Kurmalı mekanik saat tavsiyesi

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Kurmalı mekanik saat tavsiyesi

Mesaj mimax02 » 02 May 2020, 08:00

bu aradığın tarzın longines de çok çok güzelleri var
Kullanıcı avatarı
mimax02

Mesaj Crp1 » 04 May 2020, 03:58

Mimax02 ilgilenip yorum yazdığın için teşekkür ederim. Longines deki modelleri ben de çok beğeniyorum ama maalesef şu anda bütçe dışında kalmakta. Ama henüz karar verebilmiş değilim belki biraz daha bekleyip bütçeyi de artırmaya çalışabilirim. Şimdilik hedef saati aramaya devam:)
Kullanıcı avatarı
Crp1

Mesaj siyahorfe » 10 Kas 2020, 23:17

Merhabalar hocam. Kurmalı saatlerle ilgili sorduğunuz soruya istinaden yaklaşık 1 yıldır Tissot heritage petite seconde (diğer adıyla Tissot heritage 1943) kullanıyorum. Ben aldığımda 5200 TL'ye almıştım. Şimdiki fiyatı ise 7900TL olmuş. Başta temkinli yaklaşmıştım saate. Yoğun iş esnasında saat kurmakla mı uğraşacağım diye. Ama saatçinin yoğun ısrarı üzerine kabul edip alma kararı aldım. Asıl niyetim 80 saatlik güç rezervi olan Tissot Prs80 alacaktım ama adam ben bu saati vermiyorum size sizin saatiniz heritage 1943 bunu almalısınız bakın koleksiyon saati bu deyince aldım.
Güç rezervi kataloğunda 43 saat olarak gösteriyor ama ben 1 ay boyunca denedim 2 gün yani 48-49 saati çok da güzel yetiştiriyor. Ben iki günde bir sabahları 07:00da kuruyorum. Bu benim için alışkanlık halini aldı.
Bir diğer husus sade ve şık. Sizi tomarla verilerle yormuyor. Saat dediğiniz saat olmalı bakınca saati size şak diye söylemeli. Fazlasına gerek yok. Arap rakamları hem belirgin hem de eski tissota bir saygı duruşu niteliğinde. Kalibrasyonuna gelince de ETA 6498-1 (Unitas kalibrasyon) güvenirliliğini kanıtlamış bir mekanizma ki Panerai gibi üst segment markalar da bu mekanizmayı kullanıyor. Ben açıkçası çok sevdim bu saati. Şimdi de 80 saatlik güç rezervi olan ikinci kurmalı saati Hamilton Boulton Mechanical Green almayı düşünüyorum. Kurmalılardan devam..
Saatle ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa seve seve cevap vermek isterim
Kullanıcı avatarı
siyahorfe

Mesaj siyahorfe » 12 Kas 2020, 23:57

Ankthas yazdı:Tissot - Petite Seconde'u beğenmekle birlikte çap olarak çok büyük buluyorum, böyle şık bir saate yakışmayan boyutları var. Alternatif olarak vintage saatlere bakabilirsiniz, Longines, Omega, Tissot'nun 50'ler-60'lar-70'lerde ürettiği çok fazla kurmalı modeli var. Güncel örnek olarak da Stowa - Marine serisine bakabilirsiniz:

https://www.stowa.de/en/Marine//

Özellikle 36mm arabic numeral hand winding modeli çok hoş bence:

https://www.youtube.com/watch?v=NHYHEVSGxSk

Resim

siyahorfe » 10 Kas 2020, 23:17

Merhabalar hocam. Kurmalı saatlerle ilgili sorduğunuz soruya istinaden yaklaşık 1 yıldır Tissot heritage petite seconde (diğer adıyla Tissot heritage 1943) kullanıyorum. Ben aldığımda 5200 TL'ye almıştım. Şimdiki fiyatı ise 7900TL olmuş. Başta temkinli yaklaşmıştım saate. Yoğun iş esnasında saat kurmakla mı uğraşacağım diye. Ama saatçinin yoğun ısrarı üzerine kabul edip alma kararı aldım. Asıl niyetim 80 saatlik güç rezervi olan Tissot Prs80 alacaktım ama adam ben bu saati vermiyorum size sizin saatiniz heritage 1943 bunu almalısınız bakın koleksiyon saati bu deyince aldım.
Güç rezervi kataloğunda 43 saat olarak gösteriyor ama ben 1 ay boyunca denedim 2 gün yani 48-49 saati çok da güzel yetiştiriyor. Ben iki günde bir sabahları 07:00da kuruyorum. Bu benim için alışkanlık halini aldı.
Bir diğer husus sade ve şık. Sizi tomarla verilerle yormuyor. Saat dediğiniz saat olmalı bakınca saati size şak diye söylemeli. Fazlasına gerek yok. Arap rakamları hem belirgin hem de eski tissota bir saygı duruşu niteliğinde. Kalibrasyonuna gelince de ETA 6498-1 (Unitas kalibrasyon) güvenirliliğini kanıtlamış bir mekanizma ki Panerai gibi üst segment markalar da bu mekanizmayı kullanıyor. Ben açıkçası çok sevdim bu saati. Şimdi de 80 saatlik güç rezervi olan ikinci kurmalı saati Hamilton Boulton Mechanical Green almayı düşünüyorum. Kurmalılardan devam..
Saatle ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa seve seve cevap vermek isterim

Read more: viewtopic.php?f=62&t=33271&start=10#ixzz6dcHLGi3k
Kullanıcı avatarı
siyahorfe

Mesaj Merdo » 17 Kas 2020, 22:48

Nomos club’leri tavsiye edebilirim, sıfır olmasa bile 2.el’de bulunursa düşünebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Merdo

Mesaj siyahorfe » 17 Kas 2020, 23:03

Merdo yazdı:Nomos club’leri tavsiye edebilirim, sıfır olmasa bile 2.el’de bulunursa düşünebilirsiniz.

Alman in-house saati. Kesinlikle muhteşem. Oldum olası Nomos campus clupleri sevmişimdir
Kullanıcı avatarı
siyahorfe

Mesaj Crp1 » 30 Kas 2020, 23:33

Sevgili siyahorfe ve Merdo ilginiz ve değerli yorumlarınız için teşekkürler. Şu sıralar forumdan biraz uzak kaldım. Bu yüzden mesajlarınızı yeni gördüm maalesef. Araya pandemi sürecinin girmesi ve bu süreçte neredeyse hiç saat takmamam nedeniyle bu süreç uzadı. Henüz tam işte bu dediğim bir modelde karşıma çıkmadı. Ama tabiiki de kurmalı saat sevdamdan vazgeçmiş değilim :) hala arayış devam ediyor bakalım sonuç ne olacak :?:
Kullanıcı avatarı
Crp1

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Orhanate ve 74 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners