Claude Bernard 08001 Automatic Chronograph Detaylı İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mesaj Cct » 27 Şub 2016, 21:54

Bu yazımda sizlere bir süredir kullandığım Claude Bernard - Sophisticated Classics 08001 modelini anlatacağım :champ:

Öncelikle markadan başlamak istiyorum.

Resim

Marka adını 1540 yılında Cenevre'de yazları çiftçilik kışları ise saat yapımcılığı yapan Claude Bernard'dan alıyor. Bundan yıllar sonra 1973 yılında birkaç mühendis ve saat ustası tarafından marka olarak tescillenen Claude Bernard adı altında erişilebilir saatlerin üretimi ve tasarımı başlıyor. Bugün 60 ülkede bulunan Claude Bernard markasının bazı sıkı prensipleri var.

-Uygun fiyat
-Tamamı Swiss Made üretim
-El işçiliğiyle montaj

Günümüzde hem quartz hemde mekanik modelleriyle 3 farklı koleksiyonla satışa sunulan Claude Bernard uygun fiyat kategorisindeki nadir gerçek Swiss Made markalardan biri.

Claude Bernard ülkemizde Tempus Saatçilik tarafından temsil ediliyor - www.tempussaatcilik.com - www.claudebernard.ch

Evet :)

Marka köklü bir geçmişe sahip olsada forumda biraz radarın altında ilerliyor. Bunun sebebi birazda quartz modellerde üretmesi ve fiyat seviyesi nedeniyle pek dikkat çekmemesi olabilir. Bu yüzden ülkemizde oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşmış olan Claude Bernard'ın en ilgimi çeken (ve sizlerinde çekeceğini düşündüğüm) modelini incelemeye almaya karar verdim :thumbup:

Kutu

Resim

Model son derece mütevazi bir kutu içerisinde geliyor. Hatta kutu saati muhafaza etmeye yarıyor diyebilirim :D Fiyat seviyesini aşağıda tutmak için yapılmış olduğu belli olsa da kutu mühim! Bu konuda büyük bir beklentiye girilmemeli..

Resim

Kare kutunun içerisinden saatimiz ve çok ufak bir kullanım kılavuzu çıkıyor. İlk anda dikkati çeken saatin ne kadar pürüssüz ve aydınlık bir kadranı olduğu oluyor.

Boyutlar

Model 42mm çapında tamamen cilalanmış çelik bir kasa ile geliyor. 42mm böyle bir saat için büyük gibi görünse de model boyutlarını çok iyi saklayan hatlara sahip.

Resim

Timsah derisi kayışla gelen model son derece dengeli bir renk uyumuna sahip. Klasik toka yerine kelebek klips kullanılması hem kayışın uzun ömürlü olmasını hemde saatin üst düzey kullanım özellikleri sunmasını sağlıyor. ,

Resim

Claude Bernard pürüzleri, abartıları seven bir marka değil. Bu modelde de dikkatinizi dağıtacak, yoracak en ufak bir detayla karşılaşmıyorsunuz. Sadece tarihin 12 pozisyonuna mercekle konumlandırılması bazı kullanıcılara tuhaf gelebilir. (6 yönüne konumlandırılmış versiyonda mevcut) Ortası mat beyaz kenarlar ise gri gradient olarak hazırlanmış kadran parlak baton indexleri ve tertemiz uygulanmış yazıları ile kendi içerisinde bir huzura sahip.

Resim
Resim

Gün içerisinde ışığa göre farklı karakterlere bürünen modelin kadranına gerçekten bayıldım :super:

Resim
Resim
Resim
Resim

Mekanizma

Resim

Modelin içerisinde Dubois-Depraz 2040 Chronograph modüllü bir ETA 2824 mekanizma bulunuyor. 49 taşlı makine 4hz hızında çalışıyor ve 38 saat güç revervi sunuyor. Klasik 7750 değilde ETA mekanizmalar arasında en sevdiğim Chronograph makineyi kullanması ise modeli daha da sevmeme neden oluyor.

Bu sevgimin çeşitli nedenleri var tabi.

-DD 2040'ta Chronograph butonlarına 7750'deki gibi abanmanız gerekmez. Başlatma, durdurma ve sıfırlama çok daha yumuşaktır.
-DD 2040 daha ince bir mekanizma olduğundan kullanan saatleri 7750'li modeller gibi bilekte yüksek durmaz.
-Genel olarak çok sevilen bi-compax kullanımına daha uygundur. 7750 gibi modelleri belli bir kadran dizilimine mahrum bırakmaz.

Kısacası mekanizma böyle bir model için gayet net :D Ayrıca DD 2040'ın 7750'ye göre daha pahalı ve üst düzey kabul edilen bir mekanizma olduğunu unutmayalım.

Resim

Kullanım

Beni biraz tanıyanlar aslında böyle modellere çok yakın olmadığımı bilirler. Daha önce hiç bu tip spor-klasik bir saat kullanmamıştım, istememiştim fakat bu model benim için kırılım noktası oldu. Markanın genel model gamında bulunan huzur bu modelde de tavan yapmış durumda. Modelin kalite sunumu çok yüksek. Kasada ve kadranda en ufak bir rahatsız edici hata bulamıyorsunuz. Kasanın akıcı hatları ve kusursuz şekillendirilmiş kılıç kollar saate bakmayı zevk haline getiriyor :geek:

Resim
Resim
Resim

Kullanılan mekanizmadan dolayı bir Chronograph için ince diyebileceğim model takım elbise giyenler için problem olmayacaktır.

Resim
Resim
Resim

Kayış ve klips oldukça rahat. Bu tip kelebek klipslerde sık görülen bileğe girme bu modelde yaşanmıyor.

Resim

Model sadece 50M su geçirmezlik değerine sahip, haliyle sudan uzak tutmak gerekiyor. Zaten böyle bir saattende yüksek WR beklentisi olacağını sanmıyorum. Olsa bile kayış problem olacaktır :)

Tabi lume shot olmazsa olmaz. Şimdi modelin lume performansını bir kaç fotoğraf ile size anlatayım :champ:

Resim
Resim
Resim

Evet :D Göremediğiniz gibi saatte herhangi bir luminasyon bulunmuyor. Kolların muazzam estetiğini bozmak istememişlerdir diye düşünüyorum.

Resim
Resim

Sonuç

Fiyat etiketine göre muazzam bir kalite sunuyor Claude Bernard. Hatta kendi fiyat etiketinin üzerindeki markalara da kafa tutacak bir üretim kalitesi ve tasarım anlayışı mevcut.

Eksileri var mı?

Var.

-Basit sunum (kutu)
-Dekorasyonsuz mekanizma

Fakat bu saydığım eksiler sayesinde Claude Bernard Swiss Made bir markayı uygun bir fiyata sunabiliyor.

Markanın genel çıkıntısız ve huzur dolu tasarım anlayışına bayıldım. Uygun fiyatlı, özgün tasarımlı ve kaliteli bir Bi-Compax Chronograph model arayan herkese bu modeli incelemelerini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Resim
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Re: Claude Bernard 08001 Automatic Chronograph Detaylı İncel

Mesaj kethuda57 » 27 Şub 2016, 22:13

Harika bir anlatım olmuş teşekkürler :champ:
Lume fotoğrafları hele çok başarılı olmuş :lol: :lol:
Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Mesaj CosaNostra » 27 Şub 2016, 22:14

dört gözle beklediğim bir incelemeydi. çok çok teşekkür ederim. en güzel günlerde kullanmanızı dilerim. [emoji4]
Kullanıcı avatarı
CosaNostra

Mesaj SeRxx » 27 Şub 2016, 22:15

Can, detaylı inceleme ve fotoğraflar için teşekkürler :champ:

Görsel olarak daha iyi bir saat olabilirmiş :? Kutu ise böyle bir saate hiç yakışmamış :thumbup: Yine de, güvenilir mekanizmaya sahip şık bir elbise saati arayanlar için güzel bir alternatif :thumbup:
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Mesaj eraslani » 27 Şub 2016, 22:19

böyle incelendiğinde her saati beğenirim :super: :champ:
gri-beyaz kadranlı saati hiç olmayıp şiddetle ihtiyacı olanlar için birebir :lol:
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Srhtdry » 27 Şub 2016, 22:21

Saat çok güzel, inceleme muazzam. Güle güle kullanın. Böyle bilmediğim marka ve saat incelemeleri beni çok heycanlandırıyor:). Fiyatını uygun tutmak için kutuyu es geçip, kaliteden de ödün vermemişler. Tam benim kafada adamlarmış:)
Kullanıcı avatarı
Srhtdry

Mesaj Hellhound » 27 Şub 2016, 23:02

Çok keyifli anlatım! İnceleme saati sevdiriyor desem yeridir :P Güzel günlerde :champ: :champ:
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj Bg17 » 27 Şub 2016, 23:05

Cok guzel inceleme ama...
Ozellikle kadranin biraz daha uzerinde calisilabilirmis.
En son Bg17 tarafından 27 Şub 2016, 23:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 126 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners