Omega Seamaster Professional Pre Bond 1987 Inceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Seamaster Professional Pre Bond 1987 Inceleme

Mesaj MioPrivato » 15 Eki 2015, 13:51

Merhabalar herkeze,

Vintage koleksiyoncu oldugum icin biraz daha vintage agirlikli incelemelere yogunlasmak istiyorum.
Umarim vintage ile ilgilenen arkadaslar vardir ve yapacagim incelemeler yardimci olur :thumbup:

Ele almak istedigim saat benim icin biraz ozel bir saat.
Bilerek, isteyerek, ozenerek, secerek aldigim bir Omega.
Saatin kutu ve kagitlari tamamiyla orijinal ve mevcuttur.

Marka: Omega
Model: Seamaster Professional (koleksiyoncular arasinda ''Pre Bond'' olarak geciyor)
Referans: DB 396.200 (?)
Mekanizma: Omega Cal. 1441 Quartz
Kasa: Celik / 18k Bezel - 40mm
Kordon: Celik / 24k Altin kaplama
Liste fiyati: (1992) CHF 1875 - (1994) CHF 2250

Oncelikle neden ozel oldugunu anlatmakta fayda var.
Pre Bond modelinden farkli modeller uretildi.
Sade Celik - Siyah Kadran / Celik - Altin - Siyah Kadran / Celik - Altin - ''Champagne Face''.
''Champagne Face'' diye adlandirdigim kadran suan elimde olan kadran.

Bu modellerin uretimine 1987 yilinda baslanmis ve 1995 yilina kadar surmustur. Satisina 1988 de baslanilmistir.
1993 itibari ile zaten Bond 300 modelleri yerini almistir.
Benim alma firsati buldugum model olarak en az sayida uretilmis olup ilk uretim serisindendir.

Fakat gercek ozelligi bence mekanizmasinda. Yukarida yazdigim gibi Cal. 1441 Quartz mekanizmalidir.
Sadece ilk yilinda uretilen Cal. 1441 mekanizmasi 1988 yilinda yerini Cal. 1438e birakmistir.

Cal. 1441 bilenler bilir, cok ozel bir mekanizma. Koleksiyonuclara gore Omeganin tarihinda cikardigi en ust seviye Quartz mekanizma olarak biliniyor. Hatta kiyaslandigi zaman gelmis gecmis en iyi Quartz mekanizmasi oldugunu soyleyen koleksiyonuclar bile var.
Ozelligi Omega ''A Journey Through Time'' kitabi su sekilde ozetlemis: High end Thermo-Compensated quartz with End of Life indicator.
Bilindigi gibi Quartz mekanizmalari hava sartlarina gore farklilik gosterebiliyor. Bu yuzden sapmalar olusabiliyor.
Pre Bond 200m denizcilik icin uretilmis oldugundan, ozellikle her hava kosullarina dayanikli olmasi gerektigi icin Cal. 1441 kullanilmistir.
Omega yaptigi aciklamada sapmanin 10 yilda sadece 1 saniye oldugunu soylemistir.
Ben tam 1,5 yil once degistirdim pilini ve su gune kadar (apple laptopumu baz alarak) hala saniyesine dogru gitmektedir.

Gelelim kullanim incelemesine. Vintage saatlerde saatin kendi disinda inceleme yapmak cokta mumkun olmuyor.

Kutu
Bagzi incelemelerde belirtigim gibi 80-90 yillarda ozellikle IWC ve Omega cok kotu kutu uretmistir.
Ic ve dis derisi cok kolay parcalanan ve cok kalitesiz bir goruntu birakan kutu modelleri uretmis gercekten.
Ayrica cok soguk bir ''gri'' rengine sahip, hic uyumlu oldugunu dusunmuyorum.

Kasa ve kordon
Cok rahat bir kullanima sahip olan kasaninda ozellikle o yillara gore gayet buyuk oldugunu gorebiliyoruz, 40mm capinda.
Yukarida belirtigim gibi kullanilan celik ve altinin uyumlu oldugunu dusunuyorum. Bezelinde 18 ayar altin olmasi gercekten klas katmis saate.
Biraz Rolexten esinlenmis olsada, submariner tarzinin sevilen bir tarz oldugunu ve bu nedenle Omega gibi bir markanin uretmis olmasinin cokta yadirganacak bir durum olmadigini dusunuyorum.

Kayisin two-tone olmasi uyumlu olsada, biraz fazla klasik bir gorunum verdigini dusunuyorum.
Bu modellerin celik kordonlusunu sahsen daha cok begensemde (kasa haric) orijinal birakmak istedim.
Kordonunda bulunan ''diver-extension'' uyumlu ve yerinde oldugunu soyleyebilirim. Sahsen hic kullanmasamda saatin gecmisi ve dusuncesini yansitan bir detay.

Not: Kordundaki altin detaylar ozel bir teknoloji ile yapilmistir. Altin 24 ayar olup 2mm kalinligindadir.

Kadran
Kadranin cok az sayida uretilmis olmasi ilgimi ceken noktalardan biri. Fakat dogrusunu soylemek gerekirse siyah kadranlar daha cok hosuma gidiyor. Genel olarak bakildigi zaman elimde Omeganin biraz fazla klasik kactigini dusunsemde, Bezelin Rolex tarzinda olmasi biraz kurtarmis gibi.

Mekanizma
Ayni modellerin ayrica Automatic Chronometer Cal. 1111 verziyonlari olsada, Cal. 1441 ozelligi ilgimi ceken noktalardan biri.
Otomatik Chronometer saatlerin yaygin oldugunu ve herzaman bulunabilir oldugunu dusunuyorum ve Cal. 1441 sadece bir yil uretilmis olmasi ve bu derece kaliteli olmasi vintage koleksiyonuc olarak beni cok heyecanlandiriyor.

Sonuc olarak ozellikle Omega koleksiyoncularina tavsiye edecegim bir saat. Her saatin bir hikayesi olsada bu modelin farkli bir hikayeye sahip oldugunu dusunuyorum. Ikinci el fiyatlari son donemlerde inanilmaz cikmis olsada iyi bakildiginda gayet iyi fiyatlara bulunabilecegini biliyorum.
Puanim 8/10

Iyi keyifler :champ:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Karim bana, ''Benmi, Saatlerinmi?'' diye sordugunda dusunmek icin zaman istedim ve kronometresini actirdim..
Kullanıcı avatarı
MioPrivato
Contributor

Re: Omega Seamaster Professional Pre Bond 1987 Inceleme

Mesaj Bg17 » 15 Eki 2015, 14:00

Tebrikler. Cok guzel saatmis...

Inceleme icinde ayrica trsekkurler. BilginiyoruZ, ogreniyoruz.

:champ:
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj kethuda57 » 15 Eki 2015, 14:14

incelemelerinizi okumak çok keyifli. teşekkürler :champ:
Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Mesaj SerkanGS » 15 Eki 2015, 14:25

İnceleme için teşekkürler ilk kez gördüğüm bir Omega :champ:
Dedicated to Perfection / Eski Kullanıcı Adı Desertsun
Kullanıcı avatarı
SerkanGS

Mesaj mermertaş » 15 Eki 2015, 15:33

Çok güzel bir Omega.

İsviçrelilerin de isteyince güzel quartz lar yapabildiğine bir kanıt
Kullanıcı avatarı
mermertaş

Mesaj eraslani » 15 Eki 2015, 16:09

Çok güzel inceleme :champ:
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Baran » 15 Eki 2015, 17:31

İnceleme ve saat için :champ:
Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj mturann » 15 Eki 2015, 17:56

Güzel bir inceleme olmuş. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
mturann

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 147 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners