İkinci El Saat Almak Üzerine Tavsiyeler

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

İkinci El Saat Almak Üzerine Tavsiyeler

Mesaj bulenty » 18 Nis 2012, 18:05

Arkadaşlar bilindiği üzere yeni saat kadar; vintage,2. el saatlerde almaktayım.Bununla ilgili bana özel mesajlar gelmekte.2.el ve vintage saatlerin çoğu ebay den alınmaktadır.Ayrıca sahibinden com vs gibi yerlere ilan açan,benim özel görüştüğüm bu işin ticaretini yapan 2 şahıs vardır.
Zaman zaman bazı topiklerde ufak tefek yazmama rağmen ayrıntılı bilgileri pek vermemekteyim.Bunun nedeni forum arkadaşlarımdan bir şey saklamak asla değildir.Sadece bu vesile ile alınacak saatlerde sahte çıkma durumunda sorumluluk almamaktır.Her şeyi burada açıkca yazmak istemiyorum,çünkü geçen sefer uyardığınız üzre(tel no yazdığımda ki o önemli değil zaten bulmak isteyen bulur)bu forumu kayıtlı kayıtsız bir çok insan okuyordur.Özellikle işin resmi(gümrük)kısmı ile ilgili fazla açıklama yapmak yasalara da aykırı olur.

Eğer yöneticiler açısından bir mahsur yoksa sadece nelere dikkat edilmesi hususunda birkaç şey yazabilirim.Ama şunu unutmayınki,breitling source ve benzer sitelerde hangi satıcılardan şüphelenilmesi gerektiği,fake ürünlerin açığı vs yazmaktadır.Ayrıca ebay alışverişi başlı başına biraz deneyim gerektirmektedir.Ben yaşamda bedava deneyim kazanılabileceğini sanmam,mutlaka bedel ödenir,yani bir yerlerde yanılırsınız vs,,,

Uzatmayayım;böyle bir tavsiye niteliğinde topic açsam bile HİÇ BİR SORUMLULUK ALMAYACAĞIMI BİLDİRİRİM.
En son bulenty tarafından 18 Nis 2012, 18:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Hobisi olan insan,zararsızdır ve hatta iyi,güzel insandır
Kullanıcı avatarı
bulenty

Re: İkinci el saat almak.

Mesaj mucadeleci » 18 Nis 2012, 18:08

bence faydalı bir başlık olur Bülent abicim :thumbup:
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Re: İkinci el saat almak.

Mesaj Drago » 18 Nis 2012, 18:10

Ne zamandır sormak istediklerim vardı...rahatsız etmeyeyim diyordum...Zevkle okurum ...tecrübeli ebay kurdunun tavsiyelerini :champ:
Kullanıcı avatarı
Drago

Re: İkinci El Saat Almak Üzerine Tavsiyeler

Mesaj asymptote » 18 Nis 2012, 18:17

Ben de ebay dan eski mekanizmalar almayı düşünüyorum, böyle bir başlık çok iyi olur..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj bulenty » 18 Nis 2012, 18:29

Topiğin silinmesini istemem,neticede bir emek verilecek,yalnız insanları daha doğrusu arkadaşlarımı ister istemez birşeylere yönlendirmiş olacağım.Yönetici arkadaşlarımdan mahsur olmadığına dair post atılırsa ben de bildiklerimi düzenli bir biçimde toparlamaya çalışırım.
Kullanıcı avatarı
bulenty

Mesaj bulenty » 18 Nis 2012, 21:03

YAPILAN İŞLEMLERDE HİÇBİR SORUMLULUK KABUL ETMEYECEĞİMİ BEYAN EDERİM.LÜTFEN BU KONUYLA İLGİLİ Ö.M GÖNDERMEYİNİZ.
SORMAK İSTENİLEN HUSUSLAR BURANIN DIŞINDA YANITLANMAYACAKTIR.BEYAN ETTİĞİM FİKİRLERİ VE TAVSİYELERİ KENDİ İNSİYATİFİNİZLE KARAR VEREREK KULLANINIZ.

Ben 2004 yılından beri ebaydan alışveriş yapmaktayım.Donanım haber e takılanlar belki beni tanır.Oradaki takma adım CanDostum idi.Sıra dışı overclock denemelri ile tanınırım.Bir sıradışı ürünü o zamanTR de bulamadığımdan ebay ile tanıştım.Bu çeşitli dönemlerde ilgi alanıma göre değişti,çok çeşitli mallar aldım ve özellikle model trenle ilgili mallar sattım.162 işlemde %100 rankim vardır.

1-Ebay ve paypal a üye olmanız gerekmektedir.Paypal dünya bankası niteliğinde bir kuruluştur.Ücretsizdir.Satıcıdan komisyon alır.Ebay ha keza aynı prensiplerle çalışır.Kişisel fikrim paypal ın güvenilir olduğu yönündedir.Zaten buraya üye olmadan alışveriş yapamazssınız.

2-Bir satıcının güvenilir olup olmadığını anlamanın en kestirme yolu önce aldığı feedbacklere bakmakla başlar.Ebayde alıcı içinde satıcı içinde bu çok önemlidir.Özellikle sattığı malın cinslerini ve almış ise nerelerden (-)negatif feedback aldığını görebilirsiniz.Örnekse eğer ;bir satıcı 1000 üzerinde satış yapmış,sattığı mallar özellikle saat üzerine hatta ebay de dükkanda açmış,%99.5 (+) feedback almış.Eğer bu satıcının malını beğendi iseniz güvenmemeniz için bir neden yoktur.

3-(-) feedback almak bir satıcının ebay ticaret yaşamını yakınen etkiler.%99 altında feedback i olanlara herkes kuşku ile yaklaşır.

4-Satıcının malı tarif etmesi ve koyduğu fotolar önemlidir.Bir satıcı net ve tatmin etmeyen fotolar koyuyor ise şüphe kaynağı olabilir.Ek fotolar isteyebilirsiniz.

5-"buy it now" ürünler genelde piyasa fiatı üzerindedir."best offer "(pazarlık) seçeneği var ise ürünün fiatına göre ,size göre ederi ne ise onun bir altından offer yapmaya başlayın.Örnekse ben son aldığım UN yeşil kadranı vereyim.Satıcı $2500 buy it now koymuştu.Niyetinin $1900-2000 e bırakmak olduğunu tahmin ettim.$1700 offer yaptım,anında kabul etti,countre offer yollayabilirdi,,,keşke 1500 teklif etsem dahamı iyi olurdu diye düşündüm.

6-Mümkün mertebe açık arttırma ürünlerine yönelin.İzleme listenize alın(watch list),son ana kadar bid yapmayın.Gereksiz fiat yükseltirsiniz.
Malın fiatının gidişatını gözlemleyin.Ben genelde son 2 saat kala kaç paraya gideeğini tahmin edebiliyorum.
Aklıma koyduğum ürün ise son 10 saniye kala acaip vuruyorum.Şöyle ki ürün son 1 dakikaya $750 dan girdi,bu muhtemel son vuruşlarla $800 civarına gidecektir.Son anda 3-5 dolarla kaybetmemek için ben $1500 basıyorum ama son 10 saniye civarında hatta 8 saniye kala;tabi ürünü 1500 e almıyorsunuz.Son anda ,atıyorum $790 yapılmış ise siz 1500 vurmanıza rağmen $791 e alıyorsunuz.Yani sizden önceki en yüksek bid in bir üstüne.Tabi bu biraz risk ,başka biri de sizin gibi düşünüp $1250 basmış ise ,siz 1251 e alıyorsunuz...ayvalar ayvalar :) şimdiye kadar başıma gelmedi.

7-Fake ürünlerde mutlaka bir açık vardır.Bunu hepimiz biliyoruz.Mesela Breitlingde tarihi çerçeveleyen cizgi orjinalde çift çizgidir,fake de kalın tek çizgidir.

http://breitlingsource.com/phpBB2/viewf ... 1f2b0668d0

Yine örnekse eğer;Mont Blanc kalemlerde gömleğe veya cekete iliştirilen kulpun arkasında "Pix" yazısı vardır.Kapağın tepesindeki şemsiye gibi olan mont blanc tepesini simgeleyen beyaz arma fake lerde yandan bakılınca çok zayıf görünür,gerçeklerde yandan baktığınızda da kar akıntılarını görürsünüz.

Bunlarla yani fake ürünlerle ilgili ebay de bir çok inceleme bulabilirsiniz.

Şunu net olarak söyleyebilirim.TR deki sitelerden çok çok daha az fake ürün vardır.

8-Alman,İngiliz,Avusturya,İsviçre gibi ülkelerden olan satıcılar çok daha güvenilir oluyorlar.Amerika da yelpaze her açıdan geniş.Unutulmaması gereken en önemli husus (-) feedback ten çok korkulmasıdır.Herhangi bir maldan memnun kalmadığınızda(tanımlandığı gibi değil ise) satıcı ile iletişim kurduğunuzda,%99.9 size paranızı iade etmeyi önerecektir.

Bana göre çok güvenli alışveriş sistemi.Hakkınız hem ebay hem paypal tarafından korunmakta.Satıcı ile satış sonrası oluşan problemi halledemesseniz,devreye ebay ve paypalı sokarsınız.Çok ender bir durumdur.

Gümrük meselesine gelince.75 euro hakkınız var.75-1500 euro arası %20 gümrük görevlisi memurun insiyatifine göre öder alırsınız.Lütfen gümrük işlemleri ile ilgili herhangi bir şey sormayınız.Yasaları okuyunuz.
Kullanıcı avatarı
bulenty

Mesaj drk » 18 Nis 2012, 21:07

Bulenty, konu için çok teşekkürler :champ: Harika bir kaynakça hazırlamışsınız, gerçekten böyle bir başlığa çok ihtiyaç vardı :thumbup:

Elbette tüm yazılanlar kişinin kendi inisiyatifine kalmış, nasıl hareket edilmesi gerektiğini bilen birinin deneyimleri eminim birçok kişi için yol gösterici olacaktır.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj mlm » 18 Nis 2012, 21:39

Bulenty paylaşımınız için çok teşekkürler, faydalı bir konu olmuş hocam :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 153 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners