2000 TL BÜTÇEYE UYGUN KULLANIŞLI OTOMATİK SAAT TAVSIYESI

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

2000 TL BÜTÇEYE UYGUN KULLANIŞLI OTOMATİK SAAT TAVSIYESI

Mesaj akseli » 12 Ağu 2019, 00:58

Merhabalar.

26 yaşındayım, avukatım. Bütçem doğrultusunda Türkiye'de bulabileceğim ve gerçekten gösterişten çok kaliteye önem veren biri olarak ömürlük hatta evladiyelik bir otomatik saat edinmek istiyorum.

Bütçe demişken şimdilik maksimum 2000 TL ayırabiliyorum. Otomatik saatler için bu rakam komik olabilir ama başlangıç olarak düşünmek lazım.

Kasa çapı olarak 40-42 mm arası, yuvarlak kasa, tercihen safir cam, tercihen gün ve tarih göstergesi olan, olabildiğince sade ve kullanışlı bir saat arıyorum.

Orient bambino modelleri önerilecektir illaki. Çok beğendiğim bir saat fakat daha çok dress watch kategorisinde kalıyor. Benim aradığım tarz 24 saat kolumda kalabilsin. Spora giderken de toplantıya giderken de kordonunu değiştirerek falan üzerimdekilere yakıştırabileyim istiyorum.

Böyle olunca geriye dalgıç saatleri ve pilot saatleri kalıyor sanırım.

Seiko skx007j modeli uzun süredir aklımda. Nato kordonlarla veya deri kordonlarla güzel gidebilecek bir saat. Uzun süredir videolarını izliyorum. Ancak henüz karar verebilmiş değilim. Kendine has bir tarihi ve hikayesi var bu beni çok çekiyor. Ayrıca tasarım olarak da her türlü kordon ve giyime uygun olabiliyor. Bu da önemli. Ama direk atlamak da istemiyorum. Farklı şeylerle kıyaslayıp kesin karar vermek istiyorum. Bu başlığı biraz da bu nedenle açtım.

Çok fazla klasik kaçmasa Tissot Everytime Swissmatic alabilirdim. İsviçre olması safir olması sade olması çok güzel. Ama dediğim gibi klasik yönü ağır basıyor. Bir de mekanizma olarak tam otomatik diyemiyoruz sanırım. Orada da bir şaibe var. Ayrıca ayağa düşmüş daniel wellington havası taşıması da olumsuz bir yönü.

Aynı şekilde Seiko'nun presage serisindeki cocktail time'lara da büyük ilgim var. Basit tasarımları çok ilgi çekici ama tam dress watch kategorisinde olmaları ve yüksek fiyatları beni durduruyor. Tissot'un visodate modelinde de aynı durumu yaşıyorum.

Pilot saatlerine özel bir ilgim var. Özellikle koyu zemin üzerine güçlü fosforlarla bezenmiş hoş göstergeleri çok beğeniyorum. Laco'nun şahane saatleri var. Ama herhangi bir otomatik modelini iyi bir fiyata Türkiye'de bulabilir miyim bilmiyorum.

Genel olarak ilgilendiğim tarzı yansıtabilmişimdir umarım. Basit ama şık tasarım, uygun fiyat, her tarza uyum sağlayabilecek bir otomatik saat arıyorum. Böyle olunca çok sayıda saat görmüş geçirmiş siz forum üyelerinden yardım istemekten başka çarem kalmıyor. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
akseli

Re: 2000 TL BÜTÇEYE UYGUN KULLANIŞLI OTOMATİK SAAT TAVSIYESI

Mesaj kiwi21 » 12 Ağu 2019, 01:07

Merhaba,

Yabancıların "daily beater" diye niteledikleri saatlerden arıyorsunuz anlaşılan ve tespitleriniz de oldukça yerinde. Aynı durumda olsam jubilee bilezikli bi skx007 alıp yanını da 1 siyah croco kayış, 1 kanvas kayış, 1 de turuncu silikon kayışla desteklerdim. :champ:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj ÜmitYüksel » 12 Ağu 2019, 09:37

akseli yazdı:Merhabalar.

26 yaşındayım, avukatım. Bütçem doğrultusunda Türkiye'de bulabileceğim ve gerçekten gösterişten çok kaliteye önem veren biri olarak ömürlük hatta evladiyelik bir otomatik saat edinmek istiyorum.

İşte herşey böyle başlıyor ama hiç evladiyelik olarak kalmayacak. Çünkü belli bir süre sonra zevkiniz değişecek çıtanız yükselecek forumda bir saat göreceksiniz bundan benimde olmalı diyeceksiniz. Kısacası şimdilik hoşunuza gideni alın ileride model veya tarzınıza göre farklı markalara modellere yöneleceksiniz. Forumdan önce nautica diesel slazenger Quantum momentus invicta casio suunto garmin gc gibi her amaca yönelik rengarenk ve farklı tarzlarda 80+ üzeri saate sahiptim.saatlerimde 44+ mm üstüydü.Foruma ilk üye olduğumda saat zevkim değişti şimdi maksimum taktığım 44 oda pilot saatinde. Şimdi 40-42 arası takıyorum.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ÜmitYüksel

Mesaj Mandos » 12 Ağu 2019, 09:52

Ben de saatin evladiyelik kalacağını düşünmüyorum. :) İlk başlarda “42 mm biraz küçük ama olsun” diyorken şu an bir daha 42 mm bir saat alacağımı sanmıyorum. Sizin tanıma uyan tek saat 007 bence de. Kauçuk kayışlı olanı almayın ama.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj CptOz » 12 Ağu 2019, 10:42

2000 TL ye kadar otomatik bir saat ve yeni olacaksa; Seiko, Orient ve Vostok bakacaksınız büyük ihtimal. Ilk otomatik saatiniz de olacak ise; sonradan bir çok saat alsanız bile bence evladiyelik olacak çünkü ilk ve araştırılıp, beğenilerek alınmış olacak ve bozulmadıktan sonra da kesinlikle saklanmalı.
Seiko SKX, Orient Ray, Mako tavsiyeleri alacaksınız bol bol. Beğenirseniz alın derim ama nedense ben SKX leri pek beğenmiyorum. Orient markasından o fiyata kadar gayet güzel, mekanizmasi kurmalı ve saniye durdurmalı, farklı modeller bulabilirsiniz. (Mesela Howard, Sentinel modeller) Hatta İsviçre Swiss Miltary, Roamer gibi markalardan da denk getirebilirsiniz. İkinci el düşünmezsiniz sanırım ama forumda mesela Victorinox bir saat satışta ve yeni gibi geldi bana, ona da bir bakın derim.
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj Ankthas » 12 Ağu 2019, 10:46

SKX007, SKX009, Seiko - Presage Cocktail Time ve Tissot - Visodate kullandım, şu anda elimde SKX009 var sadece bunlardan. Şayet ikinci el alacaksanız 2000 TL güzel bir bütçe. Bu dediğim saatlerin hepsini bu bütçe çerçevesinde alıp, farklı kayışlarla keyifle kullanabilirsiniz, sıkıldığınızda da bir sonraki seçeneğe geçebilirsiniz sonunda da neyi kullanacağınıza karar verirsiniz hepsi oldukça popüler modeller ve her zaman bu bütçe içinde ikinci ellerini bulabilirsiniz. Eğer sıfır alacağım diyorsanız artık SKX bile alamıyorsunuz sanırım 2000 TL'nin üzerine çıktı fiyatı, ancak bambino ya da seiko 5 olur, onlar da sizi tatmin etmeyecektir. Bence aradığınız saate en çok uyan SKX007 ile başlayın, mutlaka jubile bilezikli olsun :thumbup:
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj Ufkynl » 12 Ağu 2019, 11:11

Bahsettiğiniz saat için biraz daha bütçe biriktirin derim.
Bahsettiğiniz saat bir diver. Meslek icabı kolunuza takacağınız bir diver da 2000 i gecer.
Siz zaten araştırmanızı yapmissiniz. Ne kadar bütçe esneyebilirsiniz onun kararını verin cevap zaten ortaya kendiliğinden çıkacak.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Mesaj debra » 12 Ağu 2019, 11:30

Skx007 alın (jubilee bilezikle tabii) keyfinize bakın.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
debra

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 54 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners