Saat Danisma Konusu

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Saat Danisma Konusu

Mesaj nikiforov » 27 May 2018, 22:54

Herkese Merhaba,

Acil bir alim planim olmamakla beraber, ileriye donuk bir planlama yapabilmek icin bu basligi actim. Benzer durumdaki arkadaslara da yardimi olacaktir. Her turlu fikriniz bizim icin degerlidir :D

Daha once "Saatlerimiz: Toplu Aile Fotoğrafı" basliginda paylastigim uzere 3 saatim var: Tag Heuer Carrera Calibre 16, Longines Legend Diver ve Seiko SARB033. 3 saatten de genel olarak gayet memnunum ama bu isin olmazsa olmazı kasinti hali mevcut. Kurlar yüzünden yasanan sikinti malum, bir yandan saat satmaya da elim gitmiyor genel olarak (hepsinin bir hatırası var). Yapabilirsem sonraki alim icin kafamda bazı planlar var:

- Diver: Legend Diver'i çok beğenmekle beraber, Celik bilezikli bir her ortama giden saat ozlemi var. Legend Diver'i mesh bilezikle denediğimde bilekte çok kalın durduğunu gordum. Aklimda Omega Seamaster 300m var, kadrani ve kasasi muazzam bence. Bilezige gozum çok alisamadi (kullaninca alisiliyor olabilir), genel hatlarıyla hosuma giden bir saat. Nedense 2. el fiyatlarını 0'ina kıyasla çok yüksek goruyorum, makul bir fırsat bulursam tetiği çekebilirim.

- Dress: Aslinda SARB033 dress olarak kullandigim bir saat ama bu alanda da Swiss-Made saatler kanıma giriyor :D Genel anlamıyla minimalizme sevdalı bir bireyim ve tasarım dili Bauhaus olan her seyi bütçem elverdikçe severek kullanırım (elektronik: Apple, kıyafet: COS gibi). Fotograftan çok beğendiğim Nomos'un pek çok modelini ne yazık ki kolda istediğim gibi bulamadım. Club'i beğenmekle beraber, tetiği çekme hissini olgunlastirmadi bende.

- Pilot: Bilgimin en zayıf olduğu alan acikcasi, fiyat olarak da nispeten makul olduğu ve tarihsel kıymetinden oturu Laco'yu beğendim. Pilotta IWC'yi muazzam begeniyorum ve fakat kurlar, fiyatlar, maddi durumlar :(

- Smartwatch: Mesafeli durduğum bir kategori ama Apple Watch kullanıp hayatinin kolaylastigini anlatan geniş bir kitle var, acaba haklılar mi?

Yukarida onceliklendirdigim saat tiplerine iliskin tavsiyeleriniz ne olur? 8k TL civarına bir Seamaster 300m pesinde koşmak mi? Nomos'a bir sans vermek mi? Tarihi kıymeti olan bir pilot saat almak mi? Yoksa hepsini satip üstüne para koyup Submariner No Date almak mi? Sonuncusunu düşünmediğimi onden soyleyeyim :D

Yazıda bahsi gecen saatlerin kullanicilarinin ve fikir vermek isteyen herkesin yorumlarını dikkatle okuyacağım. Ilginiz icin şimdiden teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
nikiforov

Re: Saat Danisma Konusu

Mesaj eraslani » 28 May 2018, 16:37

Mevcut koleksiyon korunacaksa,mantıklı alım sadece pilot modeller için olur.Özellikle 2.el olarak alpina f/p cazip görünüyor.
Akıllı saat olayı enteresan bir konu.Gerçekten çok işe yaradığını söyleyebilirim ben de.Ama günlük kullanmaya değecek kadar (daha doğrusu saat kullanmaktan vazgeçecek kadar) değil .Uygun bir model tercih edilirse spor için vs çok ideal buluyorum.
Hepsini satıp submariner satın alma fikri mutlaka birgün kafanıza yatacaktır :lol:
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Ankthas » 29 May 2018, 10:11

Bence çok güzel kompakt bir aile, süper seçimler. Belki biraz yabancıların "beater" dediği günlük her koşula giden saat eksikliği olabilir, çelik bilezikli. Bunun için bir seiko - SKX ya da giriş seviyesi bir Swiss Diver mesela: Certina - DS Action(özellikle titanyum model büyük komfor sağlar her gün rahatça giyilir), Oris - Aquis(Özellikle TSF edition), Longines - Hydroconquest uygun olabilir.

Bununla birlikte koleksiyona girecek bir pilot hoş durur tabi ki Laco'nun yanında Steinhart, Archimede, Stowa gibi markalara da bakılabilir. Bu arada Stowa'nın da bauhaus tipinde Nomos'tan daha uygun fiyatlı modelleri var bakmanızı tavsiye ederim:

https://www.stowa.de/en/Antea+back+to+bauhaus/

Sub her ne kadar mükemmel bir saat olsa da tek saat kullanmak bana şu an çok sıkıcı geliyor ne yalan söyleyeyim, pişman olunabilir, diğerleri bulunabilir ama artık SARB033 üretilmiyor. Satacaksanız da en azından o dursun :lol:

Şimdiden hayırlı olsun :champ:
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj nikiforov » 29 May 2018, 19:31

Submariner ile ilgili 2 yoruma da katiliyorum, tek saate gecis icin henuz vakit var gibi (rolex’e zaten bayagi bir vakit var :)). Alpina, Stowa ve genel daily beater tavsiyelerini not aliyorum. Seamaster 300m dusunmemdeki amac da onu biraz her gun kullanmalik olarak konumlamakti. Butceyi 10k altinda tutunca max performansi Omega’dan alirim gibi dusunuyorum. Seamaster kullananlarin da fikrini almak isterim, ozellikle zamaninda bilezige kil olup sonradan alisanlar buradan buyursun :thumbup:

Alim olursa direkt kutu acilisini yapacagim, eraslani & Ankthas cok tesekkurler onerileriniz icin :champ:
Kullanıcı avatarı
nikiforov

Mesaj amusaoglu » 31 May 2018, 04:01

Bence de submariner :thumbup:
amusaoglu

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 100 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners