seiko saatimin camı çizildi? danışmak istediğim birkaç soru

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

seiko saatimin camı çizildi? danışmak istediğim birkaç soru

Mesaj victarion » 30 Haz 2023, 09:56

Resim

merhaba herkese
seiko srpg29 saatimin camı çizildi.
çok derin değil ama tırnakla da hissediliyor. Aldıgım yer distribütörün servisine göndereceğini söyledi.
Açıkcası gözümle görmeyeceğim için içimde şüphe kalacak. Mekanizmadan parça değiştirirler mi?
Cam, orijinal cam ile birebir olacak mı? Olacaksa bile kötü işçilik yüzünden su ve toz geçirmezliğini yitirme olasılığından korkuyorum.
Saatçiye götürmek pragmatik ve pratik olur mu? (saatçi arkadaşlar alınmasın ama tanımadığım saatçi de güven problemi içeriyor)
Ne yapacağımı bilmiyorum
Kullanıcı avatarı
victarion

Re: seiko saatimin camı çizildi? danışmak istediğim birkaç s

Mesaj justaguy » 01 Tem 2023, 14:11

Bu saatin camı hardlex diye biliyorum. Polywatch vb bir ürün ile kendiniz de düzeltebilirsiniz. Uygulamadan önce elektrik bandı ile bezeli ve bileziği de kapatırsınız. YouTube da videoları var. Selamlar
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj hknmtn » 02 Tem 2023, 03:59

justaguy yazdı:Bu saatin camı hardlex diye biliyorum. Polywatch vb bir ürün ile kendiniz de düzeltebilirsiniz. Uygulamadan önce elektrik bandı ile bezeli ve bileziği de kapatırsınız. YouTube da videoları var. Selamlar

Hardlex çok sert bir cam hocam. Plexi, mineral gibi camlarda polywatch bir yere kadar ama hardlexte işe yaramaz. Derin pilexi çiziklerinde bile polywatchın etki etmesi zor.

Çizik küçükse önemsemeyin bakıma kadar dursun. Bakımda da uygun bir safir cam bulunabilirse değiştirin gitsin. Orijinal camı diye ısrar etmeyin bence. Zaten görüldüğü üzere çizilmiş. Kötü bir deneyim olmuş. Hardlex camlar da çizilmeye çok müsait. Uygun safir cam dedim çünkü uygun safir bulmak zor olabiliyor bazı Seiko'lara onların camları kendi üretimleri olduğu için Y cam diye tabir edilen camlardan kullanıyorlar bazı modellerde. Bu modelden elimden geçti ama nasıldı hatırlamıyorum. Normal ucuz yollu kristal, mineral bile takılsa olur aslında. 5 dakikada takar verirler ellerinde varsa.
Ama şöyle de bir şey var. Bir kaç yıl önce bir Seiko camını çizik olduğu için kendim değiştireyim derken hardlex camı kırdım. Acemilik işte. Ustaya yeni cam taktırmaya gittiğimde "keşke getirseydin silerdik" dedi. Ama nasıl silecekti özel makinası vs mi var bilmiyorum.
Polywatch işe yaramaz diye de bu deneyime dayanarak diyorum zaten. Ben denedim polywatch etki etmiyor.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj danGerfuLL » 02 Tem 2023, 10:29

hknmtn yazdı:
justaguy yazdı:Bu saatin camı hardlex diye biliyorum. Polywatch vb bir ürün ile kendiniz de düzeltebilirsiniz. Uygulamadan önce elektrik bandı ile bezeli ve bileziği de kapatırsınız. YouTube da videoları var. Selamlar

Hardlex çok sert bir cam hocam. Plexi, mineral gibi camlarda polywatch bir yere kadar ama hardlexte işe yaramaz. Derin pilexi çiziklerinde bile polywatchın etki etmesi zor.

Çizik küçükse önemsemeyin bakıma kadar dursun. Bakımda da uygun bir safir cam bulunabilirse değiştirin gitsin. Orijinal camı diye ısrar etmeyin bence. Zaten görüldüğü üzere çizilmiş. Kötü bir deneyim olmuş. Hardlex camlar da çizilmeye çok müsait. Uygun safir cam dedim çünkü uygun safir bulmak zor olabiliyor bazı Seiko'lara onların camları kendi üretimleri olduğu için Y cam diye tabir edilen camlardan kullanıyorlar bazı modellerde. Bu modelden elimden geçti ama nasıldı hatırlamıyorum. Normal ucuz yollu kristal, mineral bile takılsa olur aslında. 5 dakikada takar verirler ellerinde varsa.
Ama şöyle de bir şey var. Bir kaç yıl önce bir Seiko camını çizik olduğu için kendim değiştireyim derken hardlex camı kırdım. Acemilik işte. Ustaya yeni cam taktırmaya gittiğimde "keşke getirseydin silerdik" dedi. Ama nasıl silecekti özel makinası vs mi var bilmiyorum.
Polywatch işe yaramaz diye de bu deneyime dayanarak diyorum zaten. Ben denedim polywatch etki etmiyor.
Bildiğiniz polisaj yapıyorlar cama. Parlak polisaj fırçasını takıyorlar, saati sabitleyerek cama polisaj işlemi uyguluyorlar. Tabi normal hızdan daha hızlı dönüyordur diye düşünüyorum fırçayı. Yalnız bu yöntem kılcal çizikler için daha uygun. Biraz daha derin çiziklerde ister istemez o derinliğe inilmesi gerektiği için etkili olmuyor. Cam olarak da kavisli camlar tercih sebebi. Zira polisaj uygulaması daha kolay. Bir de Presagelarda yer alan camın üstte bezelin daha altta kaldığı modellerde uygulaması daha kolay oluyor.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot], sogem ve 105 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners