Otomatik Saatlerde Bak覺m ve Revizyon Nas覺l Yap覺lmal覺d覺r?

Saat Tamiri Ustalar覺, Ekipmanlar覺, Servis Ve Bak覺m Merkezlerinden Bilgiler
Forum kurallar覺
Say覺n yelerimiz, Saat Servis Merkezi b繹l羹m羹m羹zde saat tamiri ve servisi konular覺ndaki sorular覺n覺z覺 saat ustalar覺na sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler taraf覺ndan verilecek tavsiye ve yard覺mlar g繹n羹ll羹l羹k prensibi neticesinde yap覺lmaktad覺r. Forumumuza 羹ye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yard覺m zorunluluu bulunmamaktad覺r, sorular覺n覺z覺 sorarken bu durumu dikkate alman覺z覺 rica ederiz.

TSF

Otomatik Saatlerde Bak覺m ve Revizyon Nas覺l Yap覺lmal覺d覺r?

Mesaj Ziyaliv » 21 Eki 2009, 22:25

Merhabalar arkadalar

Otomatik saatlerin bak覺mlar覺, tamirat ve revizyonlar覺 nas覺l yap覺lmal覺d覺r, biraz da bunlardan bahsedeyim sizlere..

Otomatik saatlerle balayal覺m, otomatik saatler genelde 3 ila 7 katman plaka aras覺na otutulmu 癟ark sistemlerinden olumaktad覺r, 羹zerlerinde 癟ark gergileri ve 癟ark kombinasyonlar覺 vard覺r. Otomatik saatin bak覺m覺n覺 yapacak kii mutlaka usta olmal覺 ve eer par癟a deiimi gerekiyorsa kesinlikle orijinal par癟alar kullanmal覺d覺r. En 繹nemli nokta ise otomatik saat bak覺m覺nda saatin makinas覺 tamam覺yle s繹k羹l羹p benzin i癟erisinde t羹m 癟ark ve katmanlar dikkatlice kir ve ya art覺klar覺ndan ar覺nd覺r覺lmal覺d覺r ve daha sonra benzinin i癟inden al覺narak par癟alar覺n 羹zerindeki benzinin u癟mas覺n覺 bekledikten sonra ki bu k覺s覺m 癟ok 繹nemli 癟arklar s覺ras覺na g繹re ve kesinlikle 癟arklar覺n u癟lar覺n覺n alt ve 羹st katmana muntazam bir ekilde oturmas覺na dikkat edilmelidir, ust katman monte edilirken eer bir tek 癟ark yuvas覺na tam otumam覺sa 癟arklar覺n ucundaki pimler k覺r覺l覺r veya eilebilir ve 繹nemli montaj aamas覺 da aks覺n yerine oturtulmas覺d覺r 癟ok 癟ok zor bir ilemdir ve 癟ok dikkatl覺 olunmald覺r; 癟羹nk羹 aks 癟ok oynak ve hassas bir par癟ad覺r ve alt yuvas覺na oturtulurken 癟atal k覺s覺m覺nada yerleimi 癟ok 繹nemlidir. Eer aks 癟atala muntazam oturmazsa saatinin hareketini salayan aks覺n d繹n羹 hareketinden 1 ileri 1 geri sistemi ile hareket eden 癟atal s覺k覺ma yapacakt覺r. Son olarak da aks覺n 羹st katman覺 vard覺r bu katmana aks yay覺n覺n ucuda bal覺d覺r, bu 羹st k覺s覺m yuvas覺na tam oturma salad覺覺nda aks siz ona hareket vermeden kendisi hareket etmeye balayacakt覺r. Eer bu hareket olmuyorsa aks覺n montaj覺nda bir hata mevcuttur. ve her katman monte edildikten sonra saat literat羹r羹nde jewel diye adland覺r覺lan k覺rm覺z覺 talar yaglanmal覺d覺r, aks i癟inde bu ge癟erlidir, aks覺n kendisi kesinlikle yalanmamal覺d覺r yoksa aks yap覺ma yapar ve saat 癟al覺maz.

Baz覺 saat癟iler otomatik saatleri kolay olsun diye bizim c覺z-c覺z denen sistem yani benzinin i癟ine saatin makinesini par癟alar覺na ay覺rmadan komple atarlar ve kurma kolundan akrep ve yelkovan覺 癟evirerek saati temizledik sanarak benzin i癟erisinden 癟覺kar覺rlar ve yalay覺p saati size teslim ederler. Bu ilem kesinlikle ge癟erli deildir ve saat tamamen bak覺m g繹rm羹 olmaz ve saat rand覺manl覺 癟al覺maz.

Bu nedenle otomatik saatler mutlaka bir usta taraf覺ndan itina ile smk羹l羹p, temizlenmeli ve montaj s覺ras覺nda jeweller yalanarak bak覺m ilemi tamamlanmal覺d覺r.

Normalde Seiko 5 saatin bak覺m ucreti (s繹k羹lmesi/montaj ilemi) 25 tl civar覺 tutar. Saatlerinizi bu fiyatlara g繹re ve en 繹nemlisi usta ellere teslim edip tamir ettiriniz.
"Saat, Saat癟iden Al覺n覺r...."
Kullan覺c覺 avatar覺
Ziyaliv

Kay覺t: 21 Eki 2009, 00:26

Re: Otomatik Saatlerde Bak覺m ve Revizyon Nas覺l Yap覺lmal覺d覺r?

Mesaj londoner » 17 Mar 2010, 13:46

Doru bal覺k m覺 bilmiyorum ama Seiko Kinetic bir saatim var. Geri kald覺覺 ve durduu i癟in uzun zamand覺r kullanm覺yordum.

Tamiriyle ilgili 繹nerisi olan var m覺? Herhangi bir tamirci iin i癟inde 癟覺kabilir mi yoksa uzman覺na m覺 teslim etmek gerekir?
Kullan覺c覺 avatar覺
londoner

Kay覺t: 16 Mar 2010, 16:35

Mesaj eskinsaat » 17 Mar 2010, 17:02

londoner senin kulland覺覺n seiko kinetic saatin normalde pillidir.襤癟indeki arjl覺 pil hareket ve bobinlerin vas覺tas覺 ile arj olur ve saat 癟al覺覺r.Uzun s羹redir kullanm覺yorsan pili bitmi olabilir.Pillerinin fiyat覺 70-90 tl civar覺nda (modeline g繹re deiir) Saatini iyi bir ustaya g繹stersen daha iyi olur 癟羹nku kulland覺覺n saat ucuz bir saat deil.
Kullan覺c覺 avatar覺
eskinsaat

Kay覺t: 16 Mar 2010, 19:10

Mesaj londoner » 18 Mar 2010, 00:54

Eskinsaat cevap i癟in teekk羹rler. Saati yakla覺k 7 y覺l 繹nce yurtd覺覺nda alm覺t覺m. Geri kalmaya/durmaya balad覺覺 i癟in son 2-3 y覺ld覺r kullanm覺yordum. Bu kadar s羹rede pil bitebilir mi? Saati g繹stermek i癟in 襤stanbul'da tavsiye edebileceiniz bir yer var m覺? Ben Pendik'te oturuyorum. Burada bir saat tamircisine sordum. Servisine g繹ndermemi tavsiye etti.
Kullan覺c覺 avatar覺
londoner

Mesaj saathastanesi » 18 Mar 2010, 10:39

LONDONER MERHABA saatinizin pili bitik.kinetic saatlerde sajl覺 pil var onunda belli bir 繹mr羹 var uzun zamanda kullanm覺yosan覺z pil uzun arj yapmaz sirkeciye geliyorsan覺z yard覺mc覺 olabilirim.doubank kat 3 no 301 mehmet.
Kullan覺c覺 avatar覺
saathastanesi

Ya: 52
Kay覺t: 04 Oca 2010, 10:01

Mesaj londoner » 18 Mar 2010, 23:48

saathastanesi yazd覺:LONDONER MERHABA saatinizin pili bitik.kinetic saatlerde sajl覺 pil var onunda belli bir 繹mr羹 var uzun zamanda kullanm覺yosan覺z pil uzun arj yapmaz sirkeciye geliyorsan覺z yard覺mc覺 olabilirim.doubank kat 3 no 301 mehmet.

Mehmet bey teekk羹r ediyorum. 襤lk f覺rsatta uramaya 癟al覺aca覺m.
Kullan覺c覺 avatar覺
londoner

Mesaj magelala » 20 Nis 2010, 16:39

50 y覺ll覺k nacar 21 jewels otomatik saatim var 50 y覺ld覺r i癟i hi癟 ac覺lmad覺 yakla覺k 1 senedir kuruyorum 癟ok 癟abuk duruyo sizce saati bak覺ma g繹t羹rmelimiyim ?
Kullan覺c覺 avatar覺
magelala

Kay覺t: 20 Nis 2010, 16:30

Mesaj Clk » 20 Nis 2010, 16:56

Acil bakim yaptirin. Temizlensin, yaglansin yine ilk g羹n ki gibi calismaya baslayacagindan eminim. Zaten kisa s羹rede durma yapiyor ise b羹y羹k ihtimal ile zamani da dogru tutamiyordur.
TRK'羹m!!! lkem TRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan覺c覺 avatar覺
Clk

Kay覺t: 17 Kas 2009, 02:03

Sonraki

D繹n TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 41 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners