Orient Blue Ray II(FAA02005D9) Hakkında

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Orient Blue Ray II(FAA02005D9) Hakkında

Mesaj sambadejan » 22 Eyl 2018, 03:21

Herkese hayırlı günler. Orient Blue Ray II(FAA02005D9) modelli saati beğendim. Bu saat hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Eğer onay verdiğiniz takdirde bu benim ilk otomatik saatim olacak.

Bir süredir forumdaki rehber konulardan bir şeyler öğrenip doğru karar vermek adına araştırmalar içerisindeyim. Fakat saat dünyası hiç bilmediğim bir konu olduğundan ve artık yazılanları oku oku… her şey soyut bilgiden ibaretmiş gibi oluyor. Ve böyle durumlarda artık somut bir adım atıp, tecrübe ede ede öğrenesi geliyor insanın. Bu aşamada saat almaya karar verdim. Öncelikle forumdaki rehber konulardan öğrendiklerimin sonucunda kafamda şekillenen her şeyi samimi bir şekilde açık açık anlatmaya çalışacağım. Yazacaklarım biraz uzun olacak gibi görünüyor şimdiden affınıza sığınıyorum, fakat amacım kendimi iyi anlatarak kendimin yorulup, sizin cevap vermenizi kolaylaştırmak. Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Yardımlarınızın veya görüşlerinizin sonucuna göre ya otomatik bir saat alacağım ya da bu işten net bir kararla vazgeçeceğim. Sözlerime şöyle giriş yapayım.

1-)İlk olarak forum içerisinde okuduğum bir yazıda arkadaşın birisi “eğer otomatik saatlere merakınız varsa alın, yoksa bu işe kalkışmayın” *gibisinden* söz etmişti. Şimdi bu soruyu kendime sorduğumda böyle bir merakım yok benim. Saat almaya ilk karar verdiğimde moda marka bir saat beğenmiştim ve bu forumda moda marka saat almanın verdiğin paranın karşılığı olmadığını öğrendiğimden sonra otomatik saate yöneldim. Saat almak istememdeki amacım ise tamamen aksesuar amaçlı.

2-)Yine başka bir konuda günlük aktivite konusuna değinilmiş. Günlük aktivite konusuna gelince, açıkçası asosyal biriyim. Sağlık çalışanıyım, ayda ortalama 8-10 defa 24 saat nöbetimi tutar evime gelirim. İzinli olduğum günler ise pek evden dışarıya çıkmam. Ev içerisinde kesinlikle saat kolda duramam. Kısaca hareketsiz bir yaşam biçimim mevcut. Genelde saat masanın üzerinde duracak gibi görünüyor. Şimdi saydığım ilk iki maddeyi beraber değerlendirdiğinizde bana otomatik saat gider mi? “Yok, gitmez.” diyorsanız yazdıklarımın devamını okumanıza gerek yok. Şayet cevabınız “bu durumlar sıkıntı oluşturacak durumlar değil” ise yukarıdaki Orient modeli hakkındaki görüşlerinizi almaya artık başlayabilirim.

3-)Eğer modeli onayladığınız takdirde, hangi siteden/sitelerden bu saati sağlıklı ve de uygun bir fiyata temin edebilirim?

4-)Şimdi saati aldık ve elimize geçti diyelim. Daha önce hiç otomatik saat kullanmadığım ve bilgi sahibi olmadığım için, ben zannediyordum ki “saati aldık, kolumuza taktık o iş tamam, artık torunuma kadar aktarabilirim” diye. Bu yüzden nasıl kullanmam gerekeceği konusunda öğrendiklerimi eğer doğruysa aynı başlık altında onaylamanızı istedim. Rehber konulardan öğrendiğim bilgilere göre kullanırken; “Saati kurmak için, kurma kolu en sona dayandığında kurma işlemi tamamlanmış oluyor(Tam olarak kaç defa çevireceğimize dair kesin bir sayı/rakama rastlamadım). Saati aldığımız ilk iki ay boyunca yaklaşık 48 saatte bir kurmalıyız. İki aylık süre sonrası 24 saatte bir kurmaya devam edeceğiz ve zaman zaman saatin deşarj olmasını sağlamamız gerekiyormuş. 4-5 yılda bir ise yağını değiştirmemizde fayda varmış...“ Bu bilgileri alacağım saati kullanırken de aynı şekilde uygulamak mıdır bu işin doğrusu? Yani bu işin rutini bu şekilde midir? Bilmediğim başka şeyler de varsa kısaca eklerseniz memnun olurum.

5-)Ve son olarak da bonus sorum olsun bu; yakın bir zaman önce başka bir Orient modelini beğenmiştim ve forumdaki arkadaşlar sağolsunlar o saatin üretiminin bittiğini söylediler. Tezgâhta bekleyen saatlerin yağlarının kuruma ihtimali vs. oluyormuş. Benim de aklıma sonradan şu soru geldi: Diyelim ki üretimi devam eden bir saati sipariş verip alacağız. Youtube’da yukarda belirttiğim modelin birkaç kutu açılım videolarına bakmıştım ve dikkatimi çekmişti, kutudan çıkan saatler hep çalışır vaziyette çıkıyordu. Bizim alacağımız saatlerin tezgâhtaki durumu ne oluyor acaba? Çalışır vaziyette mi oluyorlar? Eğer çalışır durumda olmuyorsalar, bu sefer alacağımız saatin eskiden mi üretilmiş olup olmadığını nasıl anlayacağız? Ya da bu sorun teşkil edebilecek bir durum mudur?

Sormak istediklerim şu aşamada bu kadar. Eğer bu saat için onay verirseniz bu modeli almayı düşünüyorum. Varsa, başka önerilerinizi veya fikirlerinizi öğrenmek isterim. Baya uzun oldu farkındayım, özür dilerim, hakkınızı helal ediniz. Umarım benim durumumda olanlar veya kafasında benzer sorular bulunduran diğer arkadaşlar içinde yararlı olur.
Kullanıcı avatarı
sambadejan

Re: Orient Blue Ray II(FAA02005D9) Hakkında

Mesaj Pardayan » 22 Eyl 2018, 05:14

Saat güzel olmasına güzel de, " evde saat kolumda durmam çıkarırım, hareketsiz bir yaşam tarzım var" dediğinizden dolayı otomatik bir saatin size uygun olduğunu düşünmüyorum . Alın bir quartz saat tepe tepe kullanın. Ayrıca otomatik saate alternatif olarak bir moda markası saat almak zorunda değilsiniz . Piyasada gerçek "saat markası" olup quartz mekanizma kullanan yüzlece marka ve saat var.
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Mesaj ekdellal » 22 Eyl 2018, 09:40

Bence de otomatik alma. Solar saat öneririm. Kolay gelsin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Mesaj morningstar » 22 Eyl 2018, 10:57

Güzel bir araştırma yapmışsın ve iyi bir saat beğenmişsin.
Baktığın saat tam kurulduğunda 40 saat güç rezervine sahip bir saat
Saatinin durmasını istemezsen 2 günde 1 tam kurarsın sorun olmaz.
Türkiye'de Orient in disbiritör ü Aslan Saattir onları arayıp sorabilirsin tabii başka güvenilir sitelerde mevcut fakat benim çok bilgim yok bu konuda diğer üyeler yardımcı olacaktır.
Kutu açılışlarında açılan saatlerin çalışır olma sebebi kargonun taşıma esnasında sürekli sallandığı içindir.Vitrinde duran saatler genelde kullanılmaz.
Uzun süre kullanılmayan saatler 1-2 yıl üstü elbette bir bakıma ihtiyacı olur
Başka öneriler istemişsin benim aklıma gelen direk seiko 5 serisi tabii yine otomatik istersen her tür saat mevcut ve yine mekanizmaları sağlamdır.Bunların dışında solar saatlerede göz atabilirsin daha önce hiç solar saat kullanmadığım için marka veya model söyleyemiyorum
fakat bunlarda saat incelemeleri kategorinde mevcuttur.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Kullanıcı avatarı
morningstar

Mesaj CptOz » 22 Eyl 2018, 12:07

Mekanik veya otomatik saat merakım ve ilgim yok demişsiniz; böyle bir ilgi ve sevginin oluşmayacağını düşünüyorsanız kuvars veya dijital marka bir saat almanız yeterli olabilir. Fiyat olarak da daha uygun olur. Fakat düşündüğünüz Orient modeli ikonik ve güzel bir otomatik saat olup, yine de onu tavsiye ederim, pişman olacağınızı düşünmüyorum. Zamanla aranızda bir bağ, sevgi gelişebilir...

Sent from my SM-C7000 using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj braveagle72 » 22 Eyl 2018, 12:12

Yakın zamanda Orient Ray almış biri olarak düşüncelerimi yazayım kaba taslakta olsa; öncelikle çalışma hayatında olmadığımdan dolayı sizin benden daha fazla hareketli yaşantınız var. Benim düşüncem bunu kafanıza fazla takmayın saat sıkıntı çıkarmıyor. Üstelik Orient Ray' de kurma imkânı da yok günlük kullanırsanız bir sıkıntı çıkaracağını sanmam.

Yeni bir otomatik saat kullanıcısı olarak öğrendiklerimi yazalım;

1- Otomatik saat gerçekten merak ve ilgi işi. Vücudunuzu bir parçası gibi görmeniz ve düzenli takmanız lazım. Zirâ sizinle birlikte yaşayan bir parça gibi. Düzenli kullanımda güç rezervi daha sağlıklı dolacağı için saat durmaz.Şayet alternatif saatiniz var ise günü birlik kullanıırsınız yada haftada bir sallayarak yada takarak çalışmasını sağlarsınız. İş aksesuar amaçlıya gelince başka alternatiflere yönelmek daha doğru gibi geliyor. Şayet mekanik saat olsun derseniz kinetik veya solar da düşünülebilir.
2- Yukarıda belirttim
3-Hangi sitelerden sorusuna forumda önerilen sitelere bir göz atın derim
4-Kurmalı saatlerde sitedeki öneriler 20-30 defa kurmak veya kol sona ulaşana kadar kurmak şeklinde, en sonda zorlamamak lazım. Elle kurmalılar da tavsiye edilen günlük aynı zaman diliminde kurmanızdır. Ama tam otomatikler de buna ihtiyaç yoktur. 5 yılda bir yağlanıp bakım yaptırılmalı. Arada bir deşarj olması iyi olur diye forumda belirtilmişti. Bengi Saat Cengiz Usta nın bu konuda yazıları var bir araştırın
5-Orient Ray II için sıkıntı olacağını sanmam Zirâ yeni üretim. Diğer forumdaşlar bilgi yazarlar

Ben kendi adıma memnunum. Kolda duruşu olsun, kalite hisse olsun. Belki iki vidalı tepe olması bazılarına hoşuna gitmeyebilir ama benim hoşuma giden bir ayrıntı. Tam bir diver modeli benim için. Tek beğenmediğim yeri tarih göstergesi, olmasa daha güzel olurmuş.

Yeni otomatik saat kullanıcısı biri olarak umarım bir fikir verebilmişimdir.
Kullanıcı avatarı
braveagle72

Mesaj Maradona » 22 Eyl 2018, 12:46

Seiko, Citizen ya da Casio marka güneş enerjili bir model sizin için çok daha uygun bence de... ;-)
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj HknDrsn » 22 Eyl 2018, 13:47

Bir ara bende orient ray 2 düşünmüştüm fakat camından dolayı vazgeçmiştim hardlex yada safir olsaydı daha iyi olurdu. İmkan el veriyorsa seiko turtle serisinede bakabilirsiniz.
referans
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=244&t=22863
Kullanıcı avatarı
HknDrsn

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 118 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners