlar覺 vard覺:

1- Rakams覺z, t覺rt覺kl覺 bezel
2- Kadran rengiyle uyumsuz k覺rm覺z覺 saniye kolu
3- Kalitesiz bilezik
4- Beyaz arka planl覺, simetriyi bozan tarih g繹stergesi
5- Mavi sunburst kadran覺n bir s羹re sonra baymas覺

Fabrikadan 癟覺k覺 hali bu ekildeydi:

Resim

襤lk i Meranom'dan yeni clean bezel ve cheapestnatostraps'ten s羹et minimal dikili kay覺 al覺nd覺, modlanmas覺 en kolay eyler bezel ve bilezik:

Resim

Clean bezel'in saatin diver ruhunu 繹ld羹rd羹羹n羹 d羹羹n羹p gene Meranom'dan farkl覺 bir bezel ve 羹st kalite bir Vostok bilezik sipari ettim:

Resim

Bunlardan sonra art覺k kadran ve saniye kolunun deimesi kald覺, onlar覺 da Meranom'dan sipari ederken birazc覺k daha 繹zelletirmek i癟in bir de Vostok imzal覺 tepe de sipari ettim, Youtube'un ve daha 繹nce okuduum yaz覺lar覺n 覺覺覺nda aa覺daki sonu癟 癟覺kt覺:

Resim

Resim

Muhtemelen ilerde bezeli skx007 tarz覺 bir bezelle deitireceim. Durmak yok modlamaya devam :champ:
Deniz
Kullan覺c覺 avatar覺
Ankthas

Mesaj cbmad » 12 Haz 2018, 20:00

ok iyi olmu ankthas tebrikler. Benim de akl覺mda bir iki dial var ama kendim yapmaya cesaret edemiyorum. Eline sal覺k :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 45
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

Mesaj Ankthas » 12 Haz 2018, 22:47

cbmad yazd覺:ok iyi olmu ankthas tebrikler. Benim de akl覺mda bir iki dial var ama kendim yapmaya cesaret edemiyorum. Eline sal覺k :champ:

Teekk羹r ederim :champ: Kakefe hocam覺n da dedii gibi basit aletlerle yap覺labilecek eyler ve yapt覺k癟a el al覺覺yor. Herkese tavsiye ederim :thumbup:
Deniz
Kullan覺c覺 avatar覺
Ankthas

Mesaj mGundogdu » 13 Haz 2018, 00:22

Ankthas yazd覺:Burada da 100 adet modlu Amphibia var, ger癟ekten ilham verici:

https://vostokamphibia.com/100-best-vostok-amphibia-mod-watches/

ok g羹zel liste teekk羹rler payla覺m i癟in
PUHU Leather Goods
Kullan覺c覺 avatar覺
mGundogdu

Kay覺t: 07 Mar 2016, 00:18

Sonraki

D繹n TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 39 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners