Özensiz Saatçiler

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Re: Özensiz Saatçiler

Mesaj razz » 02 Şub 2011, 12:54

İki sene önce ebay'den Seiko SKX007 saat aldım.. Gönderi o dönem çalıştığım şirketin Kartal'daki merkez binasına geldiğinden saati koluma göre ayarlatmak için Maltepe Carrefour'daki Konyalı Saat'e gittim..

Saati içerideki ustaya(!) vermeden önce kibarca sordum; " Saatin bilezğindeki pimleri sökmek için minyatür çekicinizle mi vuracaksınız aksi ucundan yoksa plastik, genelde mavi renk olan ayarlama aparatlarından mı kullanacaksınız? " Cevap çok hoş; " Nasıl bir aparattan bahsettiğinizi anlamadım.. Biz hep çekiçle vurup pimi çıkarır, fazla baklayı alıp tekrar bileziği birleştiririz.. Bize eğitimlerde de böyle gösterdiler.. Zaten profesyonel bakla çıkarma şekli de budur.. Sizin saatinizden çok daha pahalı saatleri bile böyle ayarlıyoruz biz.. "

Teşekkür ettim ve saatimi geri istedim.. Sirkeci'ye uğradığımda saatimi profesyonel olmayan ama saatin bileziğine işkence etmeyi gerektirmeyen metodla bileğime göre ayarlattım Ramazan Usta'da..
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj Acc » 02 Şub 2011, 15:07

razz ; Konyalı Saat hakkında yorum yapmak bile istemiyorum ama son saat değiştirme denemem!!! sırasında karnıma kramplar girdi.Yoruldum ve saati değiştirmeden çıktım. Bir insanı saat almaktan uzaklaştıran bilgi ve tavırlara sahipler. Fiyat-iskontolar konusundaki uygulamalarından bahsetmiyorum bile....
Kullanıcı avatarı
Acc

Mesaj bengisaat » 02 Şub 2011, 15:18

Takas yapmaya mı gitmiştiniz :D

Yani sanki oraya takas yapmaya gitmişsiniz gibi davranıyorlardı anlamında esprili söyledim affınıza sığınarak.:)
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj razz » 02 Şub 2011, 15:21

Acc yazdı:razz ; Bir insanı saat almaktan uzaklaştıran bilgi ve tavırlara sahipler. Fiyat-iskontolar konusundaki uygulamalarından bahsetmiyorum bile....

Durumu gayet iyi özetlemişsin Caner.. Ben merak ediyorum nasıl satış yapıyorlar bu tavırlarıyla..
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj Acc » 02 Şub 2011, 19:45

Acikcasi ruh yok , birsey alayım da; is bitsin , ne olursa olsun gibiler. Baktığım saatin en ufak bir özelliğini paylaşmadan , cabasız tavırlar. Üzülüyorum bu tip müesseselere. O dükkana emek harcanıyor , yatırım yapılıyor. İlk ve son alisverisim olacağı için lafı kısa kestim...
Kullanıcı avatarı
Acc

Mesaj Archezia » 03 Şub 2011, 01:28

Konyalı saat ile herhangi bir münasebetim olmadı ama bu forumda daha önce eleştirilen(benim tarafımdan da) başka bir mağaza zinciri ile aynı web site yapısına sahip olduğundan dolayı kıllanmıştım. Fiyatlarının yazdığı kısım falan tamamen aynı, maksimum 15% indirim durumu da...
"I may be wrong (But I doubt it!)"
Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition 23/44
Kullanıcı avatarı
Archezia

Mesaj fsinan » 02 Mar 2011, 22:10

O bize eğitimlerde de böyle gösterdiler diyen ustaya sadece youtube'dan izleyerek öğrendiğim şekilde saniyeler içerisinde baklaya hiç zarar vermeden çizmeden nasıl bakla çıkartılır, bilezik çıkartılır gösteririm, 5TL'ye satılan aparat yerine kazma gibi tornavidadan bozma aletle giriyorlar bileziğe. Kozyatağı Carrefour mağazasında çalışan o tip bir herif bileziğimi mahvetti, metal metale hızlıca değerse ne olacağını kafasında canlandıramayan özensiz herif nasıl saat ustası olur? Kaldı ki vuruyorsun...

Gösterdikten sonra da derim ki, ustalık belgeni görünmeyecek bir yere as, belge senden utanmasın.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Mesaj bengisaat » 02 Mar 2011, 22:59

20 yıl önce Balıkesirde ustalık belgesi almak için bağlı bulunduğumuz esnaf odasına gittim ,imtihana tabi tutulacağımı söylediler.
Kimin imtihan edeceğini sorduğumda oda başkanı ve bir kaç kişilik yönetim kadrosu dediler.
İşin kötüsü bağlı bulunduğumuz oda madeni eşya sanatkarları odası ve başkanı da oto makasçısı ,yöneticilerde kaportacı,kamyon tamircisi vs.

Ben Balıkesir'de 7-8 tane saatçi yetiştirdim hepside iyi birer usta oldular
Ancak Bu belgeyi almak için beni oto makasçısı imtihan edecekse o belgeyi istemiyorum deyip almayı reddettim.
Daha sonra kanun değişip ustalık belgesi verme yetkisi milli eğitim bakanlığına geçtikten sonrada almadım nice zaman sonra ustalık belgesini saolsunlar ustalığımı takdir ettikleri için hiç başvurmadan verdiler.

Sözü şuraya getireceğim: Ustalık belgesini kim ve nasıl veriyor diye bakıldığında ülkemizde o belgenin önemi yeni yeni anlaşılmaya başlandı ve şimdi biraz daha ciddi davranılıyor ancak yinede yeterli değil çünki piyasada ustalık belgesine sahip olan bu kadar çok kasap varken sistemin oturması epey zaman alacak gibi görünüyor.
Üstelik bu sadece saatçilik için değil neredeyse tüm meslek grupları için geçerli bir tezattır.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners