Certina Club 2000 17 Jewels Tamir Bilgi Talebi

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Certina Club 2000 17 Jewels Tamir Bilgi Talebi

Mesaj hotwings » 12 Mar 2010, 22:07

Resim
Resim

Hatırlıyorum dedem kurmayı unuttuğu için duvar saatine bakarak sürekli güncellerdi ve çıt çıt çıt sesiyle kurardı saatini. Çok ilgimi çekiyordu. Daha sonra bu saati kolunda görmediğimde neden kolunda olmadığını sormamışım. Geçenlerde eski eşyaları karıştırırken buldum onu ve çok mutlu oldum. Hemen kurdum ama saatte tepki yoktu. Küçük bir sallama hareketiyle uyandırdım canavarı :) . Gidip dedeme neden kullanmadığını sorduğumda; sık sık kurmasına rağmen kısa zamanda durmaya başladığını söyledi ve al senin olsun dedi. Bende saati tekrar kullanılır hale getirip geri hediye etmek istiyorum. Daha sonra hemen forumda paylaşmalıyım dedim ve resmini çekmek için kapağını açtım ancak contası bile yoktu ve pek iyi halde görünmüyordu.

Saatim hakkında pek bilgi sahibi değilim. Sadece anneannemin isviçreden aldığını biliyorum. Bilgi sahibi olan arkadaşlarımdan ve abilerimden cevap bekliyorum. (Saatim eğer onarılabilirse bunun maliyeti nekadar olur bunun hakkındada bilgi verirseniz sevinirim)
Kullanıcı avatarı
hotwings

Re: Certina Club 2000 17 Jewels Tamir Bilgi Talebi

Mesaj hotwings » 14 Mar 2010, 20:09

Sanırım hiçkimse çıkmayacak :)
Kullanıcı avatarı
hotwings

Mesaj Bond » 14 Mar 2010, 20:18

Hotwings nerdesin şehir olarak? Birçok saat tamir firması ve ustası var forumda. Girmemişlerdir foruma herkes fuarda yada fuar hazırlıklarında, sonra bilgi verirler :)
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj nickynick » 14 Mar 2010, 22:25

Saat Hastanesi Mehmet usta konuyla ilgilenecek merak etme ;)
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj hotwings » 14 Mar 2010, 23:27

İstanbuldayım Bond. Aslında sadece tamir konusunda bilgi almak değildi bu başlığı açmamdaki amacım. Saatimi merak ettiğimden ve bilgisi olanlardanda bilgi almaktı. Mehmet usta gibi saat üzerinde uzman kişilerinde bu arıza konusunda bilgisini alayım diyede düşündüm. Şu fuarı bekleyelim bakalım.
Kullanıcı avatarı
hotwings

Mesaj Bond » 15 Mar 2010, 00:13

Saatiniz 1970'li yıllardan sizinde bildiğiniz gibi kurmalı 17 taşlı cal. 25-02, saat markörleri döneme has tasarımlı metal batonlardan oluşan bu Certina serisi o yıllarda oldukça tutulan modellerdi. Serinin baz mekanizma modellerinden biri sizdeki 17 jewel caliber 25-02 daha sonra 25-10, 25-651, 25-66 vb gibi tarihli ve 21/28 jewel modelleride üretildi. Mekanizması oldukça randımanlı olarak belirtiliyor ve hala bugün çok yakın kodlu benzer mekanizmaları satılık sıfır olarakta bulmak mümkün. Belki bu kodluda bulunabilir araştırmak lazım ama sanırım tamir sonrası tekrar randıman alınır. Size linkini veriyorum. Bildiğim kadarı ile bu calibrede incabloc yok. Ne yazıkki pek değerli bir saat değil ebayde veya yerli sitelerde $ 20-100 US arasına bir çok eski model ve farklı kondisyonda olanları satılıyor. Yani açıkçası çok özel bir model değil ama elbette manevi değer olarak çok önemli. Yeniletip hediye etme düşüncenizde çok hoş bir jest olacaktır. Arıza konusunda gerçek saat ustaları ve tamircileri varken bize laf söylemek düşmez. :) Elbete bir bakım ve kısmı yenilenme sonrası güzel bir kayışla gayet hoş duracaktır. 36 mm bir model sanırım siz ölçerekte tam bilgi verirsiniz.

Ofrei'den benzer Certina mekanizmaları: http://www.ofrei.com/page1061.html
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj saathastanesi » 15 Mar 2010, 10:21

Merhabalar saatinizin muhtemelen zemberk kırık olabilir komple bakımdan geçerse eski haline gelir.
Size yardımcı olabilirim. http://www.saathastanesi.com
Kullanıcı avatarı
saathastanesi

Mesaj hotwings » 16 Mar 2010, 21:38

Teşekkürler Bond. Saat kurma kolu hariç 34 mm. Eminönünde çok sık bulunurum Saat Hastanesine uğrayacağım en kısa zamanda. Çok dayanıklı bir deriden kayışı var. Seneler eskitememiş ancak görüntü eskiliği ele veriyor. Bir deri atölyesinde bakımını yaptırmayı düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
hotwings

Sonraki

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners