Tissot Otomatik Saat İleri Gitme Sorunu Bilgi

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Re: Tissot Otomatik Saat İleri Gitme Sorunu Bilgi

Mesaj Caner1983 » 12 Eki 2014, 00:41

saatler hakkında teknik olarak pek bir bilgim yok ama olsa sanırım cevap vermez susardım galiba :D
Rolex’s don’t tick-tock
Kullanıcı avatarı
Caner1983

Mesaj Architecte » 13 Eki 2014, 01:21

İki yıldır otomatiğini quartzını üç çeşit Tissot marka saat kullanan biri olarak Tissot hakkında yazılanları okuyunca üzüldüm, hatta kırıldım:)))

150 yıllık bir tecrübeye sahip markaya, otomatik saatinin saniyesi ileri gidiyor diye çöp muamelesi yapmak bence diğer markaların TSF forumdaki (bengisaatinde sözünü ettiği gibi) T.K.T çalışmasıdır. :D En son aldığım Tissot quartz saatimi artık kolumdan çıkarmıyor, çıkarmam gerektiğinde de ne zaman koluma takacağım diye sabırsızlanıyorum. O kadar benimsedim ki, mesela üzerinde 200 ATM yazıyor diye banyoda saunada vb kullanmıyorum. Çünkü ne olursa olsun insan yapımıdır, hiç bir şekilde su almasa bile saunada- banyoda buharlaşma yapabilir. E şimdi saunada buharlaştı diye kötüleyecek miyim? Ayrıca replikası sahtesi taklidi herkesin kolunda olan (ismi lazım değil) ünlü bir markayı saniyesi ileri gidiyor diye mekanik teknik olarak kötüleyebilir miyiz, elbette kötüleyemeyiz. En azından inandırcılığı olmaz.

Üstelik şaşmayan bir saat yapmak, termodinamiğin ikinci yasasına göre imkansızdır. ;) Atom saatleri bile belirli bir süreden sonra şaşar. :thumbup: Güneşin bile doğacağı batacağı zaman dilimi farklılaşmaktadır. Metal parçalarının üstün bir teknoloji olan C.N.C makinelerinde (bu arada çalıştığım şirketin teknopark bölümünde de bu makinelereden var, lakin o'nlar daha büyük parçalar işliyor) işlenerek bir araya getirilmesi sonucu oluşan bir mekanizmadan sıfır hata beklemek hatadır. Hatta imkansızdır Tissot fabrikasında da bu makinelerden var, Rolex'in, Patek'in, Panarai'nin de fabrikalarında var. Ama aradaki inanılmaz, hatta ''saçmalık'' ötesi fiyat farklılıklarını bir çok öge belirlemektedir.

Meğersem saat parçalarını CNC makinelerinin çok daha gelişmişi olan ve saat fabrikaları için Alman Japon ve Kore şirketleri tarafından özel üretilen makineler yapıyormuş. :thumbup:
Tecrübe, hayatta yediğimiz kazıkların toplamıdır'
Kullanıcı avatarı
Architecte

Mesaj huan8 » 02 Oca 2015, 23:32

Benim de bir PR516 GL'm var. Forum sayesinde edindim. Önceki yazılanlarda mekanik aksamların alışma süreci ve atmosferik şartların etkisiyle zamanla performansın artacağı belirtilmiş. Hatta basınç değişikliklerinde sapmanın artacağına dair bir başlık bile var. Açık ve net olarak belirtildiği halde, "tissot sınıfta kaldı" yazılmış. Ben alalı 36 gün geçmiş ve şaşırtıcı gelebilir ama 3 dk kadar ileri gitti. Saatin yapıldığı yer İsviçre, hem enlem olarak daha kuzeyde, hem de sıcaklık ve basınç olarak yaşadığım yer olan Antalya'dan çok farklı (tissot fabrikası 975 metrede, Antalya 30 metrede). Saati almadan önce, mekanik saatlerin sapma ihtimali bulunduğunu, dikkat edilmesi gereken hususları olduğunu özellikle bu forum sayesinde öğrendim. Yani bu kadar kullanıcı, tecrübeli ustalar yanılıyor olabilir mi ki sağlıklı bilgi alamadınız anlamadım :)

Bana kalırsa, hor kullanılacak her mekanik saat, elinizde darmaduman olmaya mahkum. Sırf arkasına bakınca içi gözüküyor diye mekanik saat almak gibi hevese sahipseniz, bu yoldan vazgeçin. Gösteriş için değil, sizinle yaşayan bir mekanizmanın verdiği hissiyatı düşünün. Nasıl ki siz hasta olmadan yaşayamıyorsunuz, bir saatin de 15 saniye ileri-geri gitmesini yadırgamayın, hele ki bunu markaya hiç bağlamayın.

Tissot'ların kutusunda çıkan "bir saat fabrikasının romanı"nı okuduğunuzu da sanmıyorum. Umarım elinizdekinin kıymetini bilirsiniz veya bilen birine saati verirsiniz.

Konuyu hortlattığım için özür dilerim. Sağlıcakla kalın.
Kullanıcı avatarı
huan8

Mesaj bengisaat » 03 Oca 2015, 00:45

Neden T.K.T. yazdığımı linkteki mesajları incelerseniz anlarsınız...
search.php?author_id=17861&sr=posts#axzz3NhcsDxnH
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj huan8 » 03 Oca 2015, 12:07

Bengisaat, haklısınız. Zaten gurdogan08'i ithafen yazdım çünkü mekanik saatten quartz performansı beklemiş. Kendisi 1000 lira verip, beklentiyi 20k saatlerdeki performansa bağlamış. Saatte sıkıntı olabileceği gibi kullanımda da sıkıntı olabilir; kötülemek için bu kadar çabuk yargıya varmamak lazım. Gerçi bunu söylememe gerek yok ama Tissot, nispeten ucuz olup COSC sertifikalı modele de sahip. Hoş, belki chronometer olmasına rağmen beğenmeyecekti. İnsan görmek istediğini görüyor, malesef.
Kullanıcı avatarı
huan8

Mesaj kilimanjaro » 03 Oca 2015, 14:32

gundogan08 arkadaşım beni çok güldürdün.Allahta seni güldürsün.Her foruma lazım olacak arkadaşlardan birisin ... tebrikler :thumbup:
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj meov » 23 May 2015, 18:14

merhaba. öncelikle herkese iyi forumlar.

yaklaşık 2 aydır tissot prs516 kullanıyorum. ilk aldığım gün saatimin günlük sapmasını ölçtüm. ve +20 saniye çıktı benim için kabul edilebilir bir değerdi biraz da düşebilir diye tahmin ediyordum sonuçta yeni bir saatti. gerçekten de sapma +12 saniyeye kadar düştü ve düşüş düzenli bir düşüştü yani her gün aşağı yukarı 1 sn kadar azalıyordu sapması, keyfim iyice yerine gelmişti açıkçası.

ancak 1 hafta kadar önce birden bire 1 dakika ileri gittiğini fark ettim. ve son 3 gündür de +45 saniyede dolaşıyor sapma ne düşüyor ne artıyor. aslında benim için büyük bir sorun değil sonuçta saatimi haftalık ayarlamam gerekecek bu böyle devam ederse, ancak olmasa daha iyi olurdu tabi. saatime manyetik bir alan mı etki etmiştir sizce?

Resim
Resim

şimdiden çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
meov

Mesaj bengisaat » 26 May 2015, 10:08

Normal bir sapma değil.
Garantisi devam ediyorsa servisine gönderin.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 68 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners