Seiko SARX045 ve Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko SARX045 ve Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium

Mesaj Basilisk » 03 Oca 2021, 22:57

İzmir'den selamlar,

Eskiden beri hep saat merakım vardı aslında ama otomatik bir saat almak 40 yaşına nasip oldu :)

Bu zamana kadar epey farklı quartz saatlerim ve bir tane de kurmalı saatim oldu. Halen birkaç tanesi duruyor ve kullanıyorum. Şimdi ise ilk otomatik saatimi alma zamanı geldi.

Seiko SARX045 veya Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium almayı düşünüyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi iki saat arasında kaldım. Günlük kullanacağım bir saat arıyorum. En önemli iki kriterim bakım yaptırmanın zor olmaması ve mekanizmanın aşırı sapma yapmadan çalışabilmesi.

İncelediğim kadarıyla mekanizma olarak Tissot'un kullandığı ETA makine daha dengeli ve tutarlı. Ancak bu makineyi alacak olursam bakım yaptırmak veya herhangi bir arıza durumunda tamiri zor ve masraflı olur mu?

Görsel olarak SARX045 i daha çok beğeniyorum açıkçası. Bu saatte kullanılan makine hakkında ise pek bilgim yok. Ancak Seiko'ya bakım yaptırmak veya arıza durumunda tamir ettirmek çok daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

Son olarak hangisini alırsam alayım deri kordonla kullanmayı düşünüyorum.

Seçimi yaptıktan sonra saati bulmak kalıyor tek mesele olarak. Hepinize teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
Basilisk

Re: Seiko SARX045 ve Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium

Mesaj Ankthas » 05 Oca 2021, 13:22

Eskiden olsa belki Seiko derdim ama son zamlardan sonra artık pek bir esprisi kalmadı. Giriş seviyesinde İsviçrelilerle aynı fiyata daha az şey vadetmeye başladı Seiko'lar. Ben bu karşılaştırmada Tissot'yu öneririm, forumda da halihazırda beğendiğiniz model varken kaçırmayın. Bakım maliyeti olarak da pek fark olacağını sanmıyorum:

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=202&t=35137#axzz6ifOikjih
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj Umutunal » 05 Oca 2021, 13:52

Kesinlikle tissot derim, hele ki forumda bir üye de sifir ayarinda satarken bunu fırsata çevirebilirsiniz :thumbup:
@ugurla.kirksaat
Kullanıcı avatarı
Umutunal

Mesaj Basilisk » 05 Oca 2021, 13:57

Cevaplar için teşekkür ederim. Tissot bir adım öne çıkıyor gibi :)
Kullanıcı avatarı
Basilisk

Mesaj Tolgi06 » 05 Oca 2021, 14:01

Bu iki mekanizma da bakımı kolay mekanizmalar parça sıkıntısı vs yaşama olasılığınız da yok gibi bir şey. Bakım maliyetleri arasında da fark yok ustaya göre değişmekle beraber. Seiko'nun bu model türevlerini ve gentleman'i kıyaslarsam açık ara Tissot derim. Kesinlikle bu fiyat skalasında Seiko'dan fazlasını veriyor ve açık ara daha kaliteli. Aşağıda yazdığım incelemeyi okuyabilirsiniz, hali hazırda sahip olduğum bir Seiko(sizin tereddütte kaldığınız saat ile aynı mekanizmaya sahip) ve bu Tissot'u kıyaslamıştım. Hele şu an ilanda da bir gentleman varken bence fazla düşünmenize gerek yok 8-)

İnceleme linki: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=33348&hilit=tissot+gentleman#axzz6fvuT9S2p
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj MrPandül » 05 Oca 2021, 14:04

Tissot ' un manyetik alan koruması da daha üstün bence günümüzde bu çok önemli bir özellik ve tamir bakım için düşünmeyin hepsinin kendi servisleri var zaten
Kullanıcı avatarı
MrPandül

Mesaj timeluxury » 05 Oca 2021, 14:11

Benim de tercihim kesinlikle Tissot olurdu.İlandaki saati almanızı öneririm.
Kullanıcı avatarı
timeluxury

Mesaj Basilisk » 05 Oca 2021, 19:42

Herkese çok teşekkür ederim. Seçim oldukça net görünüyor. Bilekte görüp karar ve satın alma süreci kaldı geriye.
Kullanıcı avatarı
Basilisk

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 52 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners