Seiko 5 Sports SNZF Serisi "Sea Urchin"

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko 5 Sports SNZF Serisi "Sea Urchin"

Mesaj volkan80200 » 18 Ağu 2010, 12:33

Merhaba arkadaşlar
otomatik saatler içinde malzeme kalitesi en yüksek olarak bunu buldum. Hem fiyatı çok uygun hemde ömür boyu takılabilecek kalitede seikonun en iyi otomatiği. Acaba bileniniz varmı bu saatin kolları lumibright mı yoksa sıradan fosformu ?
Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
volkan80200

Re: Seiko submariner SNZF17K1

Mesaj Bond » 18 Ağu 2010, 13:53

Volkan TSF'ye hoşgeldin. Sea Urchin olarak geçen bu model güzel bir seçim. Farklı renklerde mevcut. Bilezik farklı olarak solid parçalardan oluşuyor ve çok rahat. Bu fiyat aralığındaki bazı Seiko 5 lerde ve diğer markalarda genelde içi boş kıvrılmış parçalardan oluşur. 41mm çap ideal ölçü kabul edilebilir. Bilezikte 3 lü kilit mekanizması kullanılmış. Seiko'nun en iyi otomatiği demeyelimde bence Seiko 5 serileri içinde fiyat performans oranı olarak en kaliteli ve şık ürünlerden birisi diyebiliriz. Zaten 5 lerdeki mekanizma aynı biliyorsun 7S36. Ayrıca bu saatte kullanılan mekanizma pek dakikte değil. Sapması ortalama olarak yüksektir. Yani mekanizma performansı olarak öyle çok ciddi bir beklentin olmasın. Bu fiyata elbette yeterli ve uygun.

Resim

Resim

Genel olarak diğer üyelerinde bilgi edinmesi adına kısaca açıklayalım. Öncelikle Lumibright farklı bir ürün. Sıradan fosfor nedir bilmiyorum ( Kalitesiz lisanssız düşük kalite fosfor olarak belirtiysen bu modelde öyle bir ürün elbette yok) ama saatte Nemoto Japan ve Seiko tarafından geliştirilen Lumi Brite kullanılıyor. Lumi Brite'ta Luminova ve Super Luminovada kullanılan fosforlu maddenin aynısı kullanılıyor fakat Seiko buna Lumi Brite adını veriyor. Nemoto ve Seiko tarafından geliştirilen bu madde'nin daha sonra RC Tritece de Luminova olarak lisanslanmış. Sorduğun saattede Lumi Brite kullanılyor.

Resim
SNZF17 Lume Brite

Bu Seikolarda kullanılan Lume oldukça başarılı hatta farklı markalardaki aynı madde'nin farklı isimlerde kullanılan birçok örneğinden daha güçlü ve uzun parlaklık sağlayabiliyor. Olaya sadece madde olarak bakmamak lazım, lume performansı kollardaki lume parçaların genişliğine, maddenin uygulama şekli ve kalınlığına göre değişikenlik gösterir. Seiko Lume Brite'ın uygulamasında oldukça başarılı ve uzmanlaşmış. Ayrıca üretimde hangi renk kodu kullanıldığı ve hangi ışık kaynağı ilede dolduğu lume performansını ve parlaklığını etkileyecektir. Lume kod ve renkleri ile Clk'nın açtığı güzel bir başlık vardı. Onada bakabilirsin.

Resim

Resim

Kullanılan rengin performansa etkisini göstermesi açısından Super Luminovadan gündüz / gece görüntüleri

Seiko Resmi Sitesinden Lumi Brite Bilgilendirme Linki :arrow: http://www.seikowatches.com/support/faq/lumibrite.html

Bence saat bu segmentte gayet iyi bir seçim. Şimdiden güle güle kullan. Alırsan kullanıcı incelemeni ve yorumlarını bekliyoruz.

İyi forumlar.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Re: Seiko Submariner SNZF17K1

Mesaj Bond » 18 Ağu 2010, 14:10

Tüm üyeler için ek bilgi olması açısından 2 tane konu linkini ekleyeyim. İlki yukarda bahsettiğim Clk'nın açtığı bilgilendirici SL konusu, diğeri ise birçok saatin oldukça hoş lume görüntülerini yüklediğim başlık.

Renklere göre Super-LumiNova Indexler :arrow: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=1787&p

Saat Marka ve Model Luminova Fotoğrafları :arrow: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=3051&p
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Redliner » 18 Ağu 2010, 14:40

Volkan arkadaşım bende bu saatin SNZF13J1 olan modeli var. Yaklaşık olarak 3 ay oldu alalı ve benim ikinci otomatik saatim. İlkide seiko 5 sports oda j kodlu idi buda j kodlu. Yani sonunda k1 yerine j1 yazıyor. Made in japan demek. K1 kodlular hong kong üretimi j1 olanlar japon üretimidir. Bond arkadaşımın da dediği gibi seikonun en iyi otomatiğidir demek yanlış olur :) ama saat genel anlamda çok iyi duruşuda gerçekten çok kaliteli. Benim saatim ilk hafta günde +20 snye sapıyordu 2. haftadan itibaren +12 ye düştü ve yaklaşık 1 aydır da +7 +9 aralığında gidiyor. Saat 24 saat kolumda. İlk seiko 5 sports u bu saatten hemen 1 ay kadar önce almıştım ama aynı mekanizmayı kullanıyor olmasına rağmen (7S36) İlk saatim sadece +3sn sapıyor günde. Ben bu sapma değerlerini normal buluyorum ve bunu japon üretimi olmalarına bağlıyorum. Lumibrite olayına gelince. 4-5 saatten fazla süre ile ve çok yeterli miktarda parlama yapıyor karanlıkta hiçbir endişen olmasın....
Kullanıcı avatarı
Redliner

Mesaj mlm » 18 Ağu 2010, 23:38

Bu saatin fiyatı ne kadar arkadaşlar? Hoş saatmiş.. Bir de K ve J kodlular arasındaki fark belirtilmiş. Bu fark kalite anlamında saate etki edebilecek bir fark mıdır? Yani illaki J kodlu mu olsun alacak olursak?
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Clk » 18 Ağu 2010, 23:43

mlm, illa ki diye birsey yok. Sonucta Seiko her fabrikasinda kalite normalarini uygulayan bir sirket. Ancak, japon mantigi, isciligi ve kalitesi üzerine eklenen Seiko calisanlarinin tecrübeleri eklenince ortaya belli farklar cikiyor. Bu neden ile Japon üretimi Seikolarin kalitesi ve finishinginin diger ülkelere oran ile daha iyi oldugu yönünde bir öngörü var. Bu ne kadar dogrudur???????? Bilinmez :)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj mlm » 19 Ağu 2010, 01:10

clk, teşekkür ederim söylediklerinden kodun J olmasının daha avantajlı olduğunu anlıyorum veya anlamak istiyorum. Bu söylediklerinin aslında Çin malı ürünlerin her zaman daha kalitesiz olacağı yönündeki önyargılarımızdan da kaynaklandığı kesin. Böyle bir kıyaslama yapma zemini oluştuğunda hemen benim aklıma nedense bir Honda ile bir Cherry marka araba geliyor ve sanırım burdan veya buna benzer ürünlerden bi çıkarım yapıyoruz veya yapıyorum.. Ama dediğin gibi bu Çin'de üretilen malların kalitesinin düşük olduğunu ispatlama yönünde yeterli bir neden midir veya dediğin gibi ne kadar doğrudur bilinmez.. :) Ama mesela Türkiye'de üretilen Megane 2 lerin de aynı fikir münasebetiyle nedense Avrupa'da üretilenlerden daha kalitesiz mi diyeyim, yoksa işçilik konusunda şüphelerim mi var diyeyim bilemiyorum ama sanki daha az dayanıklı olabileceği yönünde düşüncelere de sahibim.. Sonuçta Megane aynı Megane ama işte ne kadar doğrudur bilemiyoruz.. :) Sevgiler üstadım..

Bu arada bu saatin fiyatı ne kadardır acep, zira çok beğendim..
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Bond » 19 Ağu 2010, 01:36

mlm 120-150 USD arasına Ebayden kargosu dahil sipariş geçebilirsin bu modeli. Hem K1-2 hemde J1-2 kodlu çelik ve silikon kayışlı modeller mevcuttur. SNZF13 olanda örnek güzel bir mavi tonundadır. Resmini ekledim belki beğenirsin. Bak dün saat soruyordun ne alacağım ne yapacağım diye, sana mesaj yazmıştım. Hemen bulduk :) Başlamak için ideal oldukça şık bir model. :thumbup:

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 88 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners