Yerli Üretim Elektrikli Otomobil / EVT S1

Genel Otomotiv Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Yerli Üretim Elektrikli Otomobil / EVT S1

Mesaj altıkırkbeş » 14 Eki 2015, 23:40

Spor görünümü ve deneme sürüşlerindeki performansı ile göz dolduran EVT S1'e şimdiye kadar yapılan elektrikli otomobiller arasında seri üretime en uygun araç gözüyle bakılıyor. 3 yıllık büyük bir çalışmanın eseri olan otomobil satışa sunulduğunda 50 bin dolar civarında fiyatı olacak.

Hacettepe, Teknokent bünyesinde tamamen yerli imkânlarla, yerli tasarımla ve yerli mühendislerle Türkiye'nin ilk elektrikli otomobilini üretti. Elektrikli otomobilin tasarımından bitimine kadar Teknokent mühendislerinden ve Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan bir ekip görev aldı.

Şasisi dayanıklı ve çok işlevli olması için yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlı olan arabanın gövdesi ise lifli polimer, karbon fiber ve glass fiber malzemeleri ile güçlendirilmiş şekilde üretildi. EVT S1 aerodinamik gövde tasarımı ve olağanüstü düşük ağırlığı sayesinde benzerlerine göre oldukça az elektrik tüketiyor. EVT S1 90km/saat sabit hızda 100km'de sadece 10 kW saat enerjiye ihtiyaç duyuyor. Böylece şarj verimi de hesaba katıldığında, standart elektrik tarifesi (31 krş/kW saat) ile km'de tüketim yaklaşık olarak 4 kuruş oluyor.

EVT S1, tamamen elektronik sisteme sahip ve otomatik vitesli. Bataryalar zarar görmesin diye son hızı 180'e sınırlanan araç, 0'dan 100 km'ye 7,5 saniyede ulaşıyor. Türk icadı elektrikli otomobil 1050 kg ağırlığa sahip. 35 kW saat batarya kapasitesi olan otomobilin normal batarya şarj süresi 10 saat olup hızlı şarj süresi ise 30 dk. 141 beygir motor gücüne sahip EVT S1'in ön ve arka süspansiyon sistemi, Türkiye şartlarına uyum sağlaması için çift salıncaklı yapıldı. Toplam 350 litrelik 2 adet bagaja sahip araç 90 km/saat hızla 300 km mesafe gidebiliyor. İstanbul- Ankara arasını 18 liralık elektrik enerjisi ile alabiliyor.

Aracın parçalarının büyük kısmı Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği laboratuvarında, Ostim ve İvedik organize sanayi bölgelerinde üretildi. EVT S1, Türkiye'ye Amerika'dan 150 bin dolara satılan elektrikli otomobil ile benzer özellikler taşıyor. Görücüye çıktıktan sonra seri üretim onay belgesi alarak seri üretimi bekleyecek otomobile yatırımcıların ilgisinin de yoğun olacağı düşünülüyor. Belge alındıktan sonra ilk etapta bin adet üretilip piyasaya sürülecek. Spor elektrikli arabanın, makam ve dört kapılı aile modelleri üzerinde çalışan mucit ekibin 1,5 ay içinde elektrikli otomobilin ikincisini tamamlamak için gizlilik içinde çalışıyor.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
altıkırkbeş

Re: Yerli Üretim Elektrikli Otomobil

Mesaj raven » 14 Eki 2015, 23:46

Hayırlısı olsun. Yerli markamız için de devlet ciddi çalışmalar içinde 3 prototip kamuflajlı şekilde deneme sürüşüne çıktı ve basına da tanıtıldı. lakin bu araç da dahil estetik ve tasarım namına hiç bir şey yok sanırım millet olarak estetik yoksunuyuz.
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Re: Yerli Üretim Elektrikli Otomobil / EVT S1

Mesaj Baran » 15 Eki 2015, 07:38

Tigra 2015 :)
Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj cyilmaz85 » 15 Eki 2015, 07:55

Eğer gerçekten bu araç güvenlik testlerini geçer ve seri üretim kısmına gelirse büyük başarı.
Kullanıcı avatarı
cyilmaz85

Mesaj mturann » 15 Eki 2015, 09:33

Başarılar dilerim. İçten yanmalı motor teknolojisini biz kaçırdık. Bu saatten sonra benzinli dizel araba yapsanız da dünya pazarı oturmuş durumda. İçten yanmalı motor pazarı imkansız. İnşallah elektrikli motor pazarını kaçırmayız. Bu aralar tam zamanı BMW, Honda ve başka markalar bu pazara kenarından girdiler. Biz de tam zamanını kaçırmadan elektrikli araç pazarına girmeliyiz. Hayırlı olsun
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj Clk » 15 Eki 2015, 11:49

Önce saman ithal etmek zorunda kalmasaydik fena olmazdi hani :(

Her isimiz TÜRK gibi, samanimiz yok gevis getirmeye elektrikli otomobille gitmeye calisiyoruz ahira :D

Not: Yukarida yazdiklarimla Hacettepe'li arkadaslarin basarisina gölge düsürmek istemem. Hatta can-i gönülden tebrik ederim. :champ: Ben sadece sistemimizin temelsizliginden ve alaturka olusumuzda bahsetmeyse calistim.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Archimed » 15 Eki 2015, 12:29

2006 Cadillac BLS kopyası yerine çok daha orjinal bir araç..

Bunun yanı sıra; Sazan gibi bir araç çalışmasını hükümetin es geçmemesini beklerdim.

Motoru olmayan Şamil S74'ün bile Bakan'ın tanıtımını yaptığı prototipten çok daha orjinal bir çalışma olduğunu düşünüyorum..

Üniversitelerimizin bu tür projeleri ticari olarak başarılı olmasa bile; başarılı mühendisler yetiştirmek için iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorum.. Türk üniversitelerinin itibarını böyle projeler artırır; "copy+paste" usulü makale sayısına göre terfi alan öğretim üyeleri değil...
Kullanıcı avatarı
Archimed

Mesaj altıkırkbeş » 15 Eki 2015, 14:09

Projede çalışan arkadaşların gerçekten manevi olarak desteğe ve morale ihtiyacları var. Önemli olan teknolojilerini,aksamlarını kendimiz üretebilmek, dizayn vs vs değiştirilir düzeltilir onlar sonraki işler bence. Onların aynı şevkle çalışmaya devam etmesi çok önemli. Tabiki bu mühendisler sonraki yıllarda bu ülkede kalmayacakları için ne ne kadar değişir orası muamma tabi. Ama ülke olarak üretibildiğimiz şeyler soba borusundan ibaret olduğu için böyle olaylar sevindirici oluyor :champ: Millileştirme konusunda ise bugün linkini gördüğüm haberi okuyunca çok güldürdü. Gününüz şenlensin diye ekliyorum aşağıya. Bunların psikolojileri çok bozuk ;)
http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/15/milli-tokat
En son altıkırkbeş tarafından 15 Eki 2015, 14:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
altıkırkbeş

Sonraki

Dön TSF Otomotiv & Motorsporları - Automotive & Motorsports

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners