Seiko 5 Otomatik Tavsiye ve Yorum

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko 5 Otomatik Tavsiye ve Yorum

Mesaj SherlockHolmes » 27 Kas 2009, 10:48

Merhaba Değerli üstadlarım,

Bir süredir pek çok saati inceliyorum. Casio modelleriyle başlayan bu süreç , Citizen , Seiko ve Tissot markalarını içine alacak şekilde devam ediyor. Bu süreçte değerli katkılarınızla saatler hakkında bir çok şey öğrendim. Henüz bir saat alamadım maalesef. Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar misali benim gönlümden geçen otomatik bir Certina ancak fiyatı itibariyle yaklaşık 5 senelik bir ötleme olacak bu saat için.

Otomatik saat almayı düşünüyorum. Bütçe itibariyle en çok 300 TL ayırabiliyorum. Bu durumda Seiko 5'ler ön plana çıkıyor. Tasarımlarını beğeniyorum. Aklıma takılan sorular

-Camı safir olmadığı için çizilmelere ne kadar dayanır?
-Aylık sapma miktarı ne kadar?
-Kadran boyutu ne kadar? En fazla 40-41 mm olmasını istiyorum.

Resim

Bu saatin fiyatı 185 TL , bu kriterler itibariyle görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Herkese iyi bayramlar dilerim...
Kullanıcı avatarı
SherlockHolmes

Re: Seiko 5 otomatikler hakkında?

Mesaj Certus » 27 Kas 2009, 11:12

Sevgili SherlockHolmes, sorularına gelecek olursak

1. Cam safir değil dediğin gibi, yani saatinin camı mutlaka darbeler sonunda çizilecektir, dayanıklılığı konusunda kesin bir şey söylemek zor. Darbenin şiddetini ve hangi darbenin camı çizeceğini ölçüp biçemeyiz günlük hayatta. Burda iş bütünüyle senin kullanımına, dikkatine kalıyor.

2. Bu seiko "7S26B" mekanizmaya sahip. Ne yazık ki pek standartı olmayan bir mekanizma. Günde +/- 30 saniye de sapabilir, +/- 10 saniye de sapabilir. Burada işin biraz şansa kalıyor. Hem aldıktan sonra bir kaç ay kullanıp mekanizmanın işleyiş açısından oturmasını beklemek ve ondan sonra sağlıklı karar vemek lazım. Yalnız şunu bil ki, saatin sapması çok fazla olsa dahi, mekanizmaya usta bir saatçi tarafından çok kolay bir şekilde ayar çekilip sapması minimum seviyeye indirilebilir. Sorunlu olsa bile Seiko 5'ler bir çok saatçi tarafından kolayca tamir edilebilir, için rahat olsun.

3. Bu saatin kadran boyutu 37-38 mm civarındadır.

Sonuç olarak bu fiyata alabileceğin eni iyi otomatik saat Seiko 5'dir. Sana tahminimi de söyliyeyim: Saat muhtemelen günde 20-25 saniyelik bir sapma gösterecektir. Bir kaç ay sonra bu sapma 15 saniyeye kadar düşer. Sen de saatini dikkatli kullanırsan en az 15-20 yıl senin işini rahatlıkla görür. Bu arada Certina demişsin. Sakın sen de DS-1'in hayranlarından birisi olmayasın, merak ettim hangi Certina'da gözün var :) Gelişmelerden bizi haberdar et, aklına takılan bir şey olursa da sor mutlaka.
Operari sequitur esse
Certus

Re: Seiko 5 otomatik soruları

Mesaj bizantolog » 27 Kas 2009, 13:31

Certus kardeşimin de dediği gibi bu fiyata alınabilecek en güzel otomatik saat budur, üstüne tanımam.

Buna bir de NATO kayış ayarlandı mı enfes durur.
Kullanıcı avatarı
bizantolog

Re: Seiko 5 otomatik soruları

Mesaj SherlockHolmes » 27 Kas 2009, 15:57

Gönlümde yatan Certina DS-1

Resim

Ara ara bu fotoğrafa bakıyorum sonra da boş olan bileğime bakıp , "bir gün" diyorum "işte bu saati koluma takabileceğim".

Saati elimden geldiğince korumaya çalışıyorum. Gün boyu okuldayım zaten , ara sıra bilgisayarları açıp kasanın içini karıştırsam da saate hasar verecek pek bir durum olmuyor.

Seiko 5'leri daha detaylı bir şekilde incelemeye başladım. Sapma miktarı biraz çok gibi geliyor bana. Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Nato kayışlar hakkında forumumuzdaki başlığı okudum. Ne yalan söyleyeyim böyle bir kayış olduğunu ilk defa burada öğrendim. İlgimi de çekti doğrusu.
Kullanıcı avatarı
SherlockHolmes

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: watchour ve 50 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners