TSF Sci-Fi / Hi-Tech

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: TSF Sci-Fi / Hi-Tech

Mesaj asymptote » 11 Eyl 2017, 23:28

Sam Harris kafası çalışan bir adam. Kaygılarına yüzde yüz katılıyorum. Genel yapay zeka belki insanlığı ortadan kaldırmayacak ancak önemsiz ve değersiz bir varlık haline getirecek. Kendi ipimizi çekiyoruz netekim:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj asymptote » 12 Eyl 2017, 00:27

Biraz da yapay zekanın nasıl çalıştığına göz atalım: Yapay zeka temel olarak iki aşamadan oluşyor; "Big Data" ve "Deep Learning".. Veri konusunda sıkıntı yok; her sene neredeyse ikiye katlanan bir veri birikimi var elimizde. Bu veriyi işleyecek yüksek işlem gücüne ihtiyacımız var. Bu da günümüzde çoğunlukla CUDA işlemcileri üzerinde paralel programlama ile sağlanıyor. Genellikle "Python" ve "R" gibi programlama dilleri kullanılıyor. Bu iş için hazır kütüphaneler de mevcut. Peki "makine öğrenmesi" nasıl sağlanıyor? Bunun için ne gibi algoritmalar var? Bunu en basit haliyle anlatan çok güzel bir videoya rastladım ve sizinle paylaşmak istedim:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Ground » 12 Eyl 2017, 07:52

Elon Musk: "Yapay Zeka Kuzey Kore'den daha büyük tehdit, 3. Dünya Savaşı'nı çıkarabilir"

Gelecekte kontrolsüz bir yapay zeka ciddi problem çıkaracak. Özellikle askeri anlamda yapay zeka kullanımının artması otonom silah, iha gibi sistemlerin insan kontrolünden tamamen çıkartma fikri ciddi insanlık suçlarına sebep olacak. Musk ın dediği gibi koreden daha tehlikeli bir hal alacak.

Gerçek zamanlı öğrenen sistemler ile yapay zekayı karıştırmamak gerek. Ama merkezi büyük bir yapay zeka yapılırsa bir çok otonom bilinçsiz görev yapan sistemin işletim sistemini uzaktan değiştirerek kendine bağlayabilir.

Terminatör deki skynet gelecekte karşımıza gelirse hapı yuttu insanlık :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj asymptote » 05 Kas 2017, 00:49

Yapay zeka demişken izlediniz mi bilmiyorum ama "Her" gerçekten başarılı bir film:
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj asymptote » 08 Ara 2017, 23:27

1997 yılında Kasparov Deep Blue'ya yenildikten sonra bilgisayarlar satranç konusunda kendini çok fazla geliştirdi. Bugün artık insanlarla arayı epey açmış durumdalar ve kendilerine ait bir ligleri var. Dünya insan liginde satranç şampiyonu Magnus Carlsen 2800+ ELO puanına sahipken geçen yılın bilgisayar ligi şampiyonu "Stockfish 8" 3400+ ELO puanına sahip. İnsanlarla oynadığı maçların çoğunu kazanırken geri kalanında da berabere kalıyor. Buraya kadar herşey güzel, zaten bildiğimiz konular. Şimdi birkaç gün önce yaşanan bir gelişmeden bahsetmek istiyorum sizlere: Google'ın DeepMind AI laboratuarı tarafından geliştirilen AlphaGo bildiğiniz gibi alt ay kadar önce dünya Go şampiyonunu ezici bir şekilde yenmişti. Aynı öğrenme algoritmasını satranç oyunu için çalıştırmışlar ve ortaya AlphaZero çıkmış. 4 saat içinde uluslararası müsabakarlarda oynanan oyunları inceleyerek kendi kendine satranç öğrenen AlphaZero, satranç motoru Stockfish ile 100 maç yapıyor ve sonucu açıklıyorum, sıkı durun: 28 galibiyet, 72 beraberlik!

Bu inanılmaz birşey! Satrançla ya da Go oyunuyla sınırlı birşey değil. Artık şirketleri, şehirleri hatta ülkeleri bu arkadaşlar yönetecekler. Yaklaşık 550 milyon yıl önce Kambriyen Patlaması yaşanmıştı. Canlı çeşitliliği çok hızlı bir şekilde artmış ve çok karmaşık organizmalar ortaya çıkmıştı. Bu bir çeşit "bilgi patlaması"ydı. Günümüzde ise hem bilginin hem de onu işleme kabiliyetinin (zekanın) hızlı bir şekilde arttığını görüyoruz. Önümüzdeki süreç: Intelligence Explosion!..

Konuyu satrançla açtık yine satrançla kapatalım. Aşağıda, AlphaZero'nun Stockfish'i yendiği maçlardan birini görüyorsunuz:

Oyundaki şiirselliğe bakar mısınız! Ağlamak istiyorum.. :( :cry:
Kullanıcı avatarı
asymptote

Önceki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners