Saat Tavsiye

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Saat Tavsiye

Mesaj CptOz » 01 Oca 2020, 23:19

Seiko 5 sports serisi nispeten daha yeni mekanizmalardan (7s36, 4r36 vs) daha büyükçe kasalı (41-45 mm) ve şu geçirmezligi daha iyi (100-200 mt) olan modelleridir. Military veya askeri ifadesi de saatin kadran yapısından, tarzından dolayı denir. Seiko 5 snk800 serisi mi Snzg 13-15 vs mi derseniz tabii ki sports model olan military (askeri) tarz olan snzg tavsiye ederim.
Ama bütçe olarak daha ucuz olan 200 mt su geçirmez Vostok Amphibian saatleri de düşünebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj mostwanted » 01 Oca 2020, 23:26

askeri ifadesi tarzından dolayı demek.daha dayanıklı olurlar diye düşünmüştüm.arkadaşım için dayanıklılık önemli.bu konuda çok dertli.forumda adını açıklamak istemediğim bir üyeyle vostok hakkında yazıştık saatinden memnun olduğunu ama hafif bir düşme sonucu yelkovanın yerinden çıktığını söylemişti
Kullanıcı avatarı
mostwanted

Mesaj Ankthas » 02 Oca 2020, 12:10

Sağlamlık arıyorsanız giriş sınıfı japon otomatik saatler pek uygun değil, en basitinden düşmede cam yere değerse en iyi ihtimalle çizilecektir safir olmadığı için. Ayrıca otomatik saatler düşmelere karşı çok dayanıklı değildir shock resistant olsa bile, mekanizmaları hassastır. Mıknatıslanmaya da açıklar ve baktığınız iki model de gene ciddi bir water resist ihtiva etmiyor, ben ellerimi yıkarken bile çıkarırdım o saatleri. Dayanıklılık birinci öncelik ise bütçe dahilinde iki önerim olacak:

1- Casio 5600 serisi. Beğendiğiniz modeli seçin, bütçe içerisinde güneş enerjili ve radyo kontrollu modeller de alınabilir. Burada bir üyemizin çok başarılı bir sağlamlık testi var:

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=12&t=26454&hilit=casio+test

2- Victorinox - INOX quartz, gene beğendiğiniz rengi seçin, bütçenin bir tık üstü ama 2. elde bütçeye yakın fiyata bulabilirsiniz:

https://www.amazon.com/Victorinox-Swiss-Army-Stainless-Swiss-Quartz/dp/B0147DQ1D0?th=1

Bunlar da İNOX için sağlamlık(işkence) testleri. Bu iki saati de tepe tepe kullanır arkadaşınız:

https://www.youtube.com/watch?v=YuPex9qEwKM

https://www.youtube.com/watch?v=KHpOjPS5aqk&t=90s

https://www.youtube.com/watch?v=xHsh4DmEpKY
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj CptOz » 02 Oca 2020, 12:21

1000 TL ye kadar alabileceğiniz tavsiye edilen otomatik saat markaları kabaca bellidir; Seiko, Orient, Citizen veya Vostok...
Düşme, çarpma, vurma gibi durumlarda her otomatik saat sorun çıkarabilir. Eğer sporda, yüzmede, dağda, bayırda kullanmalık bir şey isteniyorsa Casio G-Shock olabilir.
İlla otomatik olacak ise o fiyatlara seiko5 sports modellerden biri tercih edilebilir. Veya günlük kullanıma bir Vostok Amphibian, yanına bir de resmi bir model klasik seiko5 alınabilir.Forumdaki 2. el saatlere de bakın isterseniz. Karar ve zevk alıcıya kalmış artık...
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj mostwanted » 02 Oca 2020, 13:53

tavsiyeler için teşekkür ederim.arkadaşın aklına otomatik saati ben soktum şimdi tekrar pilli saate döndürmeye çalışsam tuhaf olur.muhtemelen n11 den seiko snzg17 yi alacak gibi duruyor.son olarak şunu sorayım sports la military arasında dayanıkılık açısından çok fark var mı
Kullanıcı avatarı
mostwanted

Mesaj Ankthas » 02 Oca 2020, 17:34

mostwanted yazdı:tavsiyeler için teşekkür ederim.arkadaşın aklına otomatik saati ben soktum şimdi tekrar pilli saate döndürmeye çalışsam tuhaf olur.muhtemelen n11 den seiko snzg17 yi alacak gibi duruyor.son olarak şunu sorayım sports la military arasında dayanıkılık açısından çok fark var mı

Hiç fark yok arada, mekanizma, işçilik vs olarak da dayanıklılık olarak da. Beelki snzg17 bir tık daha büyük olduğu için kasada kullanılan çelik malzeme daha kalındır ama yani pek bir şeyi değiştirmez. Siz arkadaşınıza saatini dikkatli kullanmasını salık verin.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj mostwanted » 02 Oca 2020, 20:16

Ankthas yazdı:
mostwanted yazdı:tavsiyeler için teşekkür ederim.arkadaşın aklına otomatik saati ben soktum şimdi tekrar pilli saate döndürmeye çalışsam tuhaf olur.muhtemelen n11 den seiko snzg17 yi alacak gibi duruyor.son olarak şunu sorayım sports la military arasında dayanıkılık açısından çok fark var mı

Hiç fark yok arada, mekanizma, işçilik vs olarak da dayanıklılık olarak da. Beelki snzg17 bir tık daha büyük olduğu için kasada kullanılan çelik malzeme daha kalındır ama yani pek bir şeyi değiştirmez. Siz arkadaşınıza saatini dikkatli kullanmasını salık verin.

çok teşekkürler dostum
Kullanıcı avatarı
mostwanted

Mesaj CptOz » 03 Oca 2020, 12:30

Snk800 veya Snzg olarak; Snzg modelleri tavsiye ederim. Kasa biraz daha büyük (41mm), bir tık yeni mekanizma 7S36 ve en önemlisi 100 mt su geçirmez. (snk modeller 30 mt, yani suya denize, yüzmeye pek gelmez) Snzg lerden de Snzg13 tavsiye ederim paslanmaz çelik kasa ve çelik bilezikle gelir. 17 model ise siyah ama kaplamadır ve çarpma, sürtme durumunda renk atabilir. K modeller halen uygun gibi ve alınabilir. Tavsiyem; Snzg13J ama olmadı ve pahalıysa Snzg13K...
(Snzg13J bende mevcut ve memnunum) Resim
Kullanıcı avatarı
CptOz

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 81 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners