Omega Zenith Serkisoff Cep Saati Satın Alma Bilgi ve Öneri

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Omega Zenith Serkisoff Cep Saati Satın Alma Bilgi ve Öneri

Mesaj afe23 » 24 May 2018, 09:40

Foruma yeni üyeyim aranıza geç katıldığım için kendi adıma çok üzgünüm, çokda bilinçli olmadan saatler aldım hep, şu anda elimde hep quartz makinalı saatler var, bunlar başta çocukluğumdan kalma orient ama çalışmıyor Orient servise verip yeni makina taktıracam ona belki o masrafa değmez ama hikayesi var işte benle, 1-diesel(hediye), 2-welder moodys nasıl aldı isem, herkes tarafından beğeniliyor, 3-skagen SKW6257 ( bunu 2 ay önce amazonde' den yarı paraya aldım) ve son olarak 4-lacoste(Moda markası tercih etmememe rağmen yeşil bir saat yeşil ile bütünleşmiş bir marka olmalıydı benetton yeşili yada lacoste yeşili benethon saat olmadığından lacoste aldım) saati bu ay aldım ve o hafta bu forumla tanıştım şimdi pişman oldum o paraya bir swatch system 51 ile otomatik saatlere geçiş yapmış olabilirdim. Şimdi 2-3 haftadır sürekli videolar izliyorum özellikle saat kanalı nın videoları, emre yücel le yapılan rus saat kolleksiyonu isimli video ile rus saatlerine ilgim arttı hem rus eski saatler, hemde sıfır saatlerle artık saat koleksiyonu yapmak istiyorum.
Kendimi biraz tanıttıktan sonra konu başlığına dönebilirim. Maalesef dedemden kalma saat olmadığından bende kendi kendime eski bir cep saati alıyım diye hep aklımda vardı zaten, bu ara bu iştahım arttı, haftasonu bir saatçide sıfır Omega Tcdd kırmızı logolu saat buldum ama ederi nedir onu bilmiyorum. Tabiri caizse kandırılmak istemiyorum. Burada sizlerin yardımını bekliyorum aşağıda sahibinden de aynı saati 2.el olarak satan bir satıvı buldum ama fiyatta saçmalamış saat aynısının sıfırı saat dükkanı nı kapatan bir saatçinin elinde varmış yıllardır şimdi başka bir saatçiye geçmiş. Bu saat ne kadar eder arkadaşlar, ne fiyat verilmeli istediği rakamı şimdi yazamayacağım. https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-saat-cep-saati-t.c.d.d.y-kostekli-cep-saati-omega-523613123/detay
Kullanıcı avatarı
afe23

Re: CEP SAATİ (OMEGA - ZENİTH - SERKİSOFF)

Mesaj sedir » 24 May 2018, 16:04

Şuradaki :arrow: https://www.ebay.com/itm/Omega-silver-cased-pocket-watch-signed-movement-circa-1920-geneve/163033846212?hash=item25f59311c4:g:4hYAAOSwRMRYTfSz saat yaklaşık 300 USD yani 1500 TL kadar olduğuna, sizin gösterdiğiniz ilandaki saat de 60000 TL olduğuna ve ikisi arasındaki tek fark da TCDD harfleri olduğuna göre TCDD'nin her harfi yaklaşık 60000-1500=58500/4= 14625 TL ediyor :lol:
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj schavelle » 24 May 2018, 16:41

Öncelikle antika cep saati almak için acele etmeyin. Merak etmeyin, piyasada oldukça çok çeşit ve marka/model var. TCDD saatleri de oldukça yaygın.
Önerim alım yapmadan aşağıdaki adımları uygulamanız:

1. Araştırma için Sirkeci Şah As Han'a gidin (Doğubank'ın yanındaki pasaj). Oradaki dükkanlardaki saatleri ve fiyatları inceleyin. Buradaki saatler parakende (retail) fiyatlar olduğundan üst limit olarak düşünebilirsiniz. İnternet ilanları bunların eşdeğerlerinin altında olmalıdır.
2. Buradan Kapalıçarşı'ya geçin. Orada saatçilerde cep saatleri olacaktır. Hatta bazıları daha eski ve egzotik marka/model olabilir. İşlemeli ve değerli taşlı da olabilir. Buradaki fiyatlar da sizin için üst limit olmalıdır.
3. Instagram'da içinde "antika", "antik", "saat", "vintage" ve benzer kelimeleri ve kombinasyonlarını aratırsanız birçok antika cep saati satan hesap bulacaksınız. Buradaki saatlerin daha uygun olduğunu göreceksiniz.
4. Letgo ve Sahibinden'i kontrol edin.

Henüz saatleri tanımaya başladınız ve fiyatlar kafanızda oluştu ama bir saatin orjinal, doğru veya hatasız olup olmadığını bilmiyorsunuz.

5. Güvenilir bir saat ustası bulun (tanımıyorsanız forumda aratırsanız bazı isimlere ulaşacaksınız).
6. Saati kimden alırsanız alın, eğer satıcı saati satmak için bu ustanın dükkanında sizinle buluşmuyorsa ve usta saate OK demeden almayacağınızı söylediğinizde satışa yanaşmıyorsa kesinlikle saati almayın (ne kadar uygun fiyatlı olursa olsun).
7. Saatin sahteliğini ve hatasını anlamanın pek çok yolu vardır: Bunların kontrol edilmesi lazım: Damgasız/hatalı damgalı, çıkma/değişmiş kapak veya iç kapak, yanlış mekanizma, değiştirilmiş/hatalı damgalı köprü, en önemlisi değişmiş veya boyanmış/revizyon görmüş kadran, değişmiş veya orjinal olmayan kurma kolu/tepesi, değişmiş/orjinal olmayan akrep/yelkovan/saniye kolu vs. Bu yüzden saat ustasına göstermenizi öneririm. Özellikle internette çok ucuza sahte/çakma kadran var. Değiştirilmiş veya uydurulmuş olabilir.
8. Saatler çok eski olduğundan ve satıcısı tek sahibi olamayacağından eskiden/çok eskiden tamir görmediği veya kurcalanmadığını bilemezsiniz. Satıcı da bilemez. Satıcıya sorsanız size "çok temiz" diyecektir çünkü bunu duymak istiyorsunuz. Oysa eskiden iyi ustalar bulmak bugün olduğu gibi zordu ve her parçayı internetten bulup sipariş edemiyordunuz. Bu sebeple kurcalanmış, elle parça uydurulmuş, kaynak yapılmış, taş yuvası zorlanmış/tornalanmış, kaynaklanmış mekanizma parçaları olabilir. Bunu saate bakarak anlayamazsınız. Ustanın görmesi, açması lazım.
9. Saatin denge çarkı veya sarmal yay (zemberek) eğilmiş olabilir (balance wheel ve hairspring... Türkçe'sinden emin değilim) . Amatör bir göz görünce anlayamaz. Usta bakmalı. Bu parçaları bulmak kolay değil.
10. Saat çok eski olduğundan zamanında ıslanmış ve paslanmış olabilir. Usta bakıp çarkların ve kadranın durumunu kontrol etsin.

Bu aşamalardan sonra beğendiğiniz saati alabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
schavelle

Mesaj afe23 » 25 May 2018, 01:53

schavelle yazdı:Öncelikle antika cep saati almak için acele etmeyin. Merak etmeyin, piyasada oldukça çok çeşit ve marka/model var. TCDD saatleri de oldukça yaygın.
Önerim alım yapmadan aşağıdaki adımları uygulamanız:

1. Araştırma için Sirkeci Şah As Han'a gidin (Doğubank'ın yanındaki pasaj). Oradaki dükkanlardaki saatleri ve fiyatları inceleyin. Buradaki saatler parakende (retail) fiyatlar olduğundan üst limit olarak düşünebilirsiniz. İnternet ilanları bunların eşdeğerlerinin altında olmalıdır.
2. Buradan Kapalıçarşı'ya geçin. Orada saatçilerde cep saatleri olacaktır. Hatta bazıları daha eski ve egzotik marka/model olabilir. İşlemeli ve değerli taşlı da olabilir. Buradaki fiyatlar da sizin için üst limit olmalıdır.
3. Instagram'da içinde "antika", "antik", "saat", "vintage" ve benzer kelimeleri ve kombinasyonlarını aratırsanız birçok antika cep saati satan hesap bulacaksınız. Buradaki saatlerin daha uygun olduğunu göreceksiniz.
4. Letgo ve Sahibinden'i kontrol edin.

Henüz saatleri tanımaya başladınız ve fiyatlar kafanızda oluştu ama bir saatin orjinal, doğru veya hatasız olup olmadığını bilmiyorsunuz.

5. Güvenilir bir saat ustası bulun (tanımıyorsanız forumda aratırsanız bazı isimlere ulaşacaksınız).
6. Saati kimden alırsanız alın, eğer satıcı saati satmak için bu ustanın dükkanında sizinle buluşmuyorsa ve usta saate OK demeden almayacağınızı söylediğinizde satışa yanaşmıyorsa kesinlikle saati almayın (ne kadar uygun fiyatlı olursa olsun).
7. Saatin sahteliğini ve hatasını anlamanın pek çok yolu vardır: Bunların kontrol edilmesi lazım: Damgasız/hatalı damgalı, çıkma/değişmiş kapak veya iç kapak, yanlış mekanizma, değiştirilmiş/hatalı damgalı köprü, en önemlisi değişmiş veya boyanmış/revizyon görmüş kadran, değişmiş veya orjinal olmayan kurma kolu/tepesi, değişmiş/orjinal olmayan akrep/yelkovan/saniye kolu vs. Bu yüzden saat ustasına göstermenizi öneririm. Özellikle internette çok ucuza sahte/çakma kadran var. Değiştirilmiş veya uydurulmuş olabilir.
8. Saatler çok eski olduğundan ve satıcısı tek sahibi olamayacağından eskiden/çok eskiden tamir görmediği veya kurcalanmadığını bilemezsiniz. Satıcı da bilemez. Satıcıya sorsanız size "çok temiz" diyecektir çünkü bunu duymak istiyorsunuz. Oysa eskiden iyi ustalar bulmak bugün olduğu gibi zordu ve her parçayı internetten bulup sipariş edemiyordunuz. Bu sebeple kurcalanmış, elle parça uydurulmuş, kaynak yapılmış, taş yuvası zorlanmış/tornalanmış, kaynaklanmış mekanizma parçaları olabilir. Bunu saate bakarak anlayamazsınız. Ustanın görmesi, açması lazım.
9. Saatin denge çarkı veya sarmal yay (zemberek) eğilmiş olabilir (balance wheel ve hairspring... Türkçe'sinden emin değilim) . Amatör bir göz görünce anlayamaz. Usta bakmalı. Bu parçaları bulmak kolay değil.
10. Saat çok eski olduğundan zamanında ıslanmış ve paslanmış olabilir. Usta bakıp çarkların ve kadranın durumunu kontrol etsin.

Bu aşamalardan sonra beğendiğiniz saati alabilirsiniz.

Emek verip yazdığınız için elleriniz dert görmesin üstadım.
En yakın zaman da Şah as han a uğrayacağım hem evim yakın hemde oraların eski esnafıyım zaten
Forumu okudukça Bengi Saat( Cengiz dede ) yi öğrendim onada eski çocukluk tan kalma orient imi göstermek için uğruyacağım tanışmış olurum bu arada,
Cevahir bedestenin den bahsediyorsunuz galiba zaten tesbih merakım ve hobim var oralarıda bilirim.
Her bir yönlendirmeniz için teşekkür ederim.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 8906/detay
Bugün bu abimizle telefonda görüştüm nadir bulunan bir model miş bunu tavsiye etti samimi bir görüşme oldu emekli birisi hobi ve ticari kazanç için bu işi yapıyor. Tek sıkıntı o izmirde ben ist saati gösterme imkanım yok. Bu saati araştıracağım dediğiniz yerlerde bakalım hayırlısı, sizler sayesinde her geçirdiğim dakika ile forumda bilgileniyorum
Kullanıcı avatarı
afe23

Re: Omega Zenith Serkisoff Cep Saati Satın Alma Bilgi ve Öne

Mesaj schavelle » 25 May 2018, 09:47

Merhaba,

Cengiz Bey sağolsun bana da defalarca kez yardımcı oldu. Pasaja gitmişken uğrayıp tanışmanızı öneririm.

Kapalıçarşı'da tesbih satan dükkanların bulunduğu yer ve civarında vintage saat satan dükkanlar var. Ama başka sokaklarda saat satanlar da gördüm. Onlarda 2. el saat olabiliyor (Cep saati konusunu bilemiyorum, sormanız lazım). Tabi burayı çeşit ve fiyat karşılaştırması yapmanız için öneriyorum.

İlanı inceledim. İlk mesajımda belirttiğim gibi saat almak için acele etmeyin. Piyasada yüzlerce satılık cep saati var. Hiçbir fırsat son veya kaçmaz değildir.
Özellikle 3300TL'lik bir saat almadan iyice araştırma yapmanızı öneririm. Benzerlerinin durumu ne ve ne kadar biliyor olmanız lazım.
Ben şahsen TCDD saatlerini tercih etmiyorum çünkü piyasada onlarca var. Siz beğeniyor ve otantik buluyorsanız da uygun fiyatlı olması gerekir (arz-talep sebebiyle).
Yüksek fiyatlı cep saati alacak olsaydım çelik veya krom kaplama yerine gümüş veya altın (kaplama değil, tamamı değerli metal, ayar ve Hallmark damgalı) el işlemeli almak isterdim.

İlk saatiniz için şehirler arası alışveriş yapmanızı önermem. Ama mutlaka almak isterseniz ustanıza göstereceğinizi ve gerekirse 1-2 hafta içinde iade edebileceğinizi ve paranızı iade alabileceğinizi kabul eden bir satıcı bulmanızı öneririm.

Ben öyle yapıyorum ve buna yanaşmayan, tepki veren, sesini yükselten veya üzerine alınan biri ile alışveriş yapmıyorum. Zaten piyasayı bilen ve ticari olarak bu işi uzun süredir yapan biri ise Cengiz Usta'ya saati göstereceğinizi söylediğiniz zaman saatinin arkasında duruyor olması gerekir.
Unutmayın, cep saatleri çok eski ürünlerdir. İçini açıp bakmadan geçmişte saatin başına ne gelmiş bilmenizin imkanı yoktur. Satıcının da yoktur.
Kullanıcı avatarı
schavelle

Re: Omega Zenith Serkisoff Cep Saati Satın Alma Bilgi ve Öne

Mesaj afe23 » 25 May 2018, 16:43

değerli bilgilerini paylaştığın için teşekkür ederim dostum. Benim kişisel tercihim gümüş olması zaten, gümüşe çok ayrı bir ilgim var, gümüş tesbih, yüzük, bileklik vs o yüzden saati de aslında gümüş istiyorum. Tavsiyeniz üzere dediğiniz gibi yapıp acele etmeden araştırmaya başlıyacağım güzel bir model bulursam size danışırım tekrardan. teşekkürler
Kullanıcı avatarı
afe23

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 97 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners