Motorsiklet Tavsiyesi

Genel Otomotiv Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Motorsiklet Tavsiyesi

Mesaj okaymm » 17 Kas 2015, 00:52

Sevgili Baran,bu forumda sayende ilk yazım.:)Saat konusunda siz değerli arkadaşları takip ederek birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.Konu motosiklet olunca es geçmek istemedim.Motosiklet bir tutku ve sevgi işidir.İçinde bu filiz yeşermeye başladıysa artık önüne geçemeyeceğin duygulara hazır olmalısın.:)
Maalesef ülkemizde motosiklet kullanmak başlı başına bir risktir.Tabi risk demek içinde her türlü kavramı barındırır. Onun içindir ki eğitim almak zorundayız.Ülkemizde ehliyet edinilme çok yüzeysel bilgilerle yapılmakta bunun sonuçlarıda yetersiz kalmaktadır.
Motosiklet eğitimleri bir kaç aşamada yapılır.Bunlar,başlangıç eğitimi,paket eğitim,master eğitimi,birebir eğitim v.s gibi.Başlangıç eğitimi motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar için verilen eğitimdir.Paket eğitim ise motosiklet kullananlara verilen 2 günlük eğitimdir.1.günü trafiğe kapalı alan da motosiklete hakimiyet ve dar alan manevraları ,panik fren gibi v.s bilgileri kapsar.2.günü karayolunda uygulamalı devam eder.
Bütün eğitim kurumları İngiltere bazlı sistemden faydalanırlar.Hepsinin kitabı aynıdır.Burada öne çıkan eğitmenlerin bilgi beceri anlatım ve senin olayı çabuk kavraman dadır.Konuya hakim olmak adına eğitim kurumlarının ücretsiz sunumlarına dinleyici olarak katılmanı öneririm.
Örnek vermek gerekirse ART Moto Akademi,GİS Akademi,OMM gibi kurumlar bu alanda faliyet göstermektedir.Tabi bunlardan bağımsız eğitim verenlerde var.Bu kurumlar uluslarası akreditasyon a sahipleridir.
Bilgi olarak California superbike school eğitimleri pistte kullanım ağırlıklıdır.Günlük kullanımınız için öncelikli değildir.
Soruların olursa bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım.
En son okaymm tarafından 17 Kas 2015, 01:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
okaymm

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 01:06

Ben gercekten bu işi laf olsun diye yapan yerlerden ziyade gercekten öğretici ehliyetten sonrada egitim alabileceğim biryerden öğrenmek istiyorum.Motoru hava atmak için degil gercekten severek ve bilerek kullanmak için alacağım.Gidip herhangi bir motor alıp baslayabilirdim ehliyete bile gerek yok kafamı göZümü kıra kıra öğrenebilirdim ama 2015 olmuş bilinç çağındayız bu kadar imkan varken hepsinden faydalanmak en doğrusu.Araba hata affeder ama motor asla.Bütün bunların yanında gidip motor montu baktım giydim kaskı taktım motorun üstüne oturdum acayıp hoşuma gitti oraya girmiyorum :) İşin kötü yanı kış aylarına denk geldi bu kararım o yuzden sanırım birkaç ay kapalı garajda motoru iZleyip temizlemekle gececek kış mevsimi benim için.
Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj Haspirin » 17 Kas 2015, 03:07

Kawasaki Ninja 250SL nasıldır? ABS seçeneği de var. http://kawasaki.com.tr/motosiklet/Ninja250SL/ninja250SL.html
Baran'ı anlıyorum çünkü ben de tecrübesiz olmama rağmen racing seviyorum. Bildiğim kadarıyla 250 cc olanlar tam anlamıyla racing geometrisinde olmuyor, sürüşte yine de problem olur mu?
Kullanıcı avatarı
Haspirin

Mesaj emrerd » 17 Kas 2015, 08:17

okaymm yazdı:Bunlar,başlangıç eğitimi,paket eğitim,master eğitimi,birebir eğitim v.s gibi.Başlangıç eğitimi motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar için verilen eğitimdir.Paket eğitim ise motosiklet kullananlara verilen 2 günlük eğitimdir.1.günü trafiğe kapalı alan da motosiklete hakimiyet ve dar alan manevraları ,panik fren gibi v.s bilgileri kapsar.2.günü karayolunda uygulamalı devam eder.
Bütün eğitim kurumları İngiltere bazlı sistemden faydalanırlar.Hepsinin kitabı aynıdır.Burada öne çıkan eğitmenlerin bilgi beceri anlatım ve senin olayı çabuk kavraman dadır.Konuya hakim olmak adına eğitim kurumlarının ücretsiz sunumlarına dinleyici olarak katılmanı öneririm.
Örnek vermek gerekirse ART Moto Akademi,GİS Akademi,OMM gibi kurumlar bu alanda faliyet göstermektedir.Tabi bunlardan bağımsız eğitim verenlerde var.Bu kurumlar uluslarası akreditasyon a sahipleridir.
Bilgi olarak California superbike school eğitimleri pistte kullanım ağırlıklıdır.Günlük kullanımınız için öncelikli değildir.
Soruların olursa bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Malesef bu yanlış bir bilgi.Yine yukarıdaki yazıda geçen "california bike school" ingiltere bazlı sistem den faydalanmaz ve kitabı da "motosiklet yol sanatı" nı yazan emekli polisin kitabı olmayıp, Keith Code (eski süper bike yarışçısı) un yazdığı "bileği bükmek" tir.
Kaldı ki sırf bununla da kalmayıp honda eğitimi ve gymkhana temelli japon ekolü bambaşka bir öğretidir.Örneğin siz Omm ciler panik frende debriyajı sıkarsınız, japon ekolü motor frenini de kullanmayı öğretir.Sizin sistem "virajda fren yapmayın" der, japon ekolü "belli şartlar altında bal gibi fren yapılır" der, sizin ekol dört parmak fren kullandırır, diğeri "iki parmak da olur" der.
Aşağıdaki videolar gymkhana yarışmalarından(japonlarda at biniciliği yeteneklerini göstermek ve kıyaslamak amaçlı festivallerdir.modern çağda otomobil ve motosikletlere uyarlanmıştır.ciddi eğitimleri vardır, japon motorsikletli polisleri de bu eğitimlerden geçer.), dar alanda motosiklete hakimiyet temalı ve zamana karşı.On board videodaki fren kullanımına dikkat.
https://www.youtube.com/watch?v=BKFOrdl4U1Y
https://www.youtube.com/watch?v=ULkKtxLsPCs
https://www.youtube.com/watch?v=pVoXGGXRl5k
Şimdi ben hangisi doğru mevzuuna girmeyeceğim, ama salt birisini kabul edemezsiniz.Ben işin eğitiminin, teknik anlamda bu işe hakim pist sürücüleri tarafından pistte verilmesinden yanayım.
Kullanıcı avatarı
emrerd

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 08:30

Bana pist eğitimine falan gerek yok yahu Bagdat Caddesinde fıtı fıtı gezicem :) Şaka biryana Japon ekolünün tarzını begendim
Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj okaymm » 17 Kas 2015, 10:49

Bilgi yanlış değil.Sadece bir cümleden hareketle bu sonuca varmanız da tam bilgi değil.
Pist sürüşü yapacaksanız dediginiz doğru.Benim vurgulamak istediğim de
buydu.Günlük kullanımda malesef çok kullanmayacağıniz bir eğitim.Gymkhana da bu bağlamda yol kullanımında ihtiyacınız olan kullanım şekli değil. Burda önemli olan motosiklet ve yol tecrübesi olmayan birinin ihtiyacı olan bilgilerdir.Yoksa sizin bahsettiğiniz eğitim sekilleri
daha üst sürücüler veya pistte kullanmak isteyenler için zorunlu olan eğitim şekilleri dir.
Bir örnek vermek gerekirse aldığımız eğitimde ön frenin dar alam manevralarında ve 20km sürat in altında kullanılmamasıdır.Sebebi ağırlık dağılımının ön frenin kullanımıyla motosiklettin öne doğru yatma eğilimine girmesi ve sonucunda 200 küsur kg lık motoru devirebilmenizdir. Şimdi bu basit bilgi günlük kullanımında bir ihtiyaçtır.Pistte veya Gymkhan da size bir anlam ifade etmez. Burada doğru olan ihtiyacınıza göre bilgi ve eğitim almaktır. Bir örnek daha cross kullanıyorsanız dağda bayırda çamurda hoplayıp zıplayacaksanız hangi eğitime ihtiyaç duyarsınız gibi.
Kullanıcı avatarı
okaymm

Mesaj manil » 17 Kas 2015, 11:04

yahu çok detaya girmeye gerek yok, buradaki insanlar daha motor kullanmayı bilmiyor... :)

Kendi fantastik düşüncemi söyleyeyim;

Baran,

bu eğitimler (ki dediğim gibi Alman ekolü olan Yunuslardan ve Japon ekolü olan Honda'dan eğitim aldım) trafikte normal insanların olduğu ülkelere göre dizayn edilmiş eğitimlerdir.

Zincirlikuyu üst geçit altında olan kuryelerden birisi ile 2-3 saat eğitim ayarlayın, onlar en doğrusunu size söyler... brute survival niyetine.

trafikteki tüm piçlikler, bunlarla mücadele yöntemleri, apaçi ve barzolara karşı sürüş v.s. v.s.

kendi adıma konuşayım, california super bike veya gymkhana pratik hayatta kendine güven dışında çok şey getirmez diye düşünüyorum. Kendine güvenerek süren zaten kaza olasılığını da otomatikman indirir o ayrı mevzu ama şu mantık olmasın; "gymkhana'ya katıldım; haliyle e-5'te paşalar gibi sürerim."

öyle bi dünya yok ülkemizde maalesef.

netice: eğitime katıl; mümkünse kuryelerden teknik taktik al. :)
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 11:47

Kurye degilde pizzacılardan eğitim almak lazım, bikere bilinçli sekilde vurdurucam birini biyere arabayla
Kullanıcı avatarı
Baran

ÖncekiSonraki

Dön TSF Otomotiv & Motorsporları - Automotive & Motorsports

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners