Omega Genéve Automatic Vintage 70's Cal. 1012 Bilgi

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Genéve Automatic Vintage 70's Cal. 1012 Bilgi

Mesaj AlkanC » 19 Eyl 2018, 14:19

Arkadaşlar merhabalar,

Sizlere sormak ve danışmak istediğim bir konu var.

Rahmetli babamın bir saati var. Tam adı konu başlığında yazmakta. Otomatik bir saat. 1975 yılında anneannem babama annemle yaptıkları nişan sırasında hediye olarak almış. Ancak maalesef 2000 yılında vefat etti ve 18 yıldır özenle sakladık. Kısacası 43 yıllık geçmişi olan bir saat.

Özelliklerine gelince;

- Paslanmaz Çelik Kasa ve Paslanmaz Çelik Metal Kayış
- 36mm x 43mm
- Kadran: Gümüş

Saati son 20 - 25 gündür ben kullanıyorum. Mükkemmel bir şekilde çalışmakta. Dakikada geç kalma gibi bir sorunu bulunmuyor. İçini, arka kapağının kenar lastiğini değiştirmek için bir kere açtırtmıştı babam o kadar.

Manevi değerine paha biçemem. Ancak Chrono24'te yaptığım uzun soluklu bir araştırmadan sonra saatin aşağı yukarı ne kadar edebileceğine karar vermek istiyorum ve sizlerden yardım rica ediyorum.

Fotoğraflarını koyacağım. Şimdilik temsili olarak bir koyayım.

Resim

Hepinize iyi günler dilerim.
Kullanıcı avatarı
AlkanC

Re: OMEGA Genéve Automatic - Vintage 70's - Cal. 1012

Mesaj rolexcollector » 19 Eyl 2018, 19:49

Chrono nun %10 15 yukarıda olduğunu düşünirseniz 3000 - 2500 aralığında etmesi lazım temizliğine göre. ResimResim

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
The best , or nothing..
Instagram : rolex.collector
Kullanıcı avatarı
rolexcollector

Mesaj Ankthas » 19 Eyl 2018, 21:04

Öncelikle babanıza Allah rahmet eylesin, toprağı bol olsun. Aynı saatin altın kaplamalı olanının forumda 1200 TL'ye(belki de pazarlık payıyla birlikte daha az) gittiğini düşünürsek benim tahminim babanızın saatinin de maddi değeri bu civarda olacaktır, Chorno24 çok iyi bir referans olmuyor. Fiyat kondisyona ve parçaların orjinalliğine göre değişiklik gösterecektir.

Umarım satmayı düşündüğünüz için sormuyorsunuzdur çünkü çok değerli ve anısı olan bir saat. Son olarak uzun süredir kullanılmıyor ve bakımı yapılmadıysa her ne kadar dakik çalışsa da bir bakım yaptırmanızda fayda var. Geçen sürede içindeki yağlar kurumuş olabilir ve yağsız şekilde birbirine sürtünen parçalar saatte geridönülmez sıkıntılar oluşturabilir. Bu da bahsettiğim forumda yeni satılan saat:

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=202&t=28399#axzz5RI82Xek4
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj AlkanC » 20 Eyl 2018, 02:25

Öncelikle teşekkürler.

@Ankthas: Eklediğiniz linkteki saat ile bendeki saat aynı değil. O Seamaster imiş. Fakat kalibre olayı aynı.

Chrono24'e zaten bakmıştım. Fakat benim baktıklarım 4000 - 7000₺ arasında değişiyor durumuna göre. Ancak dediğim gibi Chrono24'e koymayı düşünmüyorum.

Omega (Rotap)'a sordum kontrol ve ihtiyacı varsa servis ücretine 1.500 - 2.000₺ gibi bir masraf çıkacağını söylediler ancak genel olarak sorunsuz çalıştığı için hiç ihtiyacı da olmayabilir dediler.

Özetle maalesef Türkiye'de her şeyde olduğu gibi bu konuda da kimse esas değerini vermiyor. Evet, "zerre içimden gelmese de" satmayı düşünüyorum. Çünkü Aralık 2017 - Temmuz 2018 tarihleri arasında ciddi bir sağlık sorunu yaşadım ve muayene ücretleri, tahliller ve ilaçlar derken yaklaşık 15.000₺ gibi bir harcamam oldu. İşten istifa etmek zorunda kaldım. Birikimim de bir noktada tükendi ve bu yaşta kimseye muhtaç olmamak için saati satmayı düşünüyorum. Ankara'da birkaç saatçi ile görüştüm, bana kalkmışlar letgo'da, sahibinden'de satışa çıkartabilirsiniz diyorlar. Bu saat oralarda satılacak bir saat değil ne yazık ki. Ki zaten satılmazda.

Hadi bir şekilde tekrar işe girip (ki öyle rezalet bir döneme denk geldim ki ülkenin durumu da ortada) borçlarımı öyle ya da böyle hallederim o problem değil, saati de satmayayım, tamam. Bakımını Omega'ya yaptırıp Allah ömür verdikçe bende kullanayım diyeyim de bilmem kaç sene sonra kimse yüzüne bakmaz bu saatin. Satılacaksa değerini bilecek ve saate gözü gibi bakacak birine satmak isterim. O da en azından kısa vadede mümkün görünmüyor anlaşılan.

Sağlık olsun ne diyelim... :(
Kullanıcı avatarı
AlkanC

Mesaj Pardayan » 20 Eyl 2018, 03:28

AlkanC yazdı:Öncelikle teşekkürler.

@Ankthas: Eklediğiniz linkteki saat ile bendeki saat aynı değil. O Seamaster imiş. Fakat kalibre olayı aynı.

Chrono24'e zaten bakmıştım. Fakat benim baktıklarım 4000 - 7000₺ arasında değişiyor durumuna göre. Ancak dediğim gibi Chrono24'e koymayı düşünmüyorum.

Omega (Rotap)'a sordum kontrol ve ihtiyacı varsa servis ücretine 1.500 - 2.000₺ gibi bir masraf çıkacağını söylediler ancak genel olarak sorunsuz çalıştığı için hiç ihtiyacı da olmayabilir dediler.

Özetle maalesef Türkiye'de her şeyde olduğu gibi bu konuda da kimse esas değerini vermiyor. Evet, "zerre içimden gelmese de" satmayı düşünüyorum. Çünkü Aralık 2017 - Temmuz 2018 tarihleri arasında ciddi bir sağlık sorunu yaşadım ve muayene ücretleri, tahliller ve ilaçlar derken yaklaşık 15.000₺ gibi bir harcamam oldu. İşten istifa etmek zorunda kaldım. Birikimim de bir noktada tükendi ve bu yaşta kimseye muhtaç olmamak için saati satmayı düşünüyorum. Ankara'da birkaç saatçi ile görüştüm, bana kalkmışlar letgo'da, sahibinden'de satışa çıkartabilirsiniz diyorlar. Bu saat oralarda satılacak bir saat değil ne yazık ki. Ki zaten satılmazda.

Hadi bir şekilde tekrar işe girip (ki öyle rezalet bir döneme denk geldim ki ülkenin durumu da ortada) borçlarımı öyle ya da böyle hallederim o problem değil, saati de satmayayım, tamam. Bakımını Omega'ya yaptırıp Allah ömür verdikçe bende kullanayım diyeyim de bilmem kaç sene sonra kimse yüzüne bakmaz bu saatin. Satılacaksa değerini bilecek ve saate gözü gibi bakacak birine satmak isterim. O da en azından kısa vadede mümkün görünmüyor anlaşılan.

Sağlık olsun ne diyelim... :(

Çok geçmiş olsun Sn. AlkanC
Umarım bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz ve herşey çok güzel olur.
Kullanıcı avatarı
Pardayan

Mesaj Kakefe » 20 Eyl 2018, 10:54

Ayni saatten Budapeste den 280 euro ya almistim. 1012 kalibreyi az cok bilirim mekanizmayi actirip bakip camdaki omega logosunu gorunce aldim. Kondisyonu 10 uzerinden 6 idi. Yurtdisinda bakim epey tuzlu oldugu icin tr ye gonderdim ve 4 yildir kullaniyorum ve en keyifli taktigim saatlerden biri hatta su anda kolumda.. altta foto ekledim.

Satmaya karar verirseniz tr de kesinlikle degerini bulamayacagini soyleyebilirim. Saati sevdigim icin algida secicilik olustu ve o sebeple rast geldigimde bakiyorum yabanci forumlarda.. kondisyonuna gore 400$den baslayip 800$ kadar cikiyor kutulu fiyatlari..saglicakla kalin.

not : saate en fazla 2 yilda bir bakim yaptirirsaniz iyi olur. Resim

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Kakefe

Mesaj Mandos » 20 Eyl 2018, 10:58

Kakefe yazdı:Ayni saatten Budapeste den 280 euro ya almistim. 1012 kalibreyi az cok bilirim mekanizmayi actirip bakip camdaki omega logosunu gorunce aldim. Kondisyonu 10 uzerinden 6 idi. Yurtdisinda bakim epey tuzlu oldugu icin tr ye gonderdim ve 4 yildir kullaniyorum ve en keyifli taktigim saatlerden biri hatta su anda kolumda.. altta foto ekledim.

Satmaya karar verirseniz tr de kesinlikle degerini bulamayacagini soyleyebilirim. Saati sevdigim icin algida secicilik olustu ve o sebeple rast geldigimde bakiyorum yabanci forumlarda.. kondisyonuna gore 400$den baslayip 800$ kadar cikiyor kutulu fiyatlari..saglicakla kalin.

not : saate en fazla 2 yilda bir bakim yaptirirsaniz iyi olur. Resim

Budapeşte’de mi yaşıyorsunuz? Dünyanın en güzel şehri olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj Kakefe » 20 Eyl 2018, 11:02

@Mandos
yok Moskovada.
budapeste konusunda size katiliyorum.

Kullanıcı avatarı
Kakefe

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 144 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners