Rolex Saat D羹nyas覺n覺n Toyotas覺 M覺?

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Re: rolex saat d羹nyas覺n覺n toyotas覺 m覺 ?

Mesaj rolexcollector » 22 ub 2018, 18:19

copycat yazd覺:
nzmokur yazd覺:
copycat yazd覺:hemen hepimize anlat覺lan bir ifade vard覺:

"cahiliyye devrinde insanlar kendi elleriyle yapt覺klar覺 putlara b羹y羹k deer verir, onlara taparlard覺. onlardan kendilerini toplumda y羹celtmelerini dilerlerdi. sonra da mecbur kald覺klar覺nda helvadan yapt覺klar覺 bu putlar覺 gayet rahat癟a yerlerdi" derlerdi. ben de yuh be! ne aptal adamlarm覺 diye d羹羹n羹rd羹m.

ama imdi insan doas覺n覺n 癟ok da deimediini d羹羹n羹yorum. imdi de ellerimizle yapt覺覺m覺z, ama "癟ok iyi i癟ilii olan", "harika mekanizmas覺 olan", "dierlerinden 癟ok farkl覺 olan", ya da "son model olan", ellerimizle yapt覺klar覺m覺za a覺r覺 deer veriyor, toplumda bize pozisyon kazand覺rmas覺n覺 umuyor, tutkuyla balan覺yoruz. ancak modeli deiince, s覺k覺l覺nca ya da maddi ihtiyac覺m覺z olunca bu helvadan eserlerimizi sat覺p rahat癟a yiyebiliyoruz.

bu a癟覺dan bakt覺覺mda rolex'in de herhangi bir deerini g繹remiyorum. ama biz buyuz, insan覺z ve s羹rekli bir eyleri g繹z羹m羹zde a覺r覺 y羹celtiyoruz. 癟ou zamanda birileri dedii i癟in o y繹nde kouyoruz. bazen de 癟ou insan o y繹nde komad覺覺 i癟in, bizim gibi bir grup 癟ok ak覺ll覺! ve zevkli! insanlar覺n tercih ettii "se癟kinler" y繹n羹nde kouyoruz.

geceleri g羹venlie kavumak i癟in yerden yar覺m metre y羹ksee aa癟 liflerinden yatak yapan adam i癟in rolex ile seiko skx aras覺nda pratikte hi癟bir fark yoktur. belki t羹m bilgisayar覺 beynine bir 癟ip marifetiyle yerletirilmi adam i癟in de olmayacak. ama biz u an "marka alg覺s覺n覺n" peindeyiz. 癟羹nk羹 bizi mutlu ediyor ve 繹zel hissettiriyor. zira insan覺n korkusu 繹l羹m deil s覺radanl覺k genelde.

繹zellikle mekanik saat gibi asl覺nda g羹ncelliini en az 50 y覺ld覺r yitirmi bir teknolojinin sevdal覺s覺 olan insanlardan, bizlerden, rasyonellik de beklenmemeli zaten.

velhas覺l覺 rolex'i toyota'ya benzetemeyiz. ama mercedes'e de benzetemeyiz. t覺pk覺 seiko'yu hyundai'ye benzetemeyeceimiz gibi.

ben daha 癟ok iyi ekil verilmi helvaya benzetiyorum.
Fikirlerinize sayg覺 duymakla beraber, bu forumda als, rolex, ap, patek philippe alan onca insan var ve bu yaz覺n覺zla hepsine bir anlamda ders veriyorsunuz.
Bu yaz覺n覺n yeri buras覺 deil, en az覺ndan tek tutkusu saat olan 癟ok deerli insanlar覺 bu ekilde deerlendirmeniz 癟ok sa癟ma...

SM-G950F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi

bak覺n覺z 羹z羹lerek g繹r羹yorum ki yaz覺m覺 tamamen yanl覺 anlam覺s覺n覺z. ben bu yazd覺klar覺m覺 en bata kendime yazd覺m. burada en ufak bir eletiri ya da olumsuz bak覺 yok. dikkat ederseniz hep "biz" kelimesini kulland覺m. burada kimsenin zevkini ya da al覺veri tercihini eletirmek kimsenin, en bata da benim haddime deildir. hakeza yaz覺da ap, patek ya da rolls royce gbi 繹zel t羹ketim yapan kiilere ya da t羹ketimin kendisine de en ufak bir eletiri yok. rakamlar, deerler ve t羹ketim g繹recelidir. patek philippe alman覺n da fakirlik olarak g繹r羹lebilecei insanlar ve hayatlar var, seiko alman覺n a覺r覺 l羹ks olaca覺 hayatlar var.

burada anlat覺lmaya 癟al覺覺lan insan doas覺. insan metalara a覺r覺 deer bi癟er, kendiyle 繹zdeletirir ve bu metalara yap覺lacak en ufak eletiriyi kendine eletiri olarak kabul eder. bkz apple - samsung tart覺malar覺.

hi癟bir metay覺 insan覺n 繹n羹ne koymadan d羹羹n羹rseniz, yaz覺m覺n eletiri olmad覺覺n覺, yanl覺 da olsa, hatal覺 da olsa eksik de olsa tespitlerden ibaret olduunu g繹r羹rs羹n羹z. rolex ve toyota benzemez dedim. zira rolex daha 癟ok insan覺n subjektif olarak deer bi癟ecei, kiiye 繹zel konumda olan bir metad覺r. temelde insan覺n hi癟bir iini g繹rmez (saati 繹renmek i癟in art覺k saate ihtiya癟 duyulmad覺覺ndan). ancak kiinin 繹znel olarak verdii deere kar覺l覺k gelen bir tatmin duygusu oluturur.
Nazik cevab覺n覺z i癟in teekk羹r ederim, ancak bence yaz覺n覺z b繹yle anla覺l覺yor.
Ders veren hoca edas覺n覺 ta覺yor.
Aksini s繹yleyip 繹z eletiri yap覺yor iseniz ne mutlu size.
Keke herkes yapabilse.
襤yi akamlar dilerim

The best , or nothing..
Instagram : rolex.collector
Kullan覺c覺 avatar覺
rolexcollector

Ya: 41
Kay覺t: 31 Mar 2010, 23:14

Mesaj copycat » 22 ub 2018, 18:33

nzmokur yazd覺:
copycat yazd覺:
nzmokur yazd覺:
copycat yazd覺:hemen hepimize anlat覺lan bir ifade vard覺:

"cahiliyye devrinde insanlar kendi elleriyle yapt覺klar覺 putlara b羹y羹k deer verir, onlara taparlard覺. onlardan kendilerini toplumda y羹celtmelerini dilerlerdi. sonra da mecbur kald覺klar覺nda helvadan yapt覺klar覺 bu putlar覺 gayet rahat癟a yerlerdi" derlerdi. ben de yuh be! ne aptal adamlarm覺 diye d羹羹n羹rd羹m.

ama imdi insan doas覺n覺n 癟ok da deimediini d羹羹n羹yorum. imdi de ellerimizle yapt覺覺m覺z, ama "癟ok iyi i癟ilii olan", "harika mekanizmas覺 olan", "dierlerinden 癟ok farkl覺 olan", ya da "son model olan", ellerimizle yapt覺klar覺m覺za a覺r覺 deer veriyor, toplumda bize pozisyon kazand覺rmas覺n覺 umuyor, tutkuyla balan覺yoruz. ancak modeli deiince, s覺k覺l覺nca ya da maddi ihtiyac覺m覺z olunca bu helvadan eserlerimizi sat覺p rahat癟a yiyebiliyoruz.

bu a癟覺dan bakt覺覺mda rolex'in de herhangi bir deerini g繹remiyorum. ama biz buyuz, insan覺z ve s羹rekli bir eyleri g繹z羹m羹zde a覺r覺 y羹celtiyoruz. 癟ou zamanda birileri dedii i癟in o y繹nde kouyoruz. bazen de 癟ou insan o y繹nde komad覺覺 i癟in, bizim gibi bir grup 癟ok ak覺ll覺! ve zevkli! insanlar覺n tercih ettii "se癟kinler" y繹n羹nde kouyoruz.

geceleri g羹venlie kavumak i癟in yerden yar覺m metre y羹ksee aa癟 liflerinden yatak yapan adam i癟in rolex ile seiko skx aras覺nda pratikte hi癟bir fark yoktur. belki t羹m bilgisayar覺 beynine bir 癟ip marifetiyle yerletirilmi adam i癟in de olmayacak. ama biz u an "marka alg覺s覺n覺n" peindeyiz. 癟羹nk羹 bizi mutlu ediyor ve 繹zel hissettiriyor. zira insan覺n korkusu 繹l羹m deil s覺radanl覺k genelde.

繹zellikle mekanik saat gibi asl覺nda g羹ncelliini en az 50 y覺ld覺r yitirmi bir teknolojinin sevdal覺s覺 olan insanlardan, bizlerden, rasyonellik de beklenmemeli zaten.

velhas覺l覺 rolex'i toyota'ya benzetemeyiz. ama mercedes'e de benzetemeyiz. t覺pk覺 seiko'yu hyundai'ye benzetemeyeceimiz gibi.

ben daha 癟ok iyi ekil verilmi helvaya benzetiyorum.
Fikirlerinize sayg覺 duymakla beraber, bu forumda als, rolex, ap, patek philippe alan onca insan var ve bu yaz覺n覺zla hepsine bir anlamda ders veriyorsunuz.
Bu yaz覺n覺n yeri buras覺 deil, en az覺ndan tek tutkusu saat olan 癟ok deerli insanlar覺 bu ekilde deerlendirmeniz 癟ok sa癟ma...

bak覺n覺z 羹z羹lerek g繹r羹yorum ki yaz覺m覺 tamamen yanl覺 anlam覺s覺n覺z. ben bu yazd覺klar覺m覺 en bata kendime yazd覺m. burada en ufak bir eletiri ya da olumsuz bak覺 yok. dikkat ederseniz hep "biz" kelimesini kulland覺m. burada kimsenin zevkini ya da al覺veri tercihini eletirmek kimsenin, en bata da benim haddime deildir. hakeza yaz覺da ap, patek ya da rolls royce gbi 繹zel t羹ketim yapan kiilere ya da t羹ketimin kendisine de en ufak bir eletiri yok. rakamlar, deerler ve t羹ketim g繹recelidir. patek philippe alman覺n da fakirlik olarak g繹r羹lebilecei insanlar ve hayatlar var, seiko alman覺n a覺r覺 l羹ks olaca覺 hayatlar var.

burada anlat覺lmaya 癟al覺覺lan insan doas覺. insan metalara a覺r覺 deer bi癟er, kendiyle 繹zdeletirir ve bu metalara yap覺lacak en ufak eletiriyi kendine eletiri olarak kabul eder. bkz apple - samsung tart覺malar覺.

hi癟bir metay覺 insan覺n 繹n羹ne koymadan d羹羹n羹rseniz, yaz覺m覺n eletiri olmad覺覺n覺, yanl覺 da olsa, hatal覺 da olsa eksik de olsa tespitlerden ibaret olduunu g繹r羹rs羹n羹z. rolex ve toyota benzemez dedim. zira rolex daha 癟ok insan覺n subjektif olarak deer bi癟ecei, kiiye 繹zel konumda olan bir metad覺r. temelde insan覺n hi癟bir iini g繹rmez (saati 繹renmek i癟in art覺k saate ihtiya癟 duyulmad覺覺ndan). ancak kiinin 繹znel olarak verdii deere kar覺l覺k gelen bir tatmin duygusu oluturur.
Nazik cevab覺n覺z i癟in teekk羹r ederim, ancak bence yaz覺n覺z b繹yle anla覺l覺yor.
Ders veren hoca edas覺n覺 ta覺yor.
Aksini s繹yleyip 繹z eletiri yap覺yor iseniz ne mutlu size.
Keke herkes yapabilse.
襤yi akamlar dilerim

deerli 羹stad覺m, arkadal覺klar tart覺ma ile balar derler, umar覺m 繹yle olur. bende ders verecek akl覺 b覺rak覺n, dersi alacak ak覺l bile var m覺d覺r 羹pheli. ben bata gelen bir saat sevdal覺s覺 olmasam, bu forumda iim ne derdim. 繹zel saatleri, bata rolex olmak 羹zere 繹v羹c羹 pek 癟ok girim bu forumda mevcuttur. belki de beni yanl覺 anla覺lmaya iten kendimi g羹zel ifade edemem oldu.

繹zellikle unu da s繹yleyeyim ki baka yanl覺 anla覺lmalar olmas覺n.

en bata kulland覺覺m cahiliyye devri kal覺b覺 belki rahats覺z etti okuyanlar覺. ancak ben modern insan覺 cahiliyye devri diye anlat覺lan insanlara benzeterek eletirmedim; tam aksi cahiliyye diye karikat羹rize ettiimiz insanlar覺n o d繹nemin gayet normal, tutkulu, keyifli insanlar覺ndan olma ihtimalinden bahsettim. insan doas覺 deimiyor demek istedim. deerini kendimiz bi癟tiimiz metalar覺m覺z, oyuncaklar覺m覺z var. ama bu zaman覺n en ba覺ndan beri vard覺. m.繹 5000 y覺l覺nda da tahtadan yap覺lma "rolexler" vard覺 muhtemelen.

onun i癟in rolex toyota deildir diyorum. ona verdiimiz deer yans覺tan, bizi mutlu eden bir oyunca覺m覺zd覺r.
Kullan覺c覺 avatar覺
copycat

Ya: 42
Kay覺t: 30 Mar 2015, 10:28

Mesaj g繹rkemk » 22 ub 2018, 18:35

evet bencede yanl覺 anlamalara doru gitmesin konu

benim bal覺覺 a癟arken as覺l amac覺m rolex alan insanlar覺 eletirmek deildi, bencede rolex g羹zel bir saat verdii 羹r羹ne g繹re daha makul bir fiyat sunsa bende sat覺n al覺r kullan覺r覺m.

amac覺m rolexin kendini marka olarak insanlar覺n zihnine konumland覺覺 ve fiyatland覺rd覺覺 羹r羹n羹 insanlara sunmad覺覺n覺 anlatmaya 癟al覺mak

1950 - 1970 te tool watch olarak kullan覺lan ve b羹y羹k oranda deimeyen modellerinin artistik ve estetik a癟覺dan ( ki u anda mekanik saatlerimizi nadiren tool watch olarak 癟ou zaman artistik ve estetik deerleri i癟in tak覺p kullan覺yoruz) istenilen fiyatlar覺 makul g繹sterir bir taraf覺 yok tabi bu sadece benim fikrim.

En basitinden y覺lda 1 milyon adet 羹retim yapt覺klar覺 i癟in saatlerin mekanizmalar覺n覺 dekore edip ileyemiyorlar ve bu y羹zden exhibition case back kullanm覺yorlar. Su ge癟irmezlik 覺v覺r z覺v覺r覺n palavra olduunu hepimiz biliyoruz, see through caseback yapsalar mekanizmay覺 g繹ren insanlar bu ne seiko 6r mekanizmas覺 gibi diyecekler ve buna niye bu kadar para verdim diye sorgulamaya balayacaklar. Elle dekore etseler 1 milyon 羹retmek m羹mk羹n deil.

rolex tool watch olarak 10/10 dur. Ayn覺 fiyata al覺nabilecek dier saatlerle kar覺lat覺r覺ld覺覺nda estetik a癟覺dan yorumu size b覺rak覺yorum benimkini biliyorsunuz zaten
Kullan覺c覺 avatar覺
g繹rkemk

Kay覺t: 02 Eyl 2016, 14:57

Mesaj rolexcollector » 22 ub 2018, 18:36

O zaman hepimize g羹zel oyuncaklar dileyerek tatl覺ya balayal覺m...

The best , or nothing..
Kullan覺c覺 avatar覺
rolexcollector

Mesaj copycat » 22 ub 2018, 18:58

nzmokur yazd覺:O zaman hepimize g羹zel oyuncaklar dileyerek tatl覺ya balayal覺m...

her zaman tatl覺dan yanay覺m 羹stad覺m. zaten hayatta yeterince ac覺 var. gerekmedik癟e yenilerini eklemeyelim.
Kullan覺c覺 avatar覺
copycat

Ya: 42
Kay覺t: 30 Mar 2015, 10:28

Mesaj darksilence » 22 ub 2018, 19:22

nzmokur yazd覺:Chrono24.com den bak覺n.
Fotodaki arkadata da g羹zel zenith ler oluyor. Whats app ile yaz覺abilirsiniz.
Resim

Eyvallah 羹stad. Bi konuay覺m bakal覺m..
"As the Years Go Passing By..."
Kullan覺c覺 avatar覺
darksilence

Kay覺t: 24 Au 2012, 13:09

Mesaj rolexcollector » 22 ub 2018, 19:38

darksilence yazd覺:
nzmokur yazd覺:Chrono24.com den bak覺n.
Fotodaki arkadata da g羹zel zenith ler oluyor. Whats app ile yaz覺abilirsiniz.
Resim

Eyvallah 羹stad. Bi konuay覺m bakal覺m..
Rica ederim

The best , or nothing..
Kullan覺c覺 avatar覺
rolexcollector

Mesaj cagatay10 » 23 ub 2018, 15:17

Tam Clkl覺k konu asl覺nda ama...
Zaman insanlar覺 deil, armutlar覺 olgunlat覺r覺r...
Kullan覺c覺 avatar覺
cagatay10

Ya: 40
Kay覺t: 01 Haz 2011, 20:21

ncekiSonraki

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 125 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners