Omega Seamaster Planet Ocean - Aqua Terra Seçim

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Seamaster Planet Ocean - Aqua Terra Seçim

Mesaj Fergus » 21 Tem 2010, 13:52

Yeni bir saat arayışı içerisindeyim, Omega Seamaster modellerini beğeniyorum, uzun süredir gözüm Planet Ocean 42 mm üzerinde olmasına rağmen Yeni 8500 kalibreli Aqua Terra da son dönemde dikkatimi çekmeye başladı.

Günlük hem ofisde, hemde hafta sonları rahatça kullanabileceğim bir saate ihtiyacım var, şu anki saatimi bir süre dinlendirmek istiyorum ve daha özel zamanlarda takmak istiyorum.

Fikir ve önerileriniz alabilirmiyim, Fiyatlar ile ilgili son dönem bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Resim
Seamaster Planet Ocean ----------------------------------------- Seamaster Aqua Terra Chronometer
Rolex GMT IIc 116710 BLNR
Seiko Presage SARX009
Kullanıcı avatarı
Fergus

Re: Omega Seamaster Planet Ocean - Aqua Terra Seçim

Mesaj Clk » 21 Tem 2010, 16:01

Fergus yazdı:Foruma yeni katıldım, baktım konu ilginç söylecek bir kaç sözüm var bende katılayım istedim ,

Bir IWC kullanıcısıyım ve markayı yakından takip ediyorum , Markalar ile ilgili teknik bilginin ve başka markalar ile çoğunlukla yüzeysel karşılaştırmaların çok ötesinde önemli bir şey varki , Saati sevenlerin bu markalara bu paraları harcayanların IWC markası ve ürünü ile ilgili hissettikleri;

Geçen gün bir bayide konuşurken , Satışcı dedi ki , IWC diğer tüm sattığımız markaların çok üstünde talep alıyor , çok popüler oldu ve herkes çok memnun bir saat sattığımız kişilere diğer serilerinden ikinci üçüncüleri satmaya başladık. Kaldı ki bende 2. IWC için geziniyordum ortalıkta ...

IWC 'nin saat tarihine ne kattığını savunamayacağım ama özetle söyleyebilirim ki , 3000 Eurodan yüzbinlerce EUroya ulaşan fiyatlarla , her segmentten , iddalı saatler üretip , gün geçtikce popüler olan bir marka olduğu kesin... Ayrıca Rolex e bulaşmak için söylemiyorum ama çalıştığım reklam sektöründe neredeyse standart aksesuar olmuş markaların yanında bir fark yarattığıda kesin ,

Bu cümlenin üzerine Omega arayisi icerisinde olmak mütis bir celiski. Neyse, konuya geri dönelim.

Aqua Terra gercekten muhtesem bir dizayna sahip. Özellikle kadranin saate katmis oldugu hava muhtesem. 8500 Co-Axial saati teknik anlamda üst segmentlere yaklastiran bir özellik. PO icin konusmaya gerek yok, begeneni cok olan bir model. Burada soru daha cok casual bir saat mi yoksa spor bir saat mi?
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Fergus » 21 Tem 2010, 20:30

Neden çelişkili buluduğunu anlayamadım ,

Daha önce yazdığım mesajda 2. IWC için gezindiğimi ve IWC'nin marka sadakati yaratan bir ürün olduğunundan bahsetmişim ama başka bir marka kesinlikle almayacağım diye bir bahsim yok...Ayrıca bir saat sever olarak sadece IWC markası ilede sınırlı kalmak hiç istemem....

Kaldıki 2. IWC projesi bu Omega olayından bağımsız ilk saati aldığım günden bu yana devam ediyor ve muhtemelen bir Portuguese 5001 makina alana kadar da devam edecek ,

Saatler için yorumlara teşekkürler , ikiside çok güzel saat seçmek zor ,
Seiko Presage SARX009
Kullanıcı avatarı
Fergus

Mesaj Bond » 21 Tem 2010, 22:51

Mesaja model resimlerini ekledim sanırım renk opsiyonları hariç modellerde sorun yok. Omega Seamaster Planet Ocean ve Aqua Terra Chronometer arasındaki en büyük fark bence PO'nun ETA 2892-A2 bazlı kalibre 2500 Co-Axial modifiyeli 25.200 vuruşlu mekanizma kullanması, Aqua Terra ise Omega Kalibre 8500 kullanıyor, serbest yay balanslı ve çift zemberek tulumbaları ile 60 saate yakın güç rezervi sunan in-house manufaktür bir mekanizma ve daha üst düzey ama handikaplarıda yok değil.

Bu mekanizma Rolex 3135 kaliberi hedef alarak piyasaya sunuldu fakat normalde standart lubricantsız daha düşük frekansta çalışması gereken ve 28.800 vuruşa yükseltilen Co-axial escapment'in uzun vade performansı, aşınma oranı hakkında halen soru işaretleri var. Elbette tersini Rolex Calibre 3135'i yakaladğı hatta önüne geçtiğini düşünen bir kitlede mevcut. Her iki yorumda 8500 Co-axial'ın son zamanlardaki başarılı ve gözde mekanizmalardan birisi olduğu gerçeğini değiştirmez.

Bu konuda hayli saygı duyulan John B. Holbrook'un çok güzel ve detaylı bir yazısı var. İngilizce bildiğini varsayarak konu linkini veriyorum, okunmasını tavsiye ederim.

Who Makes a Better Movement - Rolex or Omega? :arrow: http://www.rolexreferencepage.com/movement/index.html

Omeganın kullanım hakkını aldığı Daniels Co-Axial Escapment sistemi içinse TSF'de Clk'nın hazırladığı harika bir Türkçe açıklamalı konu mevcut. Onunda okunmasını tavsiye ederim.

Omega / Daniels / Co-Axial Hemmung :arrow: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=49&t=1658&p

İşin gerçeği bunlar bazıları için önemli iken bazı kişilerin umrunda dahi olmaz ama biz her iki grubuda düşünüp optik tercih dışında bildiğimiz kadarı ile teknik özet bilgi ve linkleri verelim.

Saatlerin optiğine gelince estetik olarak dediğin gibi ikiside kendine has özellikler taşıyor. Bende birçok kişi gibi PO'nun spor elegant tarzını estetik olarak beğeniyorum. Aqua Terra ise daha zarif ve marker / kol şekil uyumu ve genel kadran yapısı olarak çok hoş duruyor. Sadece bu modeller arasında kalsam benim tercihim bu ikisi arasında bana daha yakışacağını düşündüğüm PO olurdu. Tamamen kullanım alanı ve kişisel tercih zevkine kalmış bir seçim açıkçası.

Fiyat konusu ise Türkiye listelerini tam bilmiyorum şu ama USA olarak Aqua Terra $ 4,850 US MSRP - $ 3,850 US Piyasa fiyatı / Planet Ocean ise $ 3,850 US MSRP - $ 2,850 US Piyasa fiyatı gibi olmalıdır. Türkiye fiyatlarını öğrenince konuya eklerseniz bizimde bilgimiş olmuş olur. Zor karar, kolay gelsin şimdiden.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Clk » 22 Tem 2010, 00:17

Celiski markadan bagimsiz sadece son cümle icerisinde yatiyor. Omega'da tipki Rolex gibi standart aksesuar konumunda bir marka (ben cümleyi ekleme yaparak aktardim sadece)

Yoksa, secilen marka yada modellerde bir celiski yok. Bence hangisi olursa olsun gayet saglikli secim.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj nickynick » 22 Tem 2010, 11:15

Bond zaten detaylı bilgileri vermiş, ben Planet Ocean'ın ofiste ve ofis dışında da gayet elegant ve uyumlu duracağına eminim. Fakat çift taraflı anti-refle özelliğinden dolayı PO çizilmelere karşı daha hassas belirtmekte fayda var.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj Fergus » 22 Tem 2010, 11:35

bilgiler için teşekkürler ,

Omega , diğer saatime göre günlük kullanımda rahat edebileceğimi düşündüğüm , gayet dayanıklı ve fiyatına göre değeri yüksek modeller üretiyor ,

Cal 2500 üzerindeki tartışmaları yakından takip ediyorum , 1999 dan buyana üretilmesine rağmen karşılaştırıldığı diğer makinalara göre yeni olduğundan sağlamlığı ve güvenilirliği henüz diğer makinalar seviyesinde olmayabilir ,

Calibre 8500 ise , çok sık olmayan in house makine geliştirmede son yıllarda herhalede en çok dikkat çeken makinelerden birisi , genelde pozitif yorumlar var , co-axial entegre edildiğinde belki extra avantajlarıda olabilir ,

Fiyat olarak sanıyorum PO 5000 TL civarına , Aqua terra ise 6000 liranın biraz üzerinde alınabilir diye düşünüyorum , nakit fiyatı ile ...
bir fırsat bulduğumda ikisinide canlı olarak karşılaştırırım ,

Bu arada reklam sektöründe standart aksesuvar marka olarak Rolex den bahsettiğimde bu olumsuz olarak algılanmasın , bu rolex kalitesinin diğer markalara göre çevremdeki kişiler tarafından daha fazla benimsendiğini ve taktir edildiğini gösterir. IWC ise doğal olarak bu yoğunlukta bir tercih içerisinde bir farklılıktır ve ilgi çeker. Yoksa ürünü kıyaslayacak bir yorum değildir benimkisi. Rolex e karşı bir antipatim yada karşıtlığım söz konusu değil , kaldı ki bir saat sever olarak bir gün mutlaka bir Rolex sahibi olmak isterim .. Yıllardır kurumsal iletişim ve reklam pazarlama konularında çalışıyorum , ürünleri haricinde marka ve iletişim stratejisi sadece saat sektöründe değil tüm global markalar arasında bir üstün başarı örneğidir bana göre.

Doğun günüme 45 gün kadar kaldı , kendime bir doğum günü hediyesi yapmak üzere araştırmayı bir an önce bitirip , harekete geçmek istiyorum ,

sevgiler ,

serdar
Seiko Presage SARX009
Kullanıcı avatarı
Fergus

Mesaj Clk » 22 Tem 2010, 11:50

Tag Heuer Carrera Day-Date belki Omega PO ve Aqua Terra'ya direkt rakip degil ama kalitesi ve dizayni ile iki saate de agir basabilecek bir yapiya sahip. Bence son karari vermeden önce siyah kadran Carrera Day-Date incelemelisin.

Edit: Tag makine olarak belki 2500 ile rekabet edebilir ama AquaTerra ile girdigi her mücadeleden yenilgi ile ayrilacaktir.

Dogum gününü burada hep beraber yeni saatin esliginde kutlariz :)

Bülent
Kullanıcı avatarı
Clk

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 64 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners