Eski Saat Bak覺m覺 Hakk覺nda Bilgi ve neri

Saat Tamiri Ustalar覺, Ekipmanlar覺, Servis Ve Bak覺m Merkezlerinden Bilgiler
Forum kurallar覺
Say覺n yelerimiz, Saat Servis Merkezi b繹l羹m羹m羹zde saat tamiri ve servisi konular覺ndaki sorular覺n覺z覺 saat ustalar覺na sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler taraf覺ndan verilecek tavsiye ve yard覺mlar g繹n羹ll羹l羹k prensibi neticesinde yap覺lmaktad覺r. Forumumuza 羹ye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yard覺m zorunluluu bulunmamaktad覺r, sorular覺n覺z覺 sorarken bu durumu dikkate alman覺z覺 rica ederiz.

TSF

Eski Saat Bak覺m覺 Hakk覺nda Bilgi ve neri

Mesaj kargakara » 26 Eyl 2015, 17:56

Merhabalar,

Asl覺nda bak覺m gereken saatlerim 癟ok 癟eitli olmas覺na ramen en 繹nemli olanlar i癟in bal覺覺 bu ekilde a癟t覺m.

Resim

ncelikle ilk saat merak覺m覺n balad覺覺 羹niversite d繹nemlerinden kalma "seiko-5" ile a癟覺l覺覺 yap覺yorum. Bu saati o zaman ki ufak maa覺mdan kalan paralar覺 biriktirerek alm覺t覺m. 襤lk y覺l 癟ok sorunsuz bir ekilde 癟al覺t覺ktan sonra nedense gitgide daha ileri gitmeye balad覺 ve en sonunda saati hep yanl覺 g繹sterir oldu. Saatimin bir dier sorunu ise cam覺nda 癟izikler olmas覺. A癟覺k癟as覺 Seiko-5'leri 癟ok sevsem de cam覺n覺n 癟abuk 癟izilmesi ve mekanizmas覺n覺n k覺sa s羹rede kalibrasyonundan amas覺 can覺m覺 s覺km覺t覺. O sebeple uzun bir s羹re saati kullanmad覺m. Ama hep bak覺m覺n覺 yapt覺rmay覺 istedim. zellikle daha kaliteli bir cam takt覺rabilirsem 癟ok g羹zel bir saat olurdu. Saatin k羹癟羹k kadranl覺 olmas覺 sebebi ile ileride 癟ocuuma vermeyi planl覺yorum.

Resimde g繹r羹len ikinci saatim ise mekanik saatlere ilgim dolay覺s覺 ile bana eim taraf覺ndan hediye edildi. Bu saat tchibolarda sat覺lan muhtemelen 癟in mekanizmas覺 olan bir saat. Fakat ilgin癟tir, bu saat uzun bir s羹re hi癟 s覺k覺nt覺 vermeden sorunsuzca 癟al覺t覺.
Saatimin s覺k覺nt覺lar覺: bir ekilde buu yapt覺 ve o buu inatla hi癟 ge癟medi.

Resimde sonuncu s覺rada olan eta 2895-2 Hamilton saatimin hi癟bir s覺k覺nt覺s覺 yok, fakat al覺nd覺覺ndan beri d繹rt senedir hi癟 bak覺m yap覺lmad覺 ve ileride de s覺k覺nt覺 yapmamas覺 i癟in bak覺m yapt覺rmak istiyorum.

imdi gelelim esas konu bal覺覺na ait saatlerime:

Bu saatlerden ilki rus mekanizmal覺 olduunu tahmin ettiim eski bir rus saati.

Resim

Saati resimden de g繹r羹ld羹羹 gibi kadran覺nda bir s覺k覺nt覺 yok (neyseki).

Resim

Saatimin s覺k覺nt覺lar覺: bombeli camda 癟ok derin 癟izikler var. Kaplama resimde g繹r羹ld羹羹 gibi art覺k yer yer d繹k羹lm羹. Kay覺 nispeten daha az y覺pranm覺 dursa da daha kaliteli bir kay覺 bulursam onunla deitirmeyi tercih ederim. Kadran覺n oval formda olmas覺 sebebi ile bu tarzda bir cam bulabilir miyim hi癟 bilmiyorum. u anki cam zaten mika gibi kalitesiz bir malzemeden 羹retilmi. Eer deiirse 癟ok mutlu olaca覺m. Son olarak mekanizma zaman zaman kilitleniyor ve saat duruyor. Ayr覺ca 癟ou zaman saate bakt覺覺n覺zda tam olarak saatin ka癟 olduunu tam olarak anlamak m羹mk羹n olmuyor.

Bu saat eimin mekanik saate olan ilgisi sonucunda Etsy'den ald覺覺 bir saat. Ben de bu saati yenileyip kendisine hediye yapmak istiyorum. Asl覺nda ikinci el baka temiz bir saat almak daha bile hesapl覺 olabilir ama bu ekilde g羹zel bir hediye olacak.

Son olarak benim i癟in manevi deeri b羹y羹k olan eski saatlerime geldik. Asl覺nda saat diiyorum ama kendileri saat deil kronometre.

Resim

Heuer 1985 y覺l覺nda "Techniques d'Avant Garde" firmas覺na sat覺lmadan ve TAG tak覺s覺n覺 almadan 繹nceki d繹nemlere ait bu kronometreler tahminen "Caliber HEUER 7701" mekanizmas覺 kullan覺yorlar.

Bu saatlerden biri ayr覺ca "rattrapante" 繹zelliine sahip. B繹ylelikle iki yar覺mac覺 i癟in ayn覺 anda performanslar覺n覺 takip etmek m羹mk羹n oluyor.

Resim

Kronometrelerimin ikisinin de kadran覺 ve mekanizmas覺 m羹kemmel bir durumda. Cam覺nda 癟izik dahi yok. Sadece arka kaplamalar覺n覺n 羹zerinde ufak tefek 癟izikler mevcut. Hatta rattrapante 繹zellii olan覺n etiketi bile duruyor. Orijinallii gitmesin diye kaplamalar覺na dokunmasam daha iyi olacak gibi geliyor bana.

Resim

Resim

Kronometrelerimin s覺k覺nt覺lar覺: Bu saatler en az 15 y覺l boyunca m羹sabakalarda ve antrenmanlarda (Y羹zme bran覺nda) kullan覺ld覺lar. Daha sonras覺nda ise emekliye ayr覺l覺p y覺llarca 癟ekmecelerinde kald覺lar. Bu s羹re boyunca benim bildiim kadar覺 ile hi癟 bir bak覺m yap覺lmad覺.

Kronometrelerin kurma kolunda yeil oksitlenme mevcut bu da biraz can覺m覺 s覺k覺yor. Temizlense bile yeniden oksitlenmesinden endie ediyorum.

Resim

zellikle kronometrelerim benim i癟in 癟ok k覺ymetli. yle ki bak覺ma vermeye bile korktum o sebeple. ocukken kronometreleri kurup kula覺ma dayard覺m ve mekanizmalar覺n覺n seslerini dinlerdim. imdilerde ya覺n donmas覺 vs gibi olas覺 durumlar i癟in kurup kullanmaya bile korkuyorum. Sadece bir kez 癟al覺覺p 癟al覺madk覺lar覺n覺 kontrol i癟in kurdum.

Eer g羹venilir bir saat癟iye g繹t羹rebilirsem 癟ok mutlu olaca覺m.

Resim

Resim

Saatlerimin 癟eitli ve 癟ok olmas覺 sebebi ile konu hem da覺ld覺 hem de biraz uzun bir yaz覺 oldu. O sebeple kusuruma bakmay覺n.

zetlersek, rus, 癟in ve eta mekanizma saatlerimin bak覺ma ihtiyac覺 var ve ben bu saatleri ubat ay覺na kadar g繹t羹r羹p bak覺m覺n覺 yapt覺raca覺m.

Bu ilemler i癟in ne kadarl覺k bir b羹t癟e ay覺rmal覺y覺m? Ayr覺ca bu tarz saatlere bakan bir yer var m覺? zellikle rus saatime par癟a bulma konusu can覺m覺 s覺k覺yor.

Eer saat bak覺m覺 konusunda benzer tecr羹beleri yaam覺 kiilerden/ustalardan destek alabilirsem 癟ok mutlu olurum. ou saatimin maddi bir deeri yok ama hepsinin bir an覺s覺 ve ge癟mii var.

Teekk羹rler, iyi forumlar.
Kullan覺c覺 avatar覺
kargakara

Kay覺t: 29 Au 2010, 00:49

D繹n TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners