Saat Mekanizması Çark Üretimi Hakkında Mühendislerden Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Ciddi anlamda saat yapımı(mühendisler gelsin)

Mesaj Khan » 14 Oca 2017, 10:34

Merhabalar;

Öncelikle hoş geldiniz.

Elinizde İmkan var ise, saatin kasasını, tepesini vb. şeyleri imal etmeye çalışın, sonrasında bir Japon mekanizmayı oluşturmuş olduğunuz kasaya monte edip ilk adımları atmış olursunuz.

"Zira saat yapmak" öyle kolay bir şey değil ve bazı dünya çapındaki üreticiler bile mekanizmaları başka yerlerden temin ediyor, kendileri üretmiyorlar.

Sonuç olarak, çok güzel ve zahmetli bir yoldasınız.

Mekanizma üretimini bi kenara koyarsanız, yapmak istediğiniz şeyler bir onur, gurur kaynağı olabilir.

Kolay gelsin. :)
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Ciddi anlamda saat yapımı(mühendisler gelsin)

Mesaj fortis » 14 Oca 2017, 12:24

Ben de mekanizma üretiminin öyle geceden sabaha deneme yanılma yöntemi ile yapılamayacağını düşünenlerdenim. Uzun bir ar-ge süreci, ayarın tutması için belki de aylarca sürmesi gerekecek bir test aşaması, ciddi bir mühendislik çalışması, tasarım çalışması vs. Belli parçaların lego gibi bir araya getirilmesi ile üretilen bir mekanizma gibi düşünmemek lazım. Taş sayısı, vuruş sayısı, frekans değeri vs vs. Sadece mühendislik de yetmez. Üst düzey matematik, fizik ve kimya bilgisi de gerekli. Sadece Cnc operasyonu ile veya mikro lazer kesimle saat üretmek imkansız. Çıkan parçaların tamamının birbiriyle uyum göstermesini bekleyemeyiz. Zira onlarca mikro düzeyde parçaya mekanik bir düzen içerisinde kusursuza yakın bir sapma ile işlerlik kazandırılması ciddi bir mekanik çalışmayı gerektiriyor. Yılların mekanizma üreticisi seiko'nun mekanizmaları dahi bazan ciddi sapmalar gösteriyorken üstelik. Hevesinizin kırılması için değil ne denli ciddi bir işe baş koyduğunuzu belirtmek için ifade ettiğimi söylemek isterim. Umarım başarılı olursunuz. Hayal etmek işin yarısıdır derler. Vira bismillah deyip büyük bir ciddiyetle işe koyulmak lazım elbette. Başarılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
fortis

Mesaj SeiKinetic » 14 Oca 2017, 16:16

YoldasM yazdı:Tüm yazınızı saygıyla okudum öncelikle görüşleriniz önemli benim için. Ama ben bir saatçi ya da mühendis değilim. Cnc operatörüyüm sadece imkanım var hevesim var. Amacım ticari bir başarı elde etmek değil kendi keyif alabileceğim bir şey tasarlamak. Seri üretim yapmayacağım. Yapmaya çalıştığım şeyleri yabacnı sitelerde 1000lerce TL gibi rakamlara satıldığını gördüm. Eğer konuya yeteri kadar hakim olursam puzzle gibi parçaları üretip ticari anlamda birşeyler yapmaya çalışabilirim ama şimdilik (bi kaç yıl) böylr bir durum söz konusu değil. Acele etmemin sebebi hevesim var elimde imkanım var ve deneme yanılma yöntemi ile birşeylere başlamak istemem. Başarısız olursam -ki ilk denemem olduğundan buna şüphe yok- tecrübe edeceğim. Teknik bilgiler okunur anlaşılır ama ama asıl tecrübe deneme yanılma yöntemi ile sağlanır. Teşekkür ederim :)

Çok hevesli olduğunuzu görüyorum. Bu da başlamanın yarısı eder bence. Ancak, -umarım hevesinizi kırmak gibi olmuyordur- mekanizma üretimine yoğunlaşmak yerine, kasa-kadran-bilezik-toka gibi alanınızla daha yakından alakalı, mekanizma üretimine göre daha az meşakkat gerektirdiğini düşündüğüm (kabaca üst düzey işçilikli kasaları saymazsak diyelim) üretim türlerine kaymanız sizin yararınıza olabilir. En azından başlangıç aşamanız için... Mekanizma bir yerlerden temin edilir. 3-5 liraya dahi bir süre iş görebilecek quartz mekanizmalara erişmek mümkün, ya da 20-30 dolara yine iş görebilecek, giriş kalitesi otomatik makineleri bulabilmek günümüzde mümkün.
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Mesaj ozanozi » 14 Oca 2017, 16:33

size ancak şu konuda fikir verebilirim iyi düzeyde bir catia kullanıcısından kafanızda tasarladığınız parçaların similasyonunu yapmasını isteyebilirsiniz. tabiki önce mühendislik hesaplamalar ve buna uygun tasarım çalışmaları yapılmalı. ancak yukarıdaki yorumlarda olduğu gibi horoloji bilimine hakim olmadan yada bir saatin kopyasını çıkartmadan(ki siz kopyaya yönelmek istemiyorsunuz ) buna ulaşmak çok zor. siz şuanda var olan bir sistemi sıfırdan kendinize özgün bir tasarım olarak yapmak istiyorsunuz. iş sadece dişliyi çarkı üretip onların uyum içinde çalışmasından mütevvellid değil. sistem her ne kadar duvar saati büyüklüğünde tasarlanmış dahi olsa ; yerçekim etkisi , sürtünme etkisi , parçaların manyetiklenme etkisi, ve daha aklıma gelmeyen bir sürü fiziksel etki her bir parçanın mühendislik anlamda hesaplanması ve tasarımında çok büyük sorunlar çıkartacaktır. yani buradan bulunan bir kaç mühendisin öyle bi kaç günlük hesap kitap yapmasıyla ortaya çıkacak bir sistem değil ciddi manada üzerinde çalışmak gerekir. 0.3 hata payı yazmışsınız bu hata payıda iyi bir saat değil normalbir saat üretmek için fazla gibi. buda hesap kitap işini ciddi manada saptırır. bir parçada 0.3 lük bir sapma onlarca dişlinin birbirine sürtünerek çalıştığı bir sistemde nasıl bir sonuç verir siz düşünün. fakat siz bir saat değil çalışan bir sistem yapıp üzerinde zamanla revizyon yapmak isterseniz bişey diyemem. oda yıllar alır. hafife alınacak bir iş değil düşüncenizi tebrik ediyorum.
ayrıca;
-metalurijist
-fizikçi
-makina mühendisi
-iyi bir konstruktör ' e ihtiyacınız olacaktır...
Her zaman doğruyu söyle, ama her zaman her doğruyu değil.
Kullanıcı avatarı
ozanozi

Mesaj YoldasM » 14 Oca 2017, 17:19

EVet arkadaşlar ilk çöpe giden dişlilerimi ürettim. Bir yerlerde ölçü hatası yaptım. Şu an için öncelikle motor gücü (RPM) değişkenini ortadan kaldıracak bir sarkaç sistemi araştırıyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Mesaj YoldasM » 14 Oca 2017, 17:21

SeiKinetic yazdı:
YoldasM yazdı:Tüm yazınızı saygıyla okudum öncelikle görüşleriniz önemli benim için. Ama ben bir saatçi ya da mühendis değilim. Cnc operatörüyüm sadece imkanım var hevesim var. Amacım ticari bir başarı elde etmek değil kendi keyif alabileceğim bir şey tasarlamak. Seri üretim yapmayacağım. Yapmaya çalıştığım şeyleri yabacnı sitelerde 1000lerce TL gibi rakamlara satıldığını gördüm. Eğer konuya yeteri kadar hakim olursam puzzle gibi parçaları üretip ticari anlamda birşeyler yapmaya çalışabilirim ama şimdilik (bi kaç yıl) böylr bir durum söz konusu değil. Acele etmemin sebebi hevesim var elimde imkanım var ve deneme yanılma yöntemi ile birşeylere başlamak istemem. Başarısız olursam -ki ilk denemem olduğundan buna şüphe yok- tecrübe edeceğim. Teknik bilgiler okunur anlaşılır ama ama asıl tecrübe deneme yanılma yöntemi ile sağlanır. Teşekkür ederim :)

Çok hevesli olduğunuzu görüyorum. Bu da başlamanın yarısı eder bence. Ancak, -umarım hevesinizi kırmak gibi olmuyordur- mekanizma üretimine yoğunlaşmak yerine, kasa-kadran-bilezik-toka gibi alanınızla daha yakından alakalı, mekanizma üretimine göre daha az meşakkat gerektirdiğini düşündüğüm (kabaca üst düzey işçilikli kasaları saymazsak diyelim) üretim türlerine kaymanız sizin yararınıza olabilir. En azından başlangıç aşamanız için... Mekanizma bir yerlerden temin edilir. 3-5 liraya dahi bir süre iş görebilecek quartz mekanizmalara erişmek mümkün, ya da 20-30 dolara yine iş görebilecek, giriş kalitesi otomatik makineleri bulabilmek günümüzde mümkün.

100 adet saat mekanızması adet/2.30 ₺
Benim isteğim özgün birşeyler üretmek ve eğlenmek :)
diğer bahsettiğiniz şeyleri yaptım daha basit takım logoları filmlerden itemler (Batman'in attığı shuriken gibi) bir şeyler yaptım ama amacım daha harika birşeyler yapmak :)
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Mesaj YoldasM » 14 Oca 2017, 17:23

ozanozi yazdı:size ancak şu konuda fikir verebilirim iyi düzeyde bir catia kullanıcısından kafanızda tasarladığınız parçaların similasyonunu yapmasını isteyebilirsiniz. tabiki önce mühendislik hesaplamalar ve buna uygun tasarım çalışmaları yapılmalı. ancak yukarıdaki yorumlarda olduğu gibi horoloji bilimine hakim olmadan yada bir saatin kopyasını çıkartmadan(ki siz kopyaya yönelmek istemiyorsunuz ) buna ulaşmak çok zor. siz şuanda var olan bir sistemi sıfırdan kendinize özgün bir tasarım olarak yapmak istiyorsunuz. iş sadece dişliyi çarkı üretip onların uyum içinde çalışmasından mütevvellid değil. sistem her ne kadar duvar saati büyüklüğünde tasarlanmış dahi olsa ; yerçekim etkisi , sürtünme etkisi , parçaların manyetiklenme etkisi, ve daha aklıma gelmeyen bir sürü fiziksel etki her bir parçanın mühendislik anlamda hesaplanması ve tasarımında çok büyük sorunlar çıkartacaktır. yani buradan bulunan bir kaç mühendisin öyle bi kaç günlük hesap kitap yapmasıyla ortaya çıkacak bir sistem değil ciddi manada üzerinde çalışmak gerekir. 0.3 hata payı yazmışsınız bu hata payıda iyi bir saat değil normalbir saat üretmek için fazla gibi. buda hesap kitap işini ciddi manada saptırır. bir parçada 0.3 lük bir sapma onlarca dişlinin birbirine sürtünerek çalıştığı bir sistemde nasıl bir sonuç verir siz düşünün. fakat siz bir saat değil çalışan bir sistem yapıp üzerinde zamanla revizyon yapmak isterseniz bişey diyemem. oda yıllar alır. hafife alınacak bir iş değil düşüncenizi tebrik ediyorum.
ayrıca;
-metalurijist
-fizikçi
-makina mühendisi
-iyi bir konstruktör ' e ihtiyacınız olacaktır...

Şu an için kusursuz bir saatten çok çalışan bir saat yapmaya uğraşıyorum ama anladım ki forum ortamında bir ortakla olacak iş değilmiş hele birde benim gibi hobi olarak uğraşılıyorsa. Yazımda hatam payım 0.3 demedim. 0.3 ayrıntıya girebilecek bir makina kullanıyorum dedim.
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Mesaj YoldasM » 14 Oca 2017, 17:27

fortis yazdı:Ben de mekanizma üretiminin öyle geceden sabaha deneme yanılma yöntemi ile yapılamayacağını düşünenlerdenim. Uzun bir ar-ge süreci, ayarın tutması için belki de aylarca sürmesi gerekecek bir test aşaması, ciddi bir mühendislik çalışması, tasarım çalışması vs. Belli parçaların lego gibi bir araya getirilmesi ile üretilen bir mekanizma gibi düşünmemek lazım. Taş sayısı, vuruş sayısı, frekans değeri vs vs. Sadece mühendislik de yetmez. Üst düzey matematik, fizik ve kimya bilgisi de gerekli. Sadece Cnc operasyonu ile veya mikro lazer kesimle saat üretmek imkansız. Çıkan parçaların tamamının birbiriyle uyum göstermesini bekleyemeyiz. Zira onlarca mikro düzeyde parçaya mekanik bir düzen içerisinde kusursuza yakın bir sapma ile işlerlik kazandırılması ciddi bir mekanik çalışmayı gerektiriyor. Yılların mekanizma üreticisi seiko'nun mekanizmaları dahi bazan ciddi sapmalar gösteriyorken üstelik. Hevesinizin kırılması için değil ne denli ciddi bir işe baş koyduğunuzu belirtmek için ifade ettiğimi söylemek isterim. Umarım başarılı olursunuz. Hayal etmek işin yarısıdır derler. Vira bismillah deyip büyük bir ciddiyetle işe koyulmak lazım elbette. Başarılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Uzaktan bakıldığında öyle gözüküyorum ama inan bana gerekli araştırma ölçülendirme ve diğer değişenler hakkında bilgi sahibiyim ve dahasına kafa yoruyorum. Şu an masamın üstünde en az 50 sayfa araştırma kağıdı var ki daha projeye başlamadım bile sadece dişli ölçümleri ve boyutlarıyla uğraşıyorum :) Ben bu saati yapacağım en kötü ihitmalle internetten tasarım satın alıp onun geliştirmeye çalışırım. He belki kusursuz bir saat olmaz ama ben bu saati yapacağım :)
Kullanıcı avatarı
YoldasM

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners