antika nacar ve seiko5

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

antika nacar ve seiko5

Mesaj akınccbp » 21 Nis 2022, 19:09

Merhabalar dolap uygulamasından bir tane seiko 5 sipariş verdim ama daha sonra instagram satıcılarında o fiyata çok daha iyi kondisyonda olan seiko 5 saatler gördüm iade ile uğraşıp onlardan almama değer mi acaba ve bi tane de nacar aldım iki saate de 400tl verdim 800tlye iki saat almış oldum ilk mekanik saatlerim olucak o yüzden sormak istedim Resim

Resim
Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
akınccbp

Re: antika nacar ve seiko5

Mesaj siyahpena » 21 Nis 2022, 21:42

Selamlar, saatler düzgün çalışıyor ise bir kaybınız yok denilebilir. +-100 oynar bu saatlerin piyasası

Kullanıcı avatarı
siyahpena

Mesaj zemberekv2 » 21 Nis 2022, 22:06

Güle güle kullanın.

Göreceli de olsa Nacar'ın fiyatı "bence" 100 TL fazla olmuş gibi kondüsyonuna göre. Kadran temiz görünüyor eğer yeniden boyanmamışsa (maliyeti yüksek olacağı için sanmıyorum). Makina biraz daha temiz olsa daha iyi olurdu.

Seiko 5'in makina orjinalse uygun olmuş, Nacar'da ki farkı Seiko'dan çıkartmışsınız gibi.

Sosyal medya kullanmadığım için satıcıları bilemiyorum ama Seiko'lar da dikkat edin, çok ucuz ise bir sıkıntı olabilirç Sahte Seiko'lar var "ucuz, ikinci el saatin sahtesi mi olur?" Evet oluyor maalesef.

Tekrar güle güle kullanın.
Kullanıcı avatarı
zemberekv2

Mesaj akınccbp » 22 Nis 2022, 05:10

zemberekv2 yazdı:Güle güle kullanın.

Göreceli de olsa Nacar'ın fiyatı "bence" 100 TL fazla olmuş gibi kondüsyonuna göre. Kadran temiz görünüyor eğer yeniden boyanmamışsa (maliyeti yüksek olacağı için sanmıyorum). Makina biraz daha temiz olsa daha iyi olurdu.

Seiko 5'in makina orjinalse uygun olmuş, Nacar'da ki farkı Seiko'dan çıkartmışsınız gibi.

Sosyal medya kullanmadığım için satıcıları bilemiyorum ama Seiko'lar da dikkat edin, çok ucuz ise bir sıkıntı olabilirç Sahte Seiko'lar var "ucuz, ikinci el saatin sahtesi mi olur?" Evet oluyor maalesef.

Şuan kargodalar ama aklıma şüphe düştü orijinal olduğunu nasıl anlayabilirim arka kapaktaki numara ile sorgulama yaptım 1981 üretimi olduğu yazıyordu

Kullanıcı avatarı
akınccbp

Mesaj zemberekv2 » 22 Nis 2022, 12:25

akınccbp yazdı:
zemberekv2 yazdı:Güle güle kullanın.

Şuan kargodalar ama aklıma şüphe düştü orijinal olduğunu nasıl anlayabilirim arka kapaktaki numara ile sorgulama yaptım 1981 üretimi olduğu yazıyordu

Kusur bakmayın, amacım sizi şüpheye düşürmek değildi. Aşağıda yazdıklarım genel bilgilerdir, yüzde yüz kopya olup olmadığını kanıtlamaz, ayrıca kesin sahte gözüyle de bakmayın beyniniz sizi kandırabilir.

En sağlıklısı bir saatçiye götürüp göstermeniz, saatin kalibresine baktığı anda anlar zaten. Bir diğer durum ise, orjinal olsa bile kadran ve kasa farklı modellerden olabilir. Genel olarak zaten üretim kalitesinden kolayca anlaşılır.

- Öncelikle kadrandaki logosuna bakın, logoda bir gariplik olup olmadığını kontrol edin, logonun şekli, yazı tipi. Ama kullanılmış bir saat olduğu için, bakım yapılırken logo eğilmiş, zarar görmüş olma ihtimalini de unutmayın.

- Akrep, yelkovan ve saniye tasarımları üzerinde yazan modelle aynı mı kontrol edin ama yine ikinci el olduğu için değiştirilmiş olma ihtimali her daim mevcut.

- Aynı şekilde arka kapakta özellikle yazı tipine bakın. Düşük kalite olan kopyalar zaten kolayca belli oluyor.

- Kadranda kalibre ve kadran kodları yazılıdır, saat 6'nın alt kısmında, internetten kadran ve kalibreyi uyup uymadığını kıyaslayın.

- Tepe, kayış (tokası), bilezik orjinal mi, yine logo düzgün basılmış mı.

- Kutusu, kılavuzu da ayırt etmek için faydalı ancak bu durumda olmadığını varsayıyorum.

- Rotor üzerinde lazerle işlenmiş gravür veya tampon baskı logo olması gerekiyor.

- Makina üzerinde de kalibre numarası olması gerekiyor (modele göre yeri farklılık gösterebiliyor), yine internetten kıyaslayabilirsiniz.

- En kolayı, nadir de olsa otomatik bir saatin kadranın "quartz" ibaresini görmeniz ya da tam tersi. Ya maliyet ya da umursamazlıktan yapıyor olabilirler.

Resim

Eğer biraz Seiko 5'lerle vakit geçirdiyseniz bu kadranın tasarımı, renkleri anında bir terslik olduğunu hissettiriyor. Makinası dağınık olduğu için gösteremiyorum ama üzerinde hiç bir bilgi bulamazsınız. Standart kopya Çin makinalarından kullanıyorlar. Örneğin 50'lilerin sonunda Seiko'nun icat ettiği "magic lever" gibi parçalar yok içerisinde. Eğer SKX veya Padi olsaydı daha çok dikkat edin derdim.

Biraz araştırıp, "feiko" ve "wanna be seiko" hakkında okursanız, çok daha fazla detay bulabilirsiniz ama aklınızı bulandırmayın, ileride alacağınız saatler için tecrübe olur.

Daha çok detay var bakılacak ama çok uzadı mesajım. Dediğim gibi en sağlıklısı bir saatçiye göstermeniz, Çin malı makina varsa zaten içine bakar bakmaz anlar.
Kullanıcı avatarı
zemberekv2

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 102 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners