Tudor Royal Hakkında Düşünceleriniz

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Tudor Royal

Mesaj mrtkrks » 20 Ara 2020, 20:32

Althor yazdı:
mrtkrks yazdı:
Oguzhanm yazdı:Kendi özünden devam etse efsane bir model ortaya çıkartacakmış. Ama bunun yerine Oysterquartz homageı olmuş.
Tudor zaten Homage değil mi ? Rolex kendi homage markasını önce kendi çıkarmış. Oldukça da güzel satış rakamlarına ulaşmış. Eminim ki yk toplantılarında 1-2 k usd aralığı için bir marka daha çıkarsak mı konuşmaları geçiyordur özellikle homage piyasayı bu kadar yüksek hacimlere ulaşmışken.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Tudora direkt homage demek doğru değil bence. Sadece örneğin bb58 bazında bakıyorsanız 1958de yapılan o zaman için homage denebilecek modelin tee 60 yıl sonra kendine has snowflake kolları ile yeniden yorumu.

Pelagos neyin homage'ı mesela?

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Direkt submariner diye modeli olan bir markadan bahsediyoruz. Pelagos herhangi bir modele çok benzemiyor olabilir ama zaten her model benzeyecek diye birşey yok. Steinhart markasının da nispeten özgün modelleri var sonuçta.

Sizin görüşünüz saygı duyarım tabi ama piyasada “x kategorideki insanın rolex’i” şeklinde bir ünvana sahip olan marka için homage demek çok yanlış değil diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj Althor » 20 Ara 2020, 20:48

mrtkrks yazdı:
Althor yazdı:
mrtkrks yazdı:
Oguzhanm yazdı:Kendi özünden devam etse efsane bir model ortaya çıkartacakmış. Ama bunun yerine Oysterquartz homageı olmuş.
Tudor zaten Homage değil mi ? Rolex kendi homage markasını önce kendi çıkarmış. Oldukça da güzel satış rakamlarına ulaşmış. Eminim ki yk toplantılarında 1-2 k usd aralığı için bir marka daha çıkarsak mı konuşmaları geçiyordur özellikle homage piyasayı bu kadar yüksek hacimlere ulaşmışken.

Tudora direkt homage demek doğru değil bence. Sadece örneğin bb58 bazında bakıyorsanız 1958de yapılan o zaman için homage denebilecek modelin tee 60 yıl sonra kendine has snowflake kolları ile yeniden yorumu.

Direkt submariner diye modeli olan bir markadan bahsediyoruz. Pelagos herhangi bir modele çok benzemiyor olabilir ama zaten her model benzeyecek diye birşey yok. Steinhart markasının da nispeten özgün modelleri var sonuçta.

Sizin görüşünüz saygı duyarım tabi ama piyasada “x kategorideki insanın rolex’i” şeklinde bir ünvana sahip olan marka için homage demek çok yanlış değil diye düşünüyorum.

Yukarıda paylaşmış olduğum poor man's rolex söylemi günümüz tudoru için daha çok "watch snob" diye geçen kitlenin söylemi. Bu nedenle bu yaklaşımın artık 2020de pek bir hükmü olduğunu düşünmüyorum. Evet tudorun ilk kurulmasındaki mantık rolex kasası, tepesi işçiliği kullanıp rolex olmayan bir mekanizma ile daha uygun bir rolex deneyimi yaşatmak. Ama kurulma amacının bu olması 2000lerdeki konumunun bu olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle in-house mekanizmaları ile çok büyük seviye atlamış bir marka. Adamlar kaç sene önceden yeni endüstri standartı olan 70 saatlik güç rezervli cosc sertifikalı inhouse mekanizmalarını getirdiler. Ben de elbette sizin görüşünüze saygı duyarim fakat tudora kısaca homage diyip geçmek markaya haksızlık bana göre de.

Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj raven » 20 Ara 2020, 20:54

Otuz yıl önceki saat modellerini andırıyor.
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Mesaj mrtkrks » 20 Ara 2020, 22:15

Althor yazdı:
mrtkrks yazdı:
Althor yazdı:
mrtkrks yazdı:

Yukarıda paylaşmış olduğum poor man's rolex söylemi günümüz tudoru için daha çok "watch snob" diye geçen kitlenin söylemi. Bu nedenle bu yaklaşımın artık 2020de pek bir hükmü olduğunu düşünmüyorum. Evet tudorun ilk kurulmasındaki mantık rolex kasası, tepesi işçiliği kullanıp rolex olmayan bir mekanizma ile daha uygun bir rolex deneyimi yaşatmak. Ama kurulma amacının bu olması 2000lerdeki konumunun bu olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle in-house mekanizmaları ile çok büyük seviye atlamış bir marka. Adamlar kaç sene önceden yeni endüstri standartı olan 70 saatlik güç rezervli cosc sertifikalı inhouse mekanizmalarını getirdiler. Ben de elbette sizin görüşünüze saygı duyarim fakat tudora kısaca homage diyip geçmek markaya haksızlık bana göre de.

Konu hakkındaki bilgi birikimimden %100 emin olmamakla birlikte homage konusunun mekanizmadan çok tasarımla alakalı olduğunu düşünüyorum. In-house mekanizmalı ball engineer modelleri için de piyasada op, explorer homage’ı deniyor. Ama markaların tarihlerine saygıdan alternatif diyebiliriz.

Daha yakın olduğum yivsiz tüfek sektöründen örnek vereyim mesela. Beretta 686 Silver Pigeon, Rolex Submarinerdir tüfek camiasında ve irili, ufaklı tüm üreticiler bu modelin benzerini üretirler. Bu sayede piyasaya çıkardıkları her model kendine kolayca yer bulur. Ata Arms Venza diye bir model çıkarttı mesela dünyada sadece onda olan patentli bir mekanizmaya sahip olmasına rağmen Beretta A400’e tasarım olarak çok benzer. Tüm yabancı forumlarda bu ürünler Ata markası ama Beretta model koduyla tanıtılır. Ata 686, Ata A400 gibi.

Superpoze ve yarı-otomatik bölümlerinin başındaki arkadaşlara neden özgün tasarımlarla çıkmıyorsunuz piyasaya dediğimde aldığım cevap hep aynı oluyor.

- Hazır pazar var ortada neden fantezi yapalım ?

Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Re: Tudor Royal Hakkında Düşünceleriniz

Mesaj Althor » 20 Ara 2020, 22:41

mrtkrks yazdı:
Althor yazdı:
mrtkrks yazdı:
Althor yazdı:
mrtkrks yazdı:[quote="Oguzhanm"]Kendi özünden devam etse efsane bir model ortaya çıkartacakmış. Ama bunun yerine Oysterquartz homageı olmuş.

Konu hakkındaki bilgi birikimimden %100 emin olmamakla birlikte homage konusunun mekanizmadan çok tasarımla alakalı olduğunu düşünüyorum. In-house mekanizmalı ball engineer modelleri için de piyasada op, explorer homage’ı deniyor. Ama markaların tarihlerine saygıdan alternatif diyebiliriz.

Daha yakın olduğum yivsiz tüfek sektöründen örnek vereyim mesela. Beretta 686 Silver Pigeon, Rolex Submarinerdir tüfek camiasında ve irili, ufaklı tüm üreticiler bu modelin benzerini üretirler. Bu sayede piyasaya çıkardıkları her model kendine kolayca yer bulur. Ata Arms Venza diye bir model çıkarttı mesela dünyada sadece onda olan patentli bir mekanizmaya sahip olmasına rağmen Beretta A400’e tasarım olarak çok benzer. Tüm yabancı forumlarda bu ürünler Ata markası ama Beretta model koduyla tanıtılır. Ata 686, Ata A400 gibi.

Superpoze ve yarı-otomatik bölümlerinin başındaki arkadaşlara neden özgün tasarımlarla çıkmıyorsunuz piyasaya dediğimde aldığım cevap hep aynı oluyor.

- Hazır pazar var ortada neden fantezi yapalım ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi[/quote]Bilgiler için teşekkürler.
Neye homage denir neye esinlenme denir başka başlıklarda da tartışılmıştı son haftalarda, herkesin kendine göre bir tanımı ve ölçütleri var. Haliyle hiçbiri yanlış değil hiçbiri doğru da değil, biraz sınırları belirsiz bir konu. Benim düşünceme göre homage demek için bir tasarımı aynen koplayalayarak geri kalan alanlarda masraftan kısarak o modeli kullanmak isteyen kişilere daha uygun bir alternatif sunmak gerek.

Tudorun günümüzde bu noktada bu boşluğu doldurmaya çalıştığını düşünmüyorum. Ilk çıkan black bay kırmızı bezelli modeldi örneğin, kimse gidip de rolex sub alacağıma kırmızı bezel bir black bay alayım demez bence. North flag, ranger, pelagos... Bu modeller hiçbir şeyin uygun alternatifi değiller.

Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj MrPandül » 20 Ara 2020, 23:01

In-house mekanizmalı ball engineer modelleri için de piyasada op, explorer homage’ı deniyor. Ama markaların tarihlerine saygıdan alternatif diyebiliriz.

Read more: viewtopic.php?f=62&t=35090&start=10#ixzz6hCDrhpVl

şu cümleye de şaşırdım adamların saatlerin neredeyse tamamı özgün tasarım kendilerine ait bir sürü patentleri var ve elbet bazı yerler benzeyebilir ki o iki modelde çokta benzemiyor aslında indeksler düz işte ama tarihe saygıdan alternatif oluyor neredeyse 150 yıllık şirket
Kullanıcı avatarı
MrPandül

Mesaj görkemk » 21 Ara 2020, 09:54

tudordaki sıkıntı abisi rolexin satışlarını kırmasın diye

mesela bahsedilen modelde dandik ötesi bir rolesor ( tırtıklı bezel ) kullanması

seramik bezel kullanmaması ( black bay 58 mat bir seramik bezel olması lazım fiyat olarak )

mesela eskiden tudor princeler vardı

Resim

tudor submarinerlar vardı

Resim

insanlar rolexe benzer bişey istiyorsa böyle istiyor. Bir miktar daha alt kalitede ama kaliteli. Aynı firmanın ürünü olduğu içinde sahte yada taklit değil

pelagos gibi özgün tasarımlara ise hiçbir lafım yok

Resim

mevcut bahsedilen saatin ise berbat olduğunu düşünüyorum.

Seiko tam bunu yapıyor grand seiko ve seiko modelleri arasında bir sarx - sarb serisi için konuşabiliriz mesela aynı şekilde divarda shogun - grand seiko diver için
Resim
Resim

Resim
Resim

o zamanda biz nankörler ıyy seikoya ne o kadar para vericem diye markayı hırpalıyoruz değil mi :D :D

yani rolex , rolexe para veren bizler ne lan bu ben bu kadar para verdim adam yarısını verip benzerini alıyor demesinler diye ucube seyler çıkartıyor. Black bay modellerindeki baltazarın baltası şekilli( kar tanesi olarak adlandırmış iki gözümün çiçeği ) akrep koyması da o yüzden. Mecedes hand seramik bezel koysa submariner satışları baltalanır. Submariner alan abiler kızar.

Resim

bu arada yeni submarinerı bende alırım verseler orası ayrı

ball firmasınıda özellikle severim rolexten yeterince farklı modeller üretiyorlar bence
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj Oguzhanm » 21 Ara 2020, 13:37

Bence en güzel açıklamayı sayın görkemk yapmış
Kullanıcı avatarı
Oguzhanm

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 211 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners