1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Duvar Saati Mekanizma Tavsiyesi

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2020, 20:29
filozof86
Merhabalar Ustalarım
Evimde hemen hemen her odada bir duvar saati bulunmakta.Duracell Maxell gibi kaliteli piller tercih etmeye çalışıyorum. Fakat hangi saati alırsam alayım çok geçmeden saatler geri kalıp bozuluyor ve artık ne yapacağımı bilemiyorum. Mekanizmaları değiştiriyorum yine bozuluyor. Mekanizmalar genelde aypaş marka oluyor. 20 30 saatler vardı eskiden bozulmak bir yana pili takınca 2 yıl bitmeden çalışırdı. Ömrünü doldurmadan saatler kırıldı bi şeyler oldu. Zaman gelip onların motor mekanizmalarını arayacağım aklıma gelmedi ama şimdikiler gerçekten kötü.Hem pil çabuk bitiyor hem de kısa zamanda geri kalmaya başlıyorlar. İnternetten mekanizma bakarken aypaş, regal, gyeon quartz gibi markalardan başka göremedim. Ne marka mekanizma tavsiye edersiniz acaba ? Fiyatı değil kalitesi önemli benim için. Bir de küçük yerde yaşadığımdan internetten sipariş edebilmem gerekiyor. 4 5 tane alacağım genellikle camsız saat kullanıyorum varsa da çıkarmam gerekince camı çıkarıp atıyorum o yüzden uzunluğu önemli değil. Sağlam olmalı bir de akar saatler bana aşırı rahatsız edici geliyor çünkü gece sessizliğinde akar saatlerde çok daha fazla akma sesini duyuyorum. Genelde çıt çıt mekanizma seviyorum.Pili de daha verimli kullandığını düşünüyorum.Tavsiye verirseniz memnun olurum.

Re: Duvar Saati Mekanizma Tavsiyesi

MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2020, 17:19
brabus
Merhaba,

Bende 1 duvar saati var Seiko Quartz. Onu da 12 sene önce Singapur'dan almışım. Şanslıymışım demekki hiç derdim olmadı. 2-3 senede pilini değiştiriyorum sadece. 1-2 dk geri kalıyor sanki o anda ayarlıyorum. 1 senede geri kalması en fazla 2 dkdir. Bu yönlerden çok memnunum. İnternete baktığımda 10-20 $ arası Seiko mekanizmalar var yurtdışında.

Eve gidince bakar gönderirim.

Re: Duvar Saati Mekanizma Tavsiyesi

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2020, 20:45
brabus
Merhaba,

Bendeki hoşuna gitmeyebilir akar saat mekanizmalı ama akma sesi duyulmuyor. Sessiz ortamda dikkatli dinlediğimde hafif bir daktilo sesi gibi geliyor. Daha dikkatli dinlediğimde 1snlik dilimde 3 kere tık tık tık 1-2 birim de sessiz gibi geliyor.

Mekanizmada yazan
SEIKO
SEIKO CLOCK Inc.
No(0) Jewels.
QUARTZ

Yani model belirtmemişler mekanizma için

Saatin modeli: Seiko QXA 378

Re: Duvar Saati Mekanizma Tavsiyesi

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2020, 14:42
Eterna
Bir kaç sene önce aldığım duvar saatim bu. Akar saniyeli. Hassasiyetinden de çok memnunum. Üzerinde kodu yazıyor işinize yarayacak bir parçası olursa yararlanabilirsiniz.

Resim