Omega Moonwatch Tamir

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Omega Moonwatch Tamir

Mesaj Koraycengiz » 14 Nis 2014, 12:25

1973 yilinda kayinpederimin aldigi ve 4 yildir kenarda duran Omega Speedmaster Moonwatch saatimi Cengiz ustaya emanet ettim. Simdiye kadar bir cok kere farkli saatcilere tamir islemi icin gondermis ve bir sonuc alamamistim.
Cengiz ustayi forum sayesinde tanidim ve oncelikle Cengiz usta'ya sonra da foruma tesekkurlerimi iletiyorum.
Benzer konuda yardim ihtiyaci olan arkadaslar icin sureci su sekilde anlatayim.

Saati ilk almadan once babam baska bir tamirciye goturmus ve saatin bakimini yaptirmisti. Daha sonra saatin ic kadrajini degistirmek istedim ve ayni saatciye goturdum. Ancak bu donusunde saatin krono mekanizmasinin ve kurma kolunun calismadigini gordum. O sirada forumdan Cengiz usta ile haberlestik ve bana kendisinin yardimci olabilecegini ama once saati gormesi gerektigini iletti.
Saati ona teslim ettikten sonraki hafta icinde cok da iyi olmayan haberler verdi. Saatin bir cok yeriyle oynandigini bazi parcalari degistirecegin bazi parcalarin ise tamirinin dahi zor oldugunu iletti. Ama kendisi bana bunu yapmak gurur meselesi oldu deyince icin rahatladi :) yapilan islemlerin tum detayini rica etsek buraya islerse cok sevinirim. Su anki hali;

Resim

Ilk basta belirttigi butceyi degistirmeden degisen tum parcalarin bilgisini veren, gerekirse kendisi ilgili parcayi uretip yuksek maliyetten kacinan, saat ile ilgili akliniza gelebilecek her turlu konuda yardimci olan (mekanizma, cam degisimi, polisaj) tum yaptigi islemlerin arkasinda duran bir usta arayisiniz varsa Cengiz usta (bengisaat kullanicisi) tam aradiginiz adrestir.
Kullanıcı avatarı
Koraycengiz

Re: Omega Moonwatch Tamir

Mesaj mlm » 14 Nis 2014, 14:12

Koraycengiz hoş geldiniz, saatinizi güzel günlerde kullanın :champ:

Cengiz Ustam ellerine sağlık :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Slayer39 » 14 Nis 2014, 15:52

Koraycengiz, saatiniz için çok iyi bir usta bulmuşsunuz, Cengiz Usta form içinde bir çoğumuzun teveccühünü kazanmış, müstesna bir insandır. Benimde bugüne kadar Baba-Dede yadigarı olan 7 adet saatimi adam etmiştir, sayesinde güzel bir koleksiyonum oldu. Bu tip Baba-Dede yadigarlarının tekrardan hayat bulup hak ettiği değeri görmesi beni çok memnun ediyor. Bu noktada da sizi tebrik ediyorum, saatinizi güle güle kullanın, umarım sizden sonraki nesiller de saatinizin hak ettiği değeri vererek bu hatıranın nesilden nesile ulaşmasına vesile olurlar.
selametle. :champ:
Kullanıcı avatarı
Slayer39

Mesaj bengisaat » 14 Nis 2014, 23:51

İltifatlarınız için teşekkürler :)

Koray bey,Beğendiğinize sevindim, dostlarım bilirler bu konuda biraz takıntılıyımdır,helalleşmek benim için çok önemlidir.
Zaten artık sizde biliyorsunuz :)
Ayrıca zamanımın kısıtlı olması nedeniyle sadece buradan ve donanımhaberden saat severlerin saatlerini yapabiliyorum ,rasgele piyasadan veya internetten Bir çok tamir talebini bu nedenle geri çevirdim...

Saatinizi güle güle kullanın Yapılan işlemler ve değişen parçalar 2 yıl garantilidir ve saat.gen.tr/servis kayıt sistemine kayıt edilmiştir.

Gelelim saatin durumuna...

Saat epey kurcalanmış, kurma kolunun yatağıyla çok oynanmış ve yatağı kendi orijinal kurma kolu yerinde oynayacak kadar genişletilmiş dolayısı ile orijinal kurma kolu işlevini göremiyordu
Çekme mandalı (Kurma kolunu tutan parça) zamanla aşındığı için değiştirilmesi yerine işgüzarlık yapılarak oynanmış ve bozulmuş,daha da kötüsü hatasını hatayla telafi etmek misali: Saçma sapan bir kurma kolu yapılmış ancak bunu yerine oturtmak içinde kurma kolunun yatağı genişletilmiş.Yani hatalar zinciri oluşmuş.

Ve sonunda Koray beyin nezaketine de güvenerek işin kolayına ve onursuz tarafına kaçılarak olmuyor denilip başından savmışlar...

Saat servise gitmiş Servislerde bizim yaptıklarımız yapılmaz ,değişmesine gerek olmayan parçalarda dahil olmak üzere hemen parça değişir ,tabii ki böyle elden ele adeta deneme tahtası yapılmış bir saat olunca bir kaç bin lira masraf demektir.Dolayısıyla saatin durumu görülünce yapılacak masrafın büyüklüğü nedeniyle geri çevirmişler.
Koray beyin söylediği kadarıyla : Bu saydıklarım hangi saatçi yada saatçiler tarafından yapıldığını biri hariç bilmiyorum.
Bu mesleğin yüz karası saatçiler yüzünden mesleğimiz zarar gördü piyasada iyi ustalar tek tek kayboldu yerine genç ustalar yetişmedi ve işte sonunda bu günlere geldik ...

Mesleği bırakmadan önce yerimizi doldurabileceğine inandığım 2-3 genç usta var onları yetiştiriyoruz inşallah boşluğu kapatacaklar.

Bir kaç yıl içinde Yavaş yavaş onları size tanıtacağım.
En son bengisaat tarafından 15 Nis 2014, 01:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj bengisaat » 15 Nis 2014, 01:08

Gelelim saatin tamir aşamalarına:

Saatin ilk açılışı makinası çıkarılmış halde. :(
Resim
Camı söküldükten sonra kasanın hali .
Resim
Kasanın arkadan görünüşü, bu saat tamirden yeni çıkmış !! Contasının bile kopuk olduğunu görebilirsiniz,
Resim

Makinasının Sökme,yıkama makinasında yıkanması ve toplama aşamaları:
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Toplanmış ve polisaj öncesi Koray beye ilk gönderdiğimiz resim.
Resim

Polisaj ve Ultrasonic kasa kordon yıkama makinasıyla yıkanmasından sonra kasanın son görünümü

Resim

Resim

Koray beyin eklediği resimdede saatin son hali görülmekte ...
Resim
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj Slayer39 » 15 Nis 2014, 17:31

Cengiz Usta, eline sağlık, saat ne haldeymiş meğer.
Koray Bey, saatinizi güle güle kullanın. :champ:
Kullanıcı avatarı
Slayer39

Mesaj asymptote » 15 Nis 2014, 21:34

Cengiz ustam harikasınız.. :champ: Merak ettiğim bir husus var: Mainspring winder kullanıyor musunuz yoksa zembereği elle mi sarıyorsunuz?
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj hozburun » 15 Nis 2014, 21:47

Cengiz ustam ellerinize saglik :thumbup: Koray Bey gule gule kullanin...
Kullanıcı avatarı
hozburun

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners