Orient Fuz01002B0 yorum alabilir miyim?

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Orient Fuz01002B0 yorum alabilir miyim?

Mesaj yus49 » 25 Haz 2019, 09:34

En basindan beri otomatik saate yonlendirdim. İlla pilli alacaksa solar, eco-drive vs ustunde durdum. Ancak en sonunda gidip denemis ve begenmis bana da hayirli olsun demek dusecek, en azindan marka saatten ve imitasyon saatten kurtardim :roll:

Buraya konusunu acmamin tek sebebi saat hakkinda dogru duzgun bir yazi bulamamakti. Ve evet Turkiye disinda baska sitelerde bulamamam aklimda soru isareti yaratti. Ozelliklerini vs yazmislar birakmislar. Detayli bir inceleme olsaydi almasi ya da almamasi yonunde daha mantikli bir aciklama yapabilrim diye dusunmustum.

Herkese verdigi cevaplar icin tesekkur ederim.
Kullanıcı avatarı
yus49

Mesaj Aequidas » 25 Haz 2019, 10:39

justaguy yazdı:
Aequidas yazdı:Cok merak ettim ama yurtdisi fiyati bilin diye paragraflarca yazmissiniz ,burda alisveris yapanlara akilsiz ,esnaflarada uckagitci, insanlari kandiran demeye getirmissiniz lafi fiyat belirlenirken kac tane tane etki eden faktor var ??isletme kirasi,calisan ucretleri vs.bunlar urun fiyatina ekleniyor,yoksa sizin gibi internet arama motoru herkezin parmaklarinin ucunda...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tüm esnaf tabi ki üç kağıtçı değil fakat aralarındaki "iş bilir"ler de hiç az değil. Örnek vereyim, Aynı saat bir satıcıda 1000 TL, diğer satıcıda 2000 TL ise ben o işte bir bit yeniği ararım. Ya biri teşhir ürünü iteliyordur ya da diğeri fazla fiyat veriyordur. Hatta aynı saati 2000 TL'ye satan satıcı ilanı çekince, 1000 TL'ye satan satıcı da fiyatı 2000 yapıyorsa o işte bir iş vardır.

Yurtdışından fiyat araştırmasına gelince. Ben ne zaman saat alacak olsam o araştrımayı yaparım. Gümrük, kargo vb. dahil yurtdışındaki satıcının verdiği rakamın 2 katına saatler satılıyor. Yurtdışındaki adamların da buradkine benzer giderleri var. Belki de daha fazla. Ülkemizdeki esnafın çok dürüst olduğunu düşünüyorsanız siz yutdışındaki fiyatları araştırmadan gönül rahatlığıyla alışverişe devam edebilirsiniz tabi :thumbup:

Burada kimsenin esnafın avukatlığını veya savcılığını yapmasına gerek yok. Tüm esnaf bir değil, aralarında pırlanta gibi insanlar olduğu gibi, güvenilmez ve "üçkağıtçılar" da var. 60 liraya saat pili değiştirip, uygun boyda contası yok diye başka boy contayı kıvırıp kapağı kapatan adamlardan bahsediyoruz. Bunu kendi gözümle gördüm :shock:

İnternette Türkiye dışında adı geçmeyen bir saati almak kesinikle risk. Fiyat karşılaştırması buzdağının görünen kısmı. Saat belli ki artık üretilmiyor. Neden üretilmiyor? Bir kusuru mu vardı? Orient dünya pazarına veya Japonya vb gibi önemli pazarlara mı sokmadı? Önemsiz gördüğü pazarlara mı vermeyi uygun gördü? Saatin bir kusuru vardı da bir sonraki modelde düzeltti de, dediğim gibi önemsiz gördüğü pazarlara mı iteledi? Belki de Orient'in öyle bir modeli yok :?:

2004 yılından beri yurtdışında ikamet ediyorum ama bu kadar kendi ülke insanını kötüleyen kafa yapısına katlanamıyorum iki lafınızdan biri yurtdışı...

Dışardan yurtdışı çok ışıklı gözüküyorum sanırım yurtdışında bahsettiğimiz esnaflardan yokmu sanıyorsunuz??

Neyse konu amacından sapıyor uzatmıcam 1-2 esnaf için evine ekmek götüren insanları dolandırıcı gibi lanse edilmek hoş değil,iyi günler

Kullanıcı avatarı
Aequidas

Mesaj justaguy » 25 Haz 2019, 11:03

Aequidas yazdı:
justaguy yazdı:
Aequidas yazdı:Cok merak ettim ama yurtdisi fiyati bilin diye paragraflarca yazmissiniz ,burda alisveris yapanlara akilsiz ,esnaflarada uckagitci, insanlari kandiran demeye getirmissiniz lafi fiyat belirlenirken kac tane tane etki eden faktor var ??isletme kirasi,calisan ucretleri vs.bunlar urun fiyatina ekleniyor,yoksa sizin gibi internet arama motoru herkezin parmaklarinin ucunda...

Tüm esnaf tabi ki üç kağıtçı değil fakat aralarındaki "iş bilir"ler de hiç az değil. Örnek vereyim, Aynı saat bir satıcıda 1000 TL, diğer satıcıda 2000 TL ise ben o işte bir bit yeniği ararım. Ya biri teşhir ürünü iteliyordur ya da diğeri fazla fiyat veriyordur. Hatta aynı saati 2000 TL'ye satan satıcı ilanı çekince, 1000 TL'ye satan satıcı da fiyatı 2000 yapıyorsa o işte bir iş vardır.

Yurtdışından fiyat araştırmasına gelince. Ben ne zaman saat alacak olsam o araştrımayı yaparım. Gümrük, kargo vb. dahil yurtdışındaki satıcının verdiği rakamın 2 katına saatler satılıyor. Yurtdışındaki adamların da buradkine benzer giderleri var. Belki de daha fazla. Ülkemizdeki esnafın çok dürüst olduğunu düşünüyorsanız siz yutdışındaki fiyatları araştırmadan gönül rahatlığıyla alışverişe devam edebilirsiniz tabi :thumbup:

Burada kimsenin esnafın avukatlığını veya savcılığını yapmasına gerek yok. Tüm esnaf bir değil, aralarında pırlanta gibi insanlar olduğu gibi, güvenilmez ve "üçkağıtçılar" da var. 60 liraya saat pili değiştirip, uygun boyda contası yok diye başka boy contayı kıvırıp kapağı kapatan adamlardan bahsediyoruz. Bunu kendi gözümle gördüm :shock:

İnternette Türkiye dışında adı geçmeyen bir saati almak kesinikle risk. Fiyat karşılaştırması buzdağının görünen kısmı. Saat belli ki artık üretilmiyor. Neden üretilmiyor? Bir kusuru mu vardı? Orient dünya pazarına veya Japonya vb gibi önemli pazarlara mı sokmadı? Önemsiz gördüğü pazarlara mı vermeyi uygun gördü? Saatin bir kusuru vardı da bir sonraki modelde düzeltti de, dediğim gibi önemsiz gördüğü pazarlara mı iteledi? Belki de Orient'in öyle bir modeli yok :?:

2004 yılından beri yurtdışında ikamet ediyorum ama bu kadar kendi ülke insanını kötüleyen kafa yapısına katlanamıyorum iki lafınızdan biri yurtdışı...

Dışardan yurtdışı çok ışıklı gözüküyorum sanırım yurtdışında bahsettiğimiz esnaflardan yokmu sanıyorsunuz??

Neyse konu amacından sapıyor uzatmıcam 1-2 esnaf için evine ekmek götüren insanları dolandırıcı gibi lanse edilmek hoş değil,iyi günler

Konuyu farklı yerlere çekmeye çalışıyorsunuz fakat komik oluyor :lol: "Ben şu kadar zamandır yurtdışında yaşıyorum, buradaki insanlar şöyle, böyle" laflarını illaki bir yerlere sıkıştırmaya çalışınca daha da komik oluyor :lol: Kaç yılından beri nerede ikamet ettiğiniz tamemen konu ile alakasız ama yine de tebrik edeyim içinizde kalmasın :thumbup:

Bu başlıktaki bir diğer mesajlara, bir de kendi mesajlarınıza bakın. Sizin mesajlarınızda tek bir faydalı bilgi yok malesef. Varsa yoksa tartışma amaçlı konu ile alakasız mesajlar.
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj rolexcollector » 25 Haz 2019, 11:14

Xhantos yazdı:

Bizim esnafı biz biliriz, biz bizeyiz :) Alışveriş yapan akılsız değil ama azıcık fiyat bilecek, azıcık da pazarlık etmesi gerektiğini bilecek, yoksa 'gereğini' yapıyorlar. Hayatta en sevmediğim şey pazarlıktır, ama fiyatlara pazarlık payı koyuyorlar, yapacak birşey yok. ABDde de, Tokyo'da da dükkan kirası, vergi ve çalışan ücreti var, edilecek kar var, bunlar ürün fiyatına ekleniyor. Ama nedense bizdeki fiyatlar oranın mağaza fiyatları üzerinden başlıyor. İyi dürüst esnafı tenzih ederim ama İstanbul'da taksiye binip yolu bilmediğinizi belli edin bakalım başınıza ne geliyor, nasıl bir İstanbul turu atıyorsunuz ve esnafımız nasıl plaka kirasını çıkartıyor :)

Hepsiburada, gittigidiyor vb. siteler, orada mağaza açınca yüzde 10dan başlayan komisyonlar alıyorlar. Ama bakıyorsunuz, esnafın kendi sitesinde de fiyatlar aynı (yani esnafın doğrudan cebine giren, örnek olsun, yüzde 10 daha fazla oluyor). Şimdi bunun parmağımın ucundaki motorla ilgili bir açıklaması malesef yok :)
Şunu da düşünün,
10% komisyon verdiği sitede fiyat 110 lira, kendi sitesine 100 yazdığında bu siteler kabul eder mi?
Oradan yaptığı ticaret hacmi nedeniyle kendi sitesinde fiyatı tabii ki düşüremez.
Ama online olmayan bir mecrada pazarlıkla 100 e alırsınız o saati.
O kadar basit değil herşey daha geniş perspektiften bakmanız lazım[emoji106]

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
The best , or nothing..
Instagram : rolex.collector
Kullanıcı avatarı
rolexcollector

Mesaj Aequidas » 25 Haz 2019, 11:16

Konuyu farklı yollara saptıran sizsiniz kendi ülkesinin esnafını kötüleyip dışardakini allayıp pullayanda sizsiniz...komik olan ne anlamadım burda?

Kullanıcı avatarı
Aequidas

Mesaj Aequidas » 25 Haz 2019, 11:22

Ben hangi yazdığım yazıda yurtdışındakini övdüm??
sadece anlatmak istediğim yurtdışındada o bahsettiğiniz esnaflardan var türkiyede olduğu gibi
1-2 kişi yüzünden Türkiyedeki esnaflar dolandırıcı yakıştırması yapmak hoş olmadığını söyledim ki bu siteyi okuyan binlerce insan var yanlış yönlendirme yapmamak gerek.

Kullanıcı avatarı
Aequidas

Mesaj Xhantos » 25 Haz 2019, 14:50

rolexcollector yazdı:Şunu da düşünün,
10% komisyon verdiği sitede fiyat 110 lira, kendi sitesine 100 yazdığında bu siteler kabul eder mi?
Oradan yaptığı ticaret hacmi nedeniyle kendi sitesinde fiyatı tabii ki düşüremez.
Ama online olmayan bir mecrada pazarlıkla 100 e alırsınız o saati.
O kadar basit değil herşey daha geniş perspektiften bakmanız lazım[emoji106]

Olay hiç basit değil fazlasıyla farkındayım ancak genel resmi verebilmek için detaya girmemek bazen daha doğru gibi oluyor :)

Kredi kartı olayı benzeri. Şöyle ki, kartla veya nakit fiyat aynı diyorlar çünkü kart sözleşmesi bunu gerektiriyor, ama yüzde 2-3-5 neyse her alışverişten banka kendi haracını alıyor (ciro şartı var bazı bankalarda vs. o iş de o kadar basit değil). Fiyatlarda doğal olarak biraz şişiyor. Alışveriş nakit olursa, satıcıya kalıyor bankanın yüzdesi. Kart kabul etmezse fiyatını ucuzlatabilir ama insanlar kartla almak istiyor, sadece taksit değil bankanın sunduğu başka hizmetler de var, banka aldığı komisyonu 'bence' hakediyor. Ama satıcı nakit yaptığı satıştan aldığı o ekstra yüzdeyi hiç haketmiyor. Tek büyük satış için pazarlık yaptınız diyelim, şu anda tüm marketlerde bile durum böyle. Ben de elbette nakit yerine kartla ödeme yapıyorum, kendini besliyor bu döngü.

Bir süre sonra belki pazarlık yapacak yüzyüze konuşacak insan kalmayacak ya da satışlar o mecrada o kadar azalacak ki 'esnaf' online fiyatından offline'da taviz vermeyecek. Olan tüm fiyatlara Hepsiburada, n11, gittigidiyor, Amazon vs. online satış komisyonu eklenmiş olacak, 'offline' dükkandan alsanız bile. Satıcı oraya verdiği komisyonu, aynı kredi kartı komisyonu gibi, 'reklam' gideri olarak düşünebilir. O zaman söyleyecek söz de kalmaz aslında. Sadece herşeyin fiyatı şişmiş olur.

Nasıl ki mortgage kredisi yokken, insanlar ancak peşin paraya ev alırken fiyatlar düşüktü, krediler artınca talep arttı, ev emlak fiyatları coştu, yine benzer şekilde, sisteme girmeyen zarar ediyor, o nedenle sisteme girmek gerekiyor. Birileri aradan kendi komisyonunu alıyor.

Ben zor kazandığım paramı harcarken elimden geldiği kadar kazıklanmamaya çalışırım, zaten ötesinde başka birşey yapmaya gücüm yetmez.

(Acelem olduğu için uzun yazdım, kusura bakmayın)
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj raven » 26 Haz 2019, 13:05

Xhantos yazdı:
raven yazdı:
Xhantos yazdı:Pilli seviyorsa Casio Edifice serisine bir baksın, 400-500 TLye belki gerçekten güzel birşey beğenir ve sonuçta bu dönemi ucuz atlatır.

Her durumda fazla üstelemeyin, otomatik yani mekanik saatlerin daha 'anlamlı' olduğundan bahsedin, kulağının kenarında dursun. İleride anlarsa size hak verir. Ama şimdi sizin yüzünüzden beğendiği saatin yerine daha az beğendiği bir saati alırsa iyi olmaz. Zaten ileride de anlamazsa kendisi için en doğru seçimi yapmış olur.

Bu modelin pek referansı yok gerçekten. Bir tek 2-3 yıl öncesinden bir Endonezya sitesinde 850TL karşılığı satışı görünüyor ama site ne kadar faal anlayamadım. 2 de yunanistan sitesinde görünüyor ama oralarda satışta yok. ABD ve Japonya'da Amazon'da satışta yok. Bunlar çok iyi işaretler değil.

Neden iyi işaretler değil?
Saat Türkiye’de de güvenilir sitelerde satılıyor. Büyük saat seviyorsa ve beğendiyse illa otomatik olması gerekmiyor. Örneğin 50 dolarlık Çançinçon marka mı 300 folarlık pilli japon ya da swiss mi alınır?
Bu da güvenilir siteye örnek:

https://www.kosovalisaat.com/urun/orien ... gJdS_D_BwE

Neden iyi işaretler değil?

Neyseki artık ülke içinde milletin esnaf kısmının milletin geri kalanını keriz yerine koyup düdükleyemeceği, bilgiye erişimin kolay olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Orient saat markası yabancı, Japon, hatta sahibi Japon Seiko Epson grubu (yani Türk malı yerli ürün değil). Google icat olmuş, her bilgi elimizin altında, bir tık ötede. Ben bir saat modelini aradığımda sadece TR sitelerinde, 2 tane yunan sitesinde (o da satılmıyor), 1 de Endenozya sitesinde referans bulabiliyorsam, ne düşünmek gerekir? Aynı şey sevdiğiniz birisinin ameliyatında kullanılacak bir tıbbı malzeme için başınıza gelse, alternatif ürün dünya çapında forumlarda tartışılmış, YouTube'da onlarca (yerli yabancı) incelemesi olan, üreticinin sitesinde bir ürün sayfası olan, 'mekanizması' ne görebildiğiniz, Amazon ABD, Japonya, Almanya sitelerinde satışta olan, onlarca satın almış kişiden yorumları olan bir ürün olsa?

Niye bu saat ABDde satışta değil? Ya da Japonya'da? Bunun çok güzel mantıklı cevabı olabilir, ama bilmek isterim.

Daha fazla uzatmayayım da iyi işaret değil bu durumlar. İncelemeyi geçtim, doğru düzgün yurtdışı fiyatını göremiyorsunuz.

Kosovalı saati duydum, alışverişim olmadı ama ters yönde bir bilgim olmadığı için güvenirim. Yalnız fiyatına güvenmem (kimseninkine güvenmiyorum). Saatler mücevherat sayılmaya başlandığından beri fiyatlar çok şişirme. İthalatçıcının / dağıtıcısının tavsiye ettiği fiyattan saat alan var mı? Varsa da bundan pişman olmamış olan var mı? Yapılan indirimlere inanıyor musunuz? Herkes tutturabildiği fiyata satıyor, özellikle çok bilinirliği olmayan çok yüksek fiyatlı olmayan ürünleri.

Pilli bir saatte, saatin maliyeti satış fiyatına göre komik kalacaktır. Yurtdışında 100 dolar olan saati burada 300 dolar + KDVye satanlar var. Yurtdışı fiyatını bilin, yine de isterseniz alın. Bu devirde bilmeden almak olmaz.

Elbette kişinin beğendiği saati alması esastır, ben de onu yazdım zaten. Ama bir olasılık eğer saat işine ciddi dalarsa otomatik saat isteyecektir, keşke o zaman otomatik alsaydım diyecektir. Benim dediğim sadece bu.

Fiyat konusunda haklısınız. Fiyatlar internette de dükkanda da çok değişken. Tabi bunun çeşitli sebepleri olsa da son kullanıcı olarak uygun fiyatlı almak akılcı olur. Bununla birlikte bir markanın bir modelini yabancı sitelerde görmek ya da görmemek kriter olamaz. Çünkü her model her ülkeye gitmiyor. Ayrıca model eski olup o ülkelerde bitmiş olabilir ki her ülkeye aynı sayıda model de gitmiyor. Saat eski model olsa da kişi beğenmiş ise alıp takabilir.
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 62 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners