İkisi Arasında Kaldım

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: İkisi Arasında Kaldım

Mesaj alihoca » 07 May 2018, 21:57

copycat yazdı:İşin içinde altın varsa markaya değil altına para verirdim ben. Hangisinin altın oranı miktarı ve işçiliği daha iyi ona bakardım. Tasarım olarak bakarsak o göreceli, ne desek boş.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Altın bir saat alacak olsaydım Corum'u gözardı etmezdim.
Tempus erit auri pretium!
Kullanıcı avatarı
alihoca

Mesaj afl » 07 May 2018, 22:52

alihoca yazdı:Değerli afl! Ben model bazlı kıyaslama yapmadım.Elbette model bazında konuşursak Longines'in çok güzel dressleri var ve bunları beğenmemek elde değil. Buna karşın Omega'nın da son derece kötü bulduğum şekilsiz modelleri var(constellation serisinin bazı modelleri). Bizim ihtilaf yaşadığımız noktalar: tarih, prestij ve marka değeri(algısı). Longines'in şanlı bir tarihi olduğu doğrudur ve hala da horoloji dünyasında bir devdir. Lakin Omega; marka algısı, prestiji, tanınırlığı, horoloji dünyasına kattıkları, malzeme kalitesi ve sahibine yaşattıklarıyla daha büyük bir devdir. Bu konuda sadece bir örnek vermek iddiamı somutlaştırmak adına yeterli olacaktır sanıyorum. Omega, ilk ay görevlerinde kullanılarak, dünyada hiçbir saat markasının nail olamadığı bir onura ve prestije sahip olmuştur. Bir önceki mesajda kullandığım ifade biraz rahatsız edici gibi geldi bana da şimdi. Bu nedenle sizden özür diliyorum.

Değerli alihoca, öncelikle ben özür dilemenizi gerektirecek bir şey görememiştim ama yine de nazik tavrınız için teşekkür ederim.
Sanırım konunun özünde farklı düşünüyoruz. Ben kişiye göre değerlendirmenin daha çok etkili olduğunu düşünüyorum ki bu da oldukça subjektif. Sonuçta matematik gibi bir pozitif bilimden bahsedemiyoruz. Örnek verdiğiniz gibi markaların tarihinde tepe noktaları var. Longines de ilk arktik keşfinde (1899) kullanılıp, keşiflerle ilişkilendirilen ilk saattir. Sonra da 1927 Lindenberg'in ilk kesintisiz Atlantik seferinde yine lindenberg in isteğiyle geliştirilen hour angle modeliyle pilotlara tam coğrafi konumu veren ilk saat yapılır. Yani aydan önce Longines kutupları ve okyanusları keşfetmişti zaten. Örnekler her iki marka için de çoğaltılabilir. Horolojik katkı, malzeme vs gibi örneklediğiniz alt başlıkların sayısı artırılabilir ve üzerinde tartışılabilir çok da zevkli olur.
Sonuçta ben okuduğum ve incelediğim kadarıyla Longines i daha yükseğe koyuyorum siz Omega'yı ve bence bunda bir yanlış yok.
Ölçülebilir nitelikler azınlıkta olduğu için şahsi beğeniler ve tercihler herkesin sıralamasını değişik yapabilir.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj alihoca » 07 May 2018, 23:27

Çok haklısınız değerli afl üstadım. Sizin gibi saat tutkunlarıyla görüş alışverişinde bulunmak her zaman bize çok şey katacaktır teşekkür ederim.
Tempus erit auri pretium!
Kullanıcı avatarı
alihoca

Mesaj azizkaya » 07 May 2018, 23:53

Muazzam bir münazara. Tatlı bir es. Umarım ufuk açıcı bu atışma aynı seviyede devam eder. Dilinize, klavyenize sağlık.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj mlm » 08 May 2018, 19:05

azizkaya yazdı:Muazzam bir münazara. Tatlı bir es. Umarım ufuk açıcı bu atışma aynı seviyede devam eder. Dilinize, klavyenize sağlık.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

+1
Ben de keyifle okudum, çok teşekkürler.
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Ankthas » 09 May 2018, 14:20

Tartışmayı harlamak istemem ama "Longines hiçbir zaman Omega'yla aynı segmentte olmadı" kısmına kesinlikle katılmıyorum. Öncelikle Longines en eski saat markalarından olup Omega'dan çok daha eskidir. Ayrıca logosu olan kanatlı kum saati, gelmiş geçmiş en eski (sadece saat de değil) kayıtlı logodur. (http://www.wiki-zero.net/index.php?=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTG9uZ2luZXM)

Öte yandan Quartz Krizi'ne kadar iki markanın çok yakın kalitede ürünler ürettiği, ve benzer fiyat politikasına sahip oldukları her iki markanın vintage modellerine bakılarak şu anda bile çok rahat gözlemlenebilir. Omega ise Quartz Krizi'ni fırsata çevirmiş ve günümüze kadar hep üzerine koyarak ilerlemiştir. Yine de şahsen "Atanamayan Rolex" sıfatından hala kurtulabildiğini düşünmüyorum her ne kadar kalite olarak denk kimi zaman daha da iyi ürünleri olsa da.

"Aya çıkan ilk saat olması bile yeter" kısmına da katılamıyorum, afl hocamın dediği gibi Longines'in kutup keşiflerindeki rolü en az aya çıkılması kadar önemlidir ama bu saat markasını diğer markalardan üstün kılacak bir önkoşul değildir. Aynı mantıkla bakıldığında Sturmanski'nin gelmiş geçmiş en iyi saat olması gerekiyor çünkü Gagarin'in kolunda uzaya çıkan ilk saattir.

Yukarda bir arkadaş olayı çok net açıklamış zaten, iki saat de Swatch grubu bünyesinde ve biz ne konuşursak konuşalım Swatch bu iki markayı nasıl istiyorsa öyle konumlandıracaktır ve evet şu anda Omega'yı Longines'in üzerinde konumlandırdığı yadsınamaz bir gerçek.

Bir Omega kullanıcısı olup da hiç Longines kullanmamış biri olarak kişisel görüşüm özellikle günümüzdeki modeller içerisinde Longines tasarım olarak Omega'nın katbekat önündedir. Fiyat performans açısındansa belki de bütün saatler arasında en üst sıradadır.

Şöyle bir görselle bitirelim:

Resim
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj schavelle » 09 May 2018, 15:36

Swatch group, Longines'e mekanizma yapsa, Heritage ve Master serilerinden itibaren takmaya başlasa daha ne isterim.
Adamlar 1930'lar ve öncesinde inhouse Flyback chrono, Split Second Chrono vs. yapıyorlardı... Bir dokunuşla tekrar uçuşa geçebilir.

Anca Phillips vb. müzayedelerde görebiliyoruz artık.
Resim
Kullanıcı avatarı
schavelle

Mesaj Cruciatus » 09 May 2018, 17:13

Madem harlandı tekrar kendi görüşümü yazayım. Tekrar ediyorum şahsi fikrim :)

Günümüz için konuşursak dress modellerde Longines bir harika olsa da diğer tüm modellerde Omega Longines’in içinden geçer. Hem tasarım hem mekanizma olarak. (Bence) Dresste ise Omega çok zayıf..

O yüzden dress tercihim Longines oldu. Ancak bir diver alacak olsam kesinlikle Longines almam mesela.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Cruciatus

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 48 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners