Orient CEY04002B Otomatik WorldTime

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Orient CEY04002B Otomatik WorldTime

Mesaj Tolgi06 » 22 Oca 2011, 19:14

Arkadaşlar size yaklaşık 2 yıl önce aldığım Orient CEY04002B modelini tanıtacağım.Bu ilk saat incelemem olacak bu yüzden yanlış bir şey yazmam durumunda sizden şimdiden özür diliyorum.
Gelelim saatimize...
Resim
Saati Ankara ulusta bir saatçinin vitrininde görüp 1 hafta sonrada gidip almıştım.Oldukça severek alıp 2 yıldırda severek kullandığım bir saattir.Özellikleri ise beni tatmin edecek seviyede.Kısaca yazarsak;

Model no:Orient CEY04002B
Safir cam
23 taşlı Orient Japon in-house kalibre
21600 v/h
40 saat güç rezervi
World time
Power reserve göstergesi
Vidalı tepe
Saat 2 yönünde world time için ayrı ayar kolu
Skeleton arka cam kapak(Arka kapakta safir)
Kasada yer yer fırçalanmış ve parlatılmış bölümler var
Kordon fırçalanmış ve yer yer parlatılmış çelik
Ağırlık tahmini 200 gr
Resim
Resim
Saati elime alınca çelik ve işçilik kalitesinden dolayı yüzümde bir tebessüm oluşuyor.Yaklaşık 500-525 dolarlık etiket fiyatına göre oldukça kaliteli bir saat.Yani fiyat /performans oranı oldukça iyi.
Kordon tasarımını oldukça beğeniyorum ağar bir saat olmasına rağmen bu tasarım sebebiyle kolu rahatsız etmiyor
Resim
Ön ve Arka camlar safir.Çizilmeye karşı dayanıklılığı ve her açıdan okunabilmesi oldukça iyi bir avantaj

Resim
Saat kolda çok güzel duruyor.Kadranda siyah ve bayaz renklerin bir arada bulunması kullanım açısından iyi.Hem spor hemde klasik kıyafetlerle oldukça iyi uyum sağlayan bir saat.Takvimi ayrı bir kolla göstermek ve split-second oldukça şık detaylar.Power reservde cabası...Kadran oldukça hoş fotolarda belli olmasada kadrandaki desenler harika.
Resim
Ayar kolu ve worldtime için ayar kolu üzerindeki orient simgeleri ise saate ayrı bir hava katıyor
Kordonun açılıp kapanma sistemi ise orientin ve neredeyse her firmanın çok sık kullandığı bir sistem(yukarıdaki fotolarda net olarak görünüyor).Worldtime ı hiç kullanmasamda oradaki şehir isimlerini görmek hoşuma gidiyor.Arka camdan mekanizmayı izlemek ise ayrı bir keyif verici.
Gelelim saatin dezavantajlarına...
Saat bana ilk geldiğinde sapması oldukça yüksekti(yaklaşık günde +15 sn) ama sonra garantisi ile TR dağıtıcısı Aslan saate gidip ayarlattım ve yaklaşık 1 yıldır günde -5 sn sapmaya sahip ki buda normal bir değer.Bir diğer dezavantaj ise worldtime ayar kolunun koldaki sürtünme kuvveti ile kolay dönüyor olması.Tam ayarlıyorsunuz ertesi gün baktığınızda tüm şehirlerin saatleri iki saat kaymış oluyor.Yani keşke worldtime ayar kolunuda vidali sistem yapsalarmış.Bunların dışında saatte beni rahatsız eden herhangi bir şey yok saatte.
Resim
Resim
Resim

Saatin kutusu Orient'in standart otomatik saat kutusu ve kutunun kalitesi Seiko'nun filan bu seviye saatlerine göre oldukça iyi ben tatmin oldum açıkçası
Resim

Özet olarak,saat giriş seviyesi otomatik, safir camlı,power reservli,worldtime lı,takvimli saat arayanlar için bulunmaz hint kumaşı.
Bu fiyata bulabileceğiniz en iyi otomatiklerden birisi(bayisinden pazarlıkla 450 tl 6 taksite alınabilir)
Bir sonraki incelemede görüşmek üzere...
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Re: Orient CEY04002B Otomatik WorldTime

Mesaj mlm » 22 Oca 2011, 19:51

Eline sağlık Tolgi güzel bir inceleme olmuş, keyifle okudum. Saatin 2 yaşında olduğuna emin misin, yeni almışsın gibi duruyor.. :)
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Tolgi06 » 22 Oca 2011, 20:47

Teşekkürler mlm :thumbup: .yazmayı unutmuşum resimlerin 3 ü orientin kendi sitesinden alınma o yüzden yeni gibi çıkmış :) hangileri olduğu fotolardan belli zaten.Diğer koldaki ve ayrı masada çekilmişler filan kendi çekimimiz.Dediğin gibi saat baya temiz sayılır.
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj sedir » 22 Oca 2011, 20:57

İyi günlerde kullan.
Ben de Orienti sevmeye başladım.
Japon'da ilk tercihim hep Seiko olmuştur ama otomatik Seiko'lar ürün gamının iki aşırı ucunda yer alıyor. Biri 80-100 dolar iken diğeri 4-5 bin doları buluyor. Seiko 5'ler model olarak seçeneği az ve bol bol Çin işi olunca Orient alt grupta öne geçiyor.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj Tolgi06 » 22 Oca 2011, 21:31

Teşekkürler sedir ;) .Tamamen sana katılıyorum seiko konusunda :thumbup: .Bence bu orientler seiko 5 lerden çok çok daha iyi(gerek mekanizma gerekte çelik kalitesi olarak).
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj Thevenin » 22 Oca 2011, 22:01

Inceleme icin tesekkurler hocam :thumbup:
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj Frax » 23 Oca 2011, 00:10

İnceleme için teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj nickynick » 23 Oca 2011, 00:26

tolgi teşekkürler inceleme için, beni de bu Orient düşündürüyor bugünlerde ;)

Resim
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 103 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners