Seiko Premier Moonphase Direct Drive Güç Depolama Problemi

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Seiko Premier Moonphase Direct Drive Güç Depolama Problemi

Mesaj josseran86 » 18 Ara 2015, 23:43

Merhaba Arkadaşlar,

konu başlığında gördüğünüz 2011 yılında almış olduğum saate sahibim 2-3 sene hiç kullanmadım öylece durdu kutusunda senede 3-4 kez pilini saati kurarak veya sağ sol sallayarak şarj ettim, bu son 2 gündür geceleri yatarken çıkardığım hariç hep kolumda fakat gözüme çarpan beni rahatsız eden bir durum var şarj göstergesi D konumunun üzerine çıkmıyor ya da sadece bir tık üzerine çıkıyor gerisi yok.. neden bu durumda acaba uzun süre kullanmayışımın etkisi olabilir mi ? Uzun olacak ama ikinci sorum mehtap göstergesi ayarı nasıl yapılır ? internette ayın konumlarını takip ediyorum fakat saate uygulamada sıkıntı var..
Kullanıcı avatarı
josseran86

Re: Seiko Premier Moonphase Direct Drive Güç Depolama Proble

Mesaj cance » 20 Ara 2015, 17:33

Ayni saatten ben de kullaniyorum. Benim tecrubem sarji sifirlandiginda tam sarj olmasi zaman aliyor. Tepeden uzun sure kuruyorum ondan sonra 1 haftalik kullanma ile genelde 1 aylik sarji tam doluyor. Eger cok aktif bir yasantiniz yok, saati taktiginiz bileginiz stabil duruyorsa bu sure uzayabilir tabi.

Moonphase icin sol ust tarafda bir buton var, ona bastiginiz her tik 1 gun ileri aliyor moonphase'i. Ben daha dogru ayarlamak icin once ay hic gorunmeyecek sekilde ayarliyorum. Ondan sonra ayin hic gorunmedigi gunden bugune kac gun gectiyse o kadar basiyorum o butona ve tam olarak ayarlanmis oluyor ay fazi.
Kullanıcı avatarı
cance

Mesaj josseran86 » 21 Ara 2015, 01:45

Aktif yaşantınız yoksa uzun sürer lafına baya güldüm :) neyse cevap vermeyeceğim.. Moonphase ayarlamanız çok efektif değil moonphase calendar da kontrol ettiğinizde saatin göstergesi tutuyor mu bire bir ? Ayrıca mekanizmanın yağlamması vs gerek diye duymuştum bakıma götürdünüz mü hiç ? Son olarak gece 00.00 olduğunda tarih göstergesi rakam olarak heöen değişiyor fakat gün göstergesinin değişmesi zaman alıyor ? Mantıklı bir izahı yapan varsa sevinirim ? ( halen daha o günün gece yarısı vs türünde olmayan..)
Kullanıcı avatarı
josseran86

Mesaj cance » 23 Ara 2015, 10:40

Aktif yasanti olarak kolunuzu ne kadar salladiginizi soylemek istemistim ama komik olmus biraz :D
Moonphase ayarlamasi en kesin bu sekilde oluyor ve sonrasinda dolunayda ve yeni ayda tam olarak turuyor. O gunku ayin sekline gore ayarlama calistigimda 1-2 gunluk sapma oluyordu dolunay geldiginde, cunku ayin tam gorunusunu diger turlu ayarlamak gozunuze kaliyor, ayin hareketleri de cok kucuk oldugu icin hata payi daha fazla.
Gun gostergesi aynen dediginiz gibi saniyorum mekanizma ile ilgili. Hatta gun gostergesi once 2 gun arasina geliyor daha sonra bir sonraki gune geciyor. Nerdeyse gece 3 gibi tum gecis bitiyor.
Ben saati alali yaklasik 3 sene oldu, simdiye kadar bakima goturmedim, icindeki kapasitor omru bitene kadar bakim ile ilgili bir bilgi hicbirde okumadim, su anda bir problem yok.
Kullanıcı avatarı
cance

Mesaj bengisaat » 24 Ara 2015, 01:23

Problem olduğunda zaten bakım için geç kalınmış demektir.
Her 5 yılda bir bakım önerilmektedir,bakım sırasında gerekirse bataryası ve contalarda değiştirilir
Sağlığımıza önem vermediğimiz gibi saatlerimizi de önemsemiyoruz.Hastalanmadan doktora gitmiyor saatimiz arızalanmadan kontrol veya bakım yaptırmıyoruz.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj cance » 24 Ara 2015, 11:14

Bengi ustam, quartz saatlere 5 senede bir nasil bir bakim yapiliyor? Simdiye kadar hicbir quartz saatime bakim yapilmasi gerekir denmedi, sadece pil ve contalar degistirildi.
Kullanıcı avatarı
cance

Mesaj bengisaat » 24 Ara 2015, 22:07

Lcd ekranlı olan yani akrep yelkovan olmayanlarda Pil ve contaların silikonlanması ve gerekiyorsa değiştirilmesi genel bakımdır ve yeterlidir çoğu saatçi pil değiştirirken contaları incelemez ve su almasına neden olur.

Ancak quartz da olsa analog modellerinde yani akrep yelkovan olanlarda çark sistemi olduğundan bunlarında yıkama yağlamaya ihtiyacı vardır.
Analog saatlerde Revizyon pil takıldığı halde geri kalma duraklama v.s. yapıyorsa mutlaka gerekir
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj josseran86 » 24 Ara 2015, 23:45

Başlıkta belirttiğim saate bakım için 300 tl istediler, yapacakları işlemde tüm parçaları söküp temizleyip solüsyonda bekletip tekrardan toparlayacaklarmış.. Neyse asıl gıcık kaptığım konu adam saaatin kadrana baktı baktı seiko premier yazısını detaylı inceleyip fiyat söyledi :)
Kullanıcı avatarı
josseran86

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners