Motorsiklet Tavsiyesi

Genel Otomotiv Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Motorsiklet Tavsiyesi

Mesaj emrerd » 17 Kas 2015, 12:00

Okaymm;
İlk yazınızdan OMM eğitiminin dünyaca kabul görmüş ve tüm sürücüler tarafından benimsenmiş bir metod olduğu anlaşılıyor.Bı bilgi yanlış.

Bahsi geçen metod, bir ya da onlarca doğru bilgi içerse de hala otoriteler arasında fikir birlikteliği oluşturulmamış onlarca da tartışmalı öğreti sunmaktadır.Bana göre en anlamlı öğretisi "yavaş sürün" öğretisiyken ( engin balaban ve eski yarışçı serhat kılavuz bu konuda çok titizlerdir) bazı eğitmenleri yeni yetme sürücülerle "yol eğitimi" adı altında hız sınırlarını delik deşik etmektedir.
Konuyu uzatmak taraftarı değilim, arkadaşımızın sorusu kaynamasın, ancak bilgi verirken çok daha dikkatli olmalıyız.
Kullanıcı avatarı
emrerd

Mesaj eraslani » 17 Kas 2015, 12:28

Tüm bu eğitimlerde emniyet şeridinin motor yolu olmadığı anlatılmıyor mu?
Bence trafikte motorların en büyük riski heryerden gitme hakkını kendilerinde görmeleri..
sanırım işi bilinçli ve kurallı yapan buradaki dostlar ve diğer motorcularda bu durumdan zarar görüyorlardır..çünkü aynı muameleye maruz kalıyorlar şonuçta.
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 14:15

Bildiğim kadarıyla emniyet şeridi motorlara legal hale getirildi ben öle biliyorum
Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj Bg17 » 17 Kas 2015, 14:58

Tartisma cok derinlesmis yaw, aslinda iyi olmus, bilgi bilgidir fazlasi olmaz.

Bir kac yil duzenli motor kullandim. Hala arada sirada binerim.

Ilk motora bindigimde ciddi korkmustum, hala her ustune oturdugumda korkarim. Belki de bu yuzden hic ciddi kaza yapmadim ve hayattayim.

Baran, benim hayata dair genel gozlemim, ayni kategoride iki hobi zor gidiyor, misal ben daliyorum, bir turlu yelken e gereken vakti ve emegi harcayamadim, ne zaman denizle ilgili bir sey yapacak olsam ibre scubaya kayiyor. Halbuki 3 tane yelken kursu bitirdim, amator denizci belgemi aldim vs. Bu durumda otomobil gibi bir hobin varken motora vakit ve emek ayirabilir misin iyi degerlendir.

Yanlis anlamadiysam sahil trafiginden bunaldigin icin motor dusunuyorum demissin. Derdine ne kadar derman olur emin degilim. Bir kac dakik kazandirir tabii, ama sandigin gibi vizir vizir gidemeyebilirsin. Benim fikrim, istanbulda trafigi atlatmanin en iyi yolunun trafige cikis saatini ayarlamak yonunde oldugu.

Motora binince aslinda arabanin ne kadar guvenli oldugunu anliyorsun.

Tavsiyem sirf trafigi atlatmak icin motor alma. Eger gercekten bu nedenle istiyorsan scooter fazla fazla yeter. Ben hic gocunmadan binerim, super rahat bir alet.

Motor tipine gelirsek, keyfe keder. Ama 250cc kesin az gelecek 3 ay icinde, nedeni de motor da iki kisi yokus yukari cikarken cekmeyince sinir olacaksin.

Kendime gore motor alacak olsam 1200 bmw alirim. 650 gs baslangic ve devami icin fazla fazla yeter. Ama acayip pahalidir tabii.

Kisaca, motor alma, arabayla alternatif rota ve saatde trafige cikmaya calis derim.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj eraslani » 17 Kas 2015, 15:12

Baran yazdı:Bildiğim kadarıyla emniyet şeridi motorlara legal hale getirildi ben öle biliyorum

Kurallara aykırı ancak göz yumuluyor..polisin önünden emniyet şeridinde gidiyor motorlar ses çıkarılmıyor..
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 21:02

Başar abi otomobil hobimi motor hobim etkilemez sebebide motor hobisini gunluk hayatıma entegre edebilecek şansa sahip olmam.İşe motorla gitsem baştan aşağıda motor kıyafeti giysem problem olmaz yada ralli antremanına motorla gitsem sorun olmaz.Motora sık sık binebilirim.Motor sahibi kiminle konuşsam arabayla gittiğin mesafeyi arabaya göre %80 daha hızlı katedersin diyor.Scooter konusunda ise tamamen peşin hükümlüyüm hiç erkeksi gelmiyor gözüme ruhuma hitap etmiyor.1.6 motorlu M4 üretseler ilk ben alırım heralde.İstanbulda bu trafik varken motor gucu hiçbi aletin beni irdelemiyor ama tasarımı cok önemli ben onu yıkarım cilalarım iZlerim.Hala eve gelince duster parkedip bir sigara yakıp bmw seyrediyorum kafasını ne guzel tasarlamışlar ütü izlerinin hizası ne guzel ayarlanmış vs zevk alıyorum.Bilmediğim konuda iddiada bulunmayacagımdan cekingen yaklaşıyorum ama 2 aya baya adapte olacagımı düşünüyorum 250 lik bir baby racing motora.
Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj emrerd » 17 Kas 2015, 22:17

Süre ile ilgili kesin bilgi.Eşimi otomobille işe bırakmak zorunda kalırsam 08:10 gibi evden çıkıyoruz ve 09:05 sularında işyerinde oluyor 09:45 de ise ben iş yerime varıyorum.
Oysa motosiklet ile 08:40 da çıkıyoruz 09:00 suları eşimi işyerine bırakıyor ve 09:15 sularında kendi işyerimde oluyorum.Emniyet şeridi kullanmam, yasaklığından değil, utanıyorum.Agresif bir sürüşten de bahsetmiyorum.Zira agresif sürsen 5 dk kadar erken varıyorsun, çok bir şey değişmiyor.Evimiz eşimin işyerine 17 km ve eşimin iş yeri benim iş yerime 15 km... Her gün iki saate yakın zaman kazanıyorum.
Kullanıcı avatarı
emrerd

Mesaj SebenIst » 19 Kas 2015, 22:30

Yamaha XTZ 660 Tenere
Kullanıcı avatarı
SebenIst

ÖncekiSonraki

Dön TSF Otomotiv & Motorsporları - Automotive & Motorsports

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 48 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners