Sessiz çalışan hafif saat önerisi

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Sessiz çalışan hafif saat önerisi

Mesaj Arkantos » 29 May 2018, 21:57

Değerli arkadaşlar ilk kez mekanik saat alacağım. Saatçiye girer güzel görünen birşey alırım diyordum ama bir arkadaşım aracılığıyla bu foruma geldim ve işin ne kadar teknik olduğunu gördüm. Umarım bana yardımcı olursunuz.

* Fiyat aralığım 5-6 bin lira ama biraz daha artabilir ya da yurt dışından alınma ihtimali var.
* Olabildiğince sessiz ,38-40 mm çapında, fazla kalın olmayan ve hafif bir model arıyorum.
* Ayrıca spor ya da çok klasik olmayan bir model. Aslında deri kayışlı ve pilli bir model almayı düşünüyordum ta ki bu forumu okuyana kadar . Şimdi mekanik model istiyorum ve deri kayışın koku yaptığı , çabuk deforme olduğunu okudum. Ben sık takmayı planlıyorum. Hangi ülke olduğu önemli değil sadece uzun ömürlü olsun.
Ve manyetizasyon diye birşey okudum bu günlük hayatta çok sorun çıkarır mı?

Çok uzun yazdıysam kusura bakmayın. Sessiz çalışma içindeki mekanizma ile alakalıysa daha sessiz mekanizmaların kodu var mıdır? Galiba WR ses azalıyor ama kalınlık artıyormuş. Hepsi bir arada olan saatler çok mu pahalıdır?

Tecrübelerinizi ve bilgilerinizi paylaşmanız için şimdiden çok teşekkür ederim. İki gündğr tüm boş vaktimi bu forumda geçirdim. Çok soru birikti

Ek soru: titanyum kasa daha hafifmiş sanırım diğerlerine göre. Peki titanyum kasanın avantajları ve dezavantajları nedir? Tavsiye eder misiniz?
Kullanıcı avatarı
Arkantos

Re: Sessiz çalışan hafif saat önerisi

Mesaj MeraklıAdam » 30 May 2018, 03:16

Ne çok spor, ne çok klasik, 38-40 mm boyutların da olmasını istediğiniz marka, sadece Orient Star, ve üstelik 6000 tl de ödemeden, çok iyi bir saate sahip olabilirsiniz, sizin fiyat aralınığız da swiss made önerecektim, ama çoğu swiss markalar, eta makine kullanıyor, yani 2000 liralık Tissotta"da eta makine kullanıyor, 5000 6000 liralık Oriste, demek istediğim swiss made lerde marka algısı, çok farklı boyutlara ulaşmış durumda. Bu yüzden size, üstelik sesli çalışmasını istemediğiniz bir saat öneriyorum, water resist konusuna gelirsek, wr ne kadar artarsa, mesela 50M veya 100M saat bir o kadar daha sessiz çalışacaktır. Bu durumda size Orient Star almanızı tavsiye ederim, herşeyden önce mekanizması da %100 in-house üretim. Sorularınıza gelirsek, otomatik mekanik saatler, antimanyetik olmadığı sürece, manyetik alanlardan etkileniyor, ama siz ona dikkat ettiğiniz sürece, asla bir sorun çıkartmayacaktır, mesela elektronik teknolojilerden olduğunca uzak tutmalısınız, özellikle: televizyon, radyo ve bilgisayar gibi aletlerden, bunlar en çok manyetik alana sahip cihazlardır. Titanyum kasaya gelince, saate artı veya eksi bir özellik kazandırmaz, o sadece bir tarz meselesi diyebiliriz, ama eğer titanyum bir saat isterseniz, size bir diğer Orient Star modelini tavsiye edebilirim, gerçi o daha pahallı, ama yine de tercih sizin. Sizin için sadece, aşağıda ki iki modelini önerebilirim, ikinci sırada titanyum modeli:
https://www.saatcell.com/urun/orient-sd ... ?CatId=261
https://m.n11.com/orient-star-wz0021af- ... P225601044
Kullanıcı avatarı
MeraklıAdam

Mesaj Skywalker87 » 30 May 2018, 06:55

MeraklıAdam yazdı:Ne çok spor, ne çok klasik, 38-40 mm boyutların da olmasını istediğiniz marka, sadece Orient Star, ve üstelik 6000 tl de ödemeden, çok iyi bir saate sahip olabilirsiniz, sizin fiyat aralınığız da swiss made önerecektim, ama çoğu swiss markalar, eta makine kullanıyor, yani 2000 liralık Tissotta"da eta makine kullanıyor, 5000 6000 liralık Oriste, demek istediğim swiss made lerde marka algısı, çok farklı boyutlara ulaşmış durumda. Bu yüzden size, üstelik sesli çalışmasını istemediğiniz bir saat öneriyorum, water resist konusuna gelirsek, wr ne kadar artarsa, mesela 50M veya 100M saat bir o kadar daha sessiz çalışacaktır. Bu durumda size Orient Star almanızı tavsiye ederim, herşeyden önce mekanizması da %100 in-house üretim. Sorularınıza gelirsek, otomatik mekanik saatler, antimanyetik olmadığı sürece, manyetik alanlardan etkileniyor, ama siz ona dikkat ettiğiniz sürece, asla bir sorun çıkartmayacaktır, mesela elektronik teknolojilerden olduğunca uzak tutmalısınız, özellikle: televizyon, radyo ve bilgisayar gibi aletlerden, bunlar en çok manyetik alana sahip cihazlardır. Titanyum kasaya gelince, saate artı veya eksi bir özellik kazandırmaz, o sadece bir tarz meselesi diyebiliriz, ama eğer titanyum bir saat isterseniz, size bir diğer Orient Star modelini tavsiye edebilirim, gerçi o daha pahallı, ama yine de tercih sizin. Sizin için sadece, aşağıda ki iki modelini önerebilirim, ikinci sırada titanyum modeli:
https://www.saatcell.com/urun/orient-sd ... ?CatId=261
https://m.n11.com/orient-star-wz0021af- ... P225601044

2. Linkte tavsiye edilen saat güzel ben denedim ama titanyum. Ben bir kaç defa titanyum saat kullandım ama her defasında hüsrana uğradım, alerjimmi var nedir anlamadım gitti, titanyumun verdiği his hiç hoşuma gitmiyor

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Skywalker87

Mesaj mturann » 30 May 2018, 10:07

Orient Star ve Orient saatlerin normal modellerinde rotor hareketinin hissedildiği konuşulmuştu.
Ben normail bir orient kullanıyorum rotor hem sesli hem de hareketi titreşim şeklinde kolda hissediliyor.
Bu konu konuşulduğunda Orient Starlarda da aynı durumun olduğu ifade edilmişti bir başlıkta.
Arkadaş sessiz bir saat arıyorsa Orient starı almadan bir saatçide görüp deneyip öyle karar vermesi gerekir diye düşünüyorum.
fiyat ve performans konusunda Orient iyidir aslında ama bu durumun göz önüne alınması lazım
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj MeraklıAdam » 30 May 2018, 11:21

Skywalker, dediğim gibi bu titanyum kasa saatler tercih meselesi, aslında bende titanyum saatleri, pek tercih etmiyorum. :D

mturann, rotor konusunda size katılıyorum, ama şimdi ki yeni model Orient veya Orient Starlar"da, rotor sesi azalmış durumda, çok fazla hissedilmiyor, herhalde su geçirmezlik ne kadar artarsa, rotor seside bir o kadar azalıyor, ama evet haklısınız, arakadaşın bu saatleri önce bir denemesi lazım. :)
Kullanıcı avatarı
MeraklıAdam

Mesaj Arkantos » 30 May 2018, 12:47

Cevaplarınız için teşekkürler meraklıadam, skywalker87, mturan.

Sanıyorum rotor sesi otomatik saatlerin olmazsa olmazı hatta bu sesi sevenler de az değil.
1) dalgıç saati kullanan arkadaşlar sesi gece uyutken duyuyorlar mı?
2) gece uyurken tik tak sesi duymak istemeyenler ne yapıyor? Watch wider denen aletler sesi kesmek için mi?
3) hamilton khaki field day tipi saatler sesli midir ve hafif midir? Linki burada https://m.n11.com/hamilton-h70695735-kh ... P224600985
Kullanıcı avatarı
Arkantos

Mesaj MeraklıAdam » 30 May 2018, 15:13

Evet bu rotor sesi olmazsa olmaz, ama bu markadan markaya ve modelden modele değişiyor. Bu Hamilton, çok iyi bir modelmiş, bence hiç düşünmeden alabilirsiniz. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
MeraklıAdam

Mesaj Ankthas » 30 May 2018, 15:17

3 tane dalgıç saatim var, pek saatle uyuyan bir insan değilim ama uyuduğumda kesinlikle seslerini duymuyorum, ki uykum hafiftir, belki dönerken rotor sesi ve titreşimi gelebilir ama nadir ve kesinlikle rahatsız edecek kadar değil.

Otomatik saatler zaten tik tak diye ses çıkartmaz, pilli saatler öyle ses çıkarır. Mekanik saatlerin genelde tık tık tık diye vuruş sesini duyarsınız. O da her mekanizma için farklıdır.

Hamilton Khaki sizin için uygun olabilir aynı modelin titanyum olanı var o baya hafiftir. Hiç kullanmadım ama sessiz olduğunu düşünüyorum :D
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 204 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners