Tissot Otomatik Saat İleri Gitme Sorunu Bilgi

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Tissot Otomatik Saat İleri Gitme Sorunu Bilgi

Mesaj xsneex » 16 Şub 2014, 19:46

Arkadaşlar öncelikle mrblar,
Siteyi yeni gördüm ve biraz incelidikten sonra üye oldum. Saatler konusunda fazla bir teknik bilgiye sahip değilim. Ama geçenlerde Tissot un T065.430 model otomatik bir saat hediye aldım. Saatin otomatik olması cezbetmişti ilk başlarda ama daha sonrasında sürekli ileri gitme sorunu ile karşılaştım. Günde yaklaşık 15 sn kadar ileri gidiyor. Geceleri de saati çıkarıyorum. Onun haricinde durumu sorduğum saatçi bunun normal olduğunu ve zamanla düzeleceğini söyledi. Bununla ilgili görüş ve önerilerinizi belirtirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
http://www.tissot.ch/?collections/products/391/n/TISSOT_AUTOMATICS_III/T065.430.16.031.00
Kullanıcı avatarı
xsneex

Re: Tissot Otomatik Saat İleri Gitme Sorunu

Mesaj koksal61 » 17 Şub 2014, 11:44

15 saniye ise hiç sorun etme bence. maalesef bunlar pilli saatler gibi dakik gitmiyor. kurmalı ve otomatik saatlerde mutlaka sapma oluyor.ayrıca tissot saatinizde bir süre sonra bu sapmanın azalacağı düşüncesindeyim dert etmeyin
Kullanıcı avatarı
koksal61

Mesaj Sinanist » 17 Şub 2014, 12:09

Sayın xsneex,

Forumdan okuduğum kadarıyla bilgi paylaşayım. Tam randımana ulaşması bazı saat modellerinde 3 ayı alabiliyor. Bu konu hakkında bir çok yazı mevcut. Günlük 20 saniye bile sapanlar var ilk kullanımlarda.

Süreci hızlandırmak için saatinizi 1-2 defa kullanmadan bırakın yayı gevşesin (Takmayın, saat dursun), sonra tekrar kurulsun. Bu sayede yay gerginlik performansı normale dönüyormuş. Yapmasanız bile aylar zarfında 3-4 saniyelere inecektir (belkide daha iyi olur). 15 saniye normal değerler arasında gösterilir.

Yinede ilk kullanımda yayın tam kurulu olduğu anda en az bir sefer saati kullanmadan durdurmak yayın orjinal gerginlik yapısına ulaşmak tavsiye ediliyor.

Sayın hocalar çok daha detaylı bilgi verebilirler.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Sinanist

Mesaj xsneex » 17 Şub 2014, 13:02

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kafama takılan kurma işleminden kasıt nedir. Saatin hareketsiz şekilde beklemesi mi ?
Kullanıcı avatarı
xsneex

Mesaj Sinanist » 17 Şub 2014, 13:36

Saatinizin piminden kurma var mı bilmiyorum.

Yok varsayarak yazıyorum=Kurma: Hareketli bir günde saatinizi tüm gün kullanırsanız (yürüyüş vs) tam olarak kurulacaktır. O gün sonunda saatinizi bırakın masanın üzerine muhtemelen 30 saat 40 saat arasında duracaktır. Hareketsiz kaldığı için. Bu sayede yayın tamamen gevşemesi sağlanacak, diğer kurulmada yay gerginleşecektir.

Saatin iyi zaman tutması için yayın tam esnekliğine ulaşması gerekiyor. Bu işlem ile hızlandırıyoruz durumu. 1-2 sefer bu işlemi tekrarlayın, yinede 15 saniye çok değil 2-3 ay içinde daha iyi değerlere gelecektir. Hiç yapmasanız bile düzelecek fakat tavsiye ediliyor.

Sonuç olarak saatinizin yayının alışması gerekiyor. Arabanın ilk 1000 km si gibi düşünün sağırlık vardır. Onun gibi.......

Bazı saat modellerinde eskitme yapılıyor. Sanırım 20 sefer bu işlem tekrarlanıyor...

Çok genel bir olay. Sitede aratma yaparsanız hemen hemen her kullanıcının başına geldiğini okursunuz. Neler yapılacağı hakkında da hocalarımız tarafından yanıtlanmış bir çok soru var. Otomatik saatler 2-3 ay hatta bir yıl... Bu süreler sonunda tam performans sergiliyor.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Sinanist

Mesaj ercangun » 17 Şub 2014, 19:53

Bir ekleme yapayım.
Akşam saati çıkardığınızda kurma kolu altta kalacak şekilde yan olarak bırakın. Bu pozisyonda mekanizmada bir miktar yavaşlama olur.
Kullanıcı avatarı
ercangun

Mesaj Sinanist » 17 Şub 2014, 20:39

Bir eklemede benden gelsin...

Sn. Hoca Modern60'ın bana gönderdiği pm'den alıntı:

Mesela saati kdran aşağıda bıraktığınızda avans ilerler. Saat 3 aşağıda çok az ileriye avans yada durumu korumakta, saat9 aşağıda negatif değere gider. Balansın ortasında asılı pandül şekil değiştirdiği için böyle olur. Siz de bu pozisyonları bulabilirsiniz.

Yeniden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Sinanist

Mesaj xsneex » 17 Şub 2014, 23:54

bütün bu değerli bilgileriniz için teşekkürler, açıkcası saatin sahte olabileceğini düşündüm bir ara, açıklamalardan sonra rahatladım :)
Kullanıcı avatarı
xsneex

Sonraki

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 67 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners